Traktör Lastiğine Su Doldurma

Ynt: Traktör Lastiğine Su Doldurma

Evet 1 vites düşüş yapıyor. Ama bu bizim 265 için yani sizin zetorda ne olur bilmem ama arkalara basarsan geniş lastik ise ortalama 700 kg falan alırdır. Ondada yolda 1 vites düşüş yapabilir. Ama köpek gibi çeker patiye düşmez :)

aslında biz kepçenin kendi 1,5 tona yakın ağırlığı dışında.. arka kollarda sürekli 500 kg denge ağırlığı da taşıyoz.. bu arka ağırlık römork takıp-sökerken işi uzatıyo..

o arkadaki 500 kg ' ı söküp.. tekerlere su bascaz yani toplam ağırlığımız pek değişmeyecek.. inşallah uzun yolda hızda düşüş olmaz.. iş icabı kelle olarak 30-40 km mesafedeki köylere de gidiyoz..

olmadı arka jantlardaki 150 ' şer kg ağırlıktan biraz sökecez artık..

burun dışında erkuntta ön jant ağırlıkları da var.. onlar yok mu sizde.. onları takınca yeter gibi.. römork kaç tonluk öok mu basıyo o kadar..

Kardeş siz bakmayın siz o resimlere lastiğe eğer tamamen su doldurmazsan yolda giderken öyle bir sallıyorki inanki öyle bir sezon kullan ne var ne yok kopartırsın zaten yolda üstünde duramazsın en güzeli sibobu en yukarı alacan lastik suyla kalktımı bi kez yukarıdan havayı alacaksın daha sonra yine suyu basacaksın ufacık bir hava kalsın yolda faş faş diye ses yapıyor ondan sonra sallıyor motoru benim ustadan duyduğum eskiden fiatlara basarsan car dişlilerini dağıtırsın masseye basarsan debriyajı frenleri yersin bir keresinde de sorduğumda bu motoru yapan mühendisin kafası sizin kadar çalışmıyormu diye kızmıştı. Hakikaten millet erkuntlar ağır hantal diyorlar kimiside su basmaya çalışıyor bu ne yaman çelişki böyle

Ben denedim 260 gold ince lastikti su bastık 1 hafta sonra grank keçesinden yağ saldı td 65 b nin önünde ağırlık takacak yer yok diye önlere su bastık oda 6 ay sonra ön çeker keçesi patlattı en iyisi fabrikadan çıktığı gibi

Valla ben yanlışlıkla boşluk bıraktım denemek isteyen varsa boşluk bırakıp denesin görsün bak noluyor durabiliyormusun motorun üstünde sadece şöyle söyleyeyim bir kovanın içine su doldurup çevirin bakalım sallayın dökülüyormu işte o suda süratlenince hep bi yerde kalıp lastiğe balans yaptırıyor arabalarda 5 gramlık balans kaçağı olsun bak nasıl sallıyor oda öyle bir arka lastik asağı yukarı 250 300 litre su alıyor % 25 i boş kalsın 300x0,25= 75 kg arka janttaki agırlığın bitanesini kim cesaret edebilir jantın bi kenarına takmayı. İşte o boşlukta öyle olacak -75 kg saatte 40 km hızla giderken bi oyana bir bu yana sallanacak ben bilmem john deere yi bilmem kimi az çok üniversite okuduk fizik kurallarını biliriz haa inanmayan güvenmeyen varsa hava bırakıp denesin bak nasılda sesi bile duyacak cakkıdı cakkıdı hele firen yapınca motor bi durayım bi durmayayım diyor. Benim bu başıma gelen 260 goldda 11-4 - 12 36 lastikle yaşadığım

çok ağır işiniz yoksa yine söylüyorum lastiklere su doldurmayın derim. ya makinanızdan olursunuz . yada yakıtınızdan.taktir sizlerin beyler ha birde şimdi 2. el makina almaya kalksam lastiklerinin içine su doldurulduğunu fark edersem ne kadar temiz ve nerenin malı olursa olsun düşünmem bile. buda şahsi düşüncem.

FEHİM link=topic=73761.msg864269#msg864269 date=1394647834' Alıntı:
çok ağır işiniz yoksa yine söylüyorum lastiklere su doldurmayın derim. ya makinanızdan olursunuz . yada yakıtınızdan.taktir sizlerin beyler ha birde şimdi 2. el makina almaya kalksam lastiklerinin içine su doldurulduğunu fark edersem ne kadar temiz ve nerenin malı olursa olsun düşünmem bile. buda şahsi düşüncem.

Haklısın arkadaşım ben manyaklık ettim basmıştım ama bi daha ne olursa olsun hayatta basmam birde birinin başına gelen olayı anlatayım kışın lastikteki su donmuş içeride gezerken iç lastiği param parça etmişti. Ayrıca motor direkt bir vites aşağıya düşüyor koca öküz gibi birşey oluyor

UÖZKAN.77 link=topic=73761.msg864192#msg864192 date=1394645044' Alıntı:
JD.. diyoki.. 'sakın %90 ' dan fazla su doldurmayın!'..

IMPORTANT: NEVER fill any tire to more than 90 percent full. More solution could damage tires.

http://manuals.deere.com/omview/OMAR178078_19/OURX935_0000652_19_29MAR05_1.htm

Bi de burdan yak :)

Lastiğe göre değişir ama büyük boy 2 lastik %75 civarında dolduğunda 600kg ek ağırlık yapar herhalde.

Abi sende 1.5 ton kepçe de var. Onu da hesap et. Zetor da olsa bir haddi vardır. Direk traktöre 2 tonun üzerimde yük binecek. Kepçeye de 1.5 tonluk bir paket alınca oldu 3.6 ton. Allah kolaylık versin çekene..

Ha arka ağırlıkları sök-tak derdi biter.

Gübrede, çamurda kepçe çalışmasında çok faydası olur ama yol performansı ve yakıtta kötü şekilde geri döner.

Biz MF 398 ' e doldurmuştuk. Traktör resmen dozer oluyor, ağır, yavaş, hantal ama kütle şeklinde sağlam bir güç.

Yılmaz sadece kelle olarak kantara çıkınca 5,4 ton yaklaşık.. bunun 3,8 ' si zetor.. kalanı kepçe+kepçenin şase+arkadaki denge ağırlığımız..

yani zaten fazladan 1,6 ton kadar ağırlık var üzerimizde.. ama ilk aldığımızda meraktan kepçeyi şase hariç söktük yani 1 tona yakın azaldı daramız..

hız denemesi yaptık.. kepçeli de kepçesiz de 37-38 km görüyo aynı.. hatta kepçeli/arka ağırlıklı daha tatlı sallantısız gidiyo..

o arkadaki ağırlıkları altta dingilden dilgile uzanan kepçe şasesine güzelce yerleştirsek tamamdır aslında.. arka jantlara 30 ' ar kg daha buldum onlarda 180 ' er kg olacak..

inşallah bi akıl bulcaz..

Su Doldurmanın Bize Bi Zararı Olmadı, Ne Arıza Çıktı Ne Traktör Hantallaştı Diyebilirim :)

Önceden 16.9 Hava Dolu Lastikle 4 12' Alpleri Seri 1 de Çekerdi, Sonra Sıra Arasına Girsin Diye 13.6 Taktık...
Bu Defa Aynı Pulluğu Seri 1 De Çekemeye Başladı :)
Daha da Kötüsü Pancar Hasat Makinesini Çamurda Getiremiyordu... Su Doldurduk... Pancar Makinesini Rahat Çekmeye Başladı, 4 12' Alpleri de Yine Seri 1 le Çekmeye Başladı :)

İçindeki Hava Oranı İse %10 Civarındaydı Bizim Su Doldurdugumuz Lastikler...
Suyu Tama Yakın Doldurmazsak Motoru Yolda Yalpa Yaptırır, Çırptırır Diye Mümkün Oldugunca Havasını İyice Alaraktan Doldurmuştuk...
O Halde Bile 3. Vites 13 Gazla Filan Giderken Hafiften Çırptırıyordu Motoru :)

Ama Çekişi On Numara Olmuştu :)
Sadece Yolda Nakliye Sırasında Hem Teker Çapı Büyük Oldugu İçin Hem de Lastik De Ağırlaştıgı İçin Motor da Agır Kalıyordu Biraz :)

Arkadaşlar merhaba hepinize şimdi iyi kötü su doldurmanın arti eksiklerini konusmussunuz peki benim merak ettiğim lastiğin suyunu boşaltmak istediğimizde nasil bosalticaz

Arkadaşlar merhaba hepinize şimdi iyi kötü su doldurmanın arti eksiklerini konusmussunuz peki benim merak ettiğim lastiğin suyunu boşaltmak istediğimizde nasil bosalticaz

Sibop söküldüğünde tabanda az bi su kalıyor
erinmezsen ince hortum ile sifon yapıp alabilirsin yok eriniyorsan lastikçi söküp boşaltacak [emoji4]

Özellikle ön tekerlere su doldurmak traktörün tutuşunu çok iyileştiriyor tls varmış gibi yapışıyor[emoji16]