Çiftçilikte Ders Çıkarılması Gereken Hatalar...

24.11.2009
11,105
765
Ankara

Arkadaşlar günümüzde gelişen mekanizasyonla birlikte başımıza birçok kaza gelebiliyor. Bundan yola çıkarak bu konuyu açmak istedim...

Konuda öncelikle ihmal sonucu, deneyimsizlik, bilinçsizlik, talihsizlik, çaresizlik...vs gibi nedenlerden başımıza gelen veya duyduğumuz,gördüğümüz olayları,kazaları konu içerisinde paylaşırsak birçok çiftçi arkadaşın olay hakkında tedbirli olmasını hatta bazı konularda hayatının bile kurtulmasını sağlayabiliriz diye düşünüyorum...

Atıyorum bir makine bugüne kadar yanlış biçimde kullanılmıştır fakat bi sorunla karşılaşılmadığın dan dolayı hâlen yanlış kullanıp risk altında olduğumuzdan haberimiz yoktur...

Bir makineyi,parçayı veya malzemeyi yanlış kullanıp yanlışımızın farkına varıp bulduğumuz doğru kullanım yollarını yazabiliriz ...

bu tür bi konu varsa kaldırılabilir..

Ynt: Çiftçilikte Ders Çıkarılması Gereken Hatalar...

Ben 2 tane anlatıyım.Köyden bire helezonla ekin yüklerken ogluda kamyonun üstünü düzeltmek için çıkmıştı o an dalgınlıkla elini helezonun kafasına koymasıyla kayışların parmaklarını koparması bir olmuş parmakları bulup diktirmişlerdi.İkinci olarak benim başıma geleni anlatıyım ekini yükleyip helezonu indirirken bi anda elimden kol kaydı ve kafama vurmuştu baya yarılmştı allahtan kolu tırnak tutmuş yoksa 2. de kafamı patladırdı.Hep helezndan gittik ama olsun :)

koparanlı 80.4 servet link=topic=73811.msg864640#msg864640 date=1394668777' Alıntı:
Ben 2 tane anlatıyım.Köyden bire helezonla ekin yüklerken ogluda kamyonun üstünü düzeltmek için çıkmıştı o an dalgınlıkla elini helezonun kafasına koymasıyla kayışların parmaklarını koparması bir olmuş parmakları bulup diktirmişlerdi.İkinci olarak benim başıma geleni anlatıyım ekini yükleyip helezonu indirirken bi anda elimden kol kaydı ve kafama vurmuştu baya yarılmştı allahtan kolu tırnak tutmuş yoksa 2. de kafamı patladırdı.Hep helezndan gittik ama olsun :)
Aynı helezon mevzusu burda da oldu,maalesef küçük bir çocuk ihmal olmuş elini kaptırmış geçen sene.Helezonun ağzına mutlaka muhafaza olması lazım el kol girmeyecek çok sakat allah muhafaza.

Bilader eline sağlık güzel konu olmuş,birçok şeyi önemsemiyoruz ama aslında çok tehlikeli işler oluyo yaptığımız.

bizde birkersinde iki römorku birbirine takıp kavun toplamaya gidecektik ben küçüktüm, bababam römorku diğer römorka yanaştırdı benim amcaoğluda arkada takacak, motordan aldığı özek(pim) uzun olduğundan takamamış römorkun kasaya değmiş, Bizimkide alttan doğru geçirip üstüne emniyet pimini takmış bizimde haberimiz yoktu,

bunlarda taktıkları römorka bindiler iki kişi bende babamla motordayım, daha köyü çıkmadan bi rampa var orayı hızlıca iniyoduk baktım arkadaki römork çıkmış gidiyo okta yaylı olduğu için yere saplanmamış , bi 50mt filan gittikten sonra ok saplandı saplandığı gibi döneri kırdı ve ön tekerlekler dönerle birlikte ayrıldı bitarafa gitti römorkunda ön tarafı yere çakılıp eğildi bizim amcaoğluyla halaoğluna şükür bişey olmadı ama biraz şok geçirdiler tabi..

pimleri sürekli kendi halinde çıkmayacak şekilde takıp ucunun emniyet pimini takalım gerekirse kilitli pim takalım uç kısma :)

şaftlı makinalarda bol giyinmeyeceksin.
her traktörün el freni tutmak zorunda.
ilk hareket etmeden traktörün sağına soluna altına bakacaksın.
eve geldiğinde ekipmanı indirip öyle stop edeceksin.
kesinlikle hiç bir şeyi ihmal etmeyeceksin. (ya bu idare eder,bunu takalım vs gibi )
biçerler hareket halindeyken binmeyeceksin ve inmeyeceksin.
hasatlarda traktörü tarlanın köşesine çekmeyeceksin.
geri geri ekimapana yanaşırken ekipmanla traktör arasında kimse olmayacak.(Allah muhafaza o anda debriyaj sıyırır traktörler ekipman arasında kalır adam)
babamla mümkün olduğunca hassas iş yapmayacaksın.yapacaksan eğer traktörü babama vermeyeceksin ;D

helezondan gidiyor madem bende bir anımı paylaşayım:helezonumuz şaftlı ve 7056 da kullanırız ,ekin yüklerken 3085 i olan bi kamyoncu abimiz siz ne yapıyonuz 105e takın ekonomisi var daha seri çevirir az yakar dedi bizde denedik tabi haliyle rölantide gayet güzel doldurduk ve bendeniz bindim 105e alışkanlık içi boşalsın helezonun diye yarım gaz verdim:motor - helezon arasındaki uzun şaft 8olup helezonun arkası yere falan vurup bide kuzenin kıçına şaplak (hafif sert)vurup durmuş tu ...

Gece saat 12 de yerde kalan mısırları slaj yaparken amcam traktörden orağı istedi verdim.bir iki getirdi 3. de orakla birlikte salladı mısırları makinanın içine.Bi çatırtı koptu elimi debriyaja attım ama makina dağıldı zannettim.neyse durduk orak nerede diye arıyoruz ben dedim fırlatıp atmıştır onlar başka yerlerde aradı filan.eve geldik makinayı açtık baktık sağlam bıçaklar biraz körelmiş.makinayı bileyip işimize devam ettik.orakta 3 cm boyunda parçalar halinde römorktan çıktı.slaj makinası hata götürmüyor dikkat.

yıl 1999 yol açmak için kesilen mısırları slaj makinasının içine babam atıyor çoçukluk var babama sen çekil ben atayım sen motoru sür dedim.(romorku hızlıca doldurup eve ben götürecem motor sevdamızdan) yer haliyleye nemli ve ayağım kaydı kalkmadan mısırlarla bereber makina çekti ve sağ el parmaklarımı tamamen kaybettim Allah koruda aslında çok büyük kazamız geçti .AMAN DİKKAT!!!!!

gokhanozkan link=topic=73811.msg864647#msg864647 date=1394672188' Alıntı:
şaftlı makinalarda bol giyinmeyeceksin.
her traktörün el freni tutmak zorunda.
ilk hareket etmeden traktörün sağına soluna altına bakacaksın.
eve geldiğinde ekipmanı indirip öyle stop edeceksin.
kesinlikle hiç bir şeyi ihmal etmeyeceksin. (ya bu idare eder,bunu takalım vs gibi )
biçerler hareket halindeyken binmeyeceksin ve inmeyeceksin.
hasatlarda traktörü tarlanın köşesine çekmeyeceksin.
geri geri ekimapana yanaşırken ekipmanla traktör arasında kimse olmayacak.(Allah muhafaza o anda debriyaj sıyırır traktörler ekipman arasında kalır adam)
babamla mümkün olduğunca hassas iş yapmayacaksın.yapacaksan eğer traktörü babama vermeyeceksin ;D
hasatlarda traktörü tarlanın köşeye cekmeyeceksin yazmışsınya o maddeyi tam anlayamadım..

BOZKURT07 link=topic=73811.msg864682#msg864682 date=1394695155' Alıntı:
yıl 1999 yol açmak için kesilen mısırları slaj makinasının içine babam atıyor çoçukluk var babama sen çekil ben atayım sen motoru sür dedim.(romorku hızlıca doldurup eve ben götürecem motor sevdamızdan) yer haliyleye nemli ve ayağım kaydı kalkmadan mısırlarla bereber makina çekti ve sağ el parmaklarımı tamamen kaybettim Allah koruda aslında çok büyük kazamız geçti .AMAN DİKKAT!!!!!
buyuk geçmiş olsun..

traktörün ince lastiklerini takmiştik rahat durmadık çift sürmeye gittik traktör eskisi kadar cekmiyo bende basıyorum tabiii yerde engebeli bi anda iki teker üstüne kalktım allahtan pulluk yerde gömülüydü yoksa yan yatacaktı

Bu yıl oldu bu olay havalar soğukken aralık ayında babam mf ile biryere gitcek ama gece soğuk olduğu icin çalışma dı akulere takviye felan yaptık yine çalışmadı pürmüzü getirdik manifotun orda tapa var tapayı söktük pürmüzü yaktık oraya ateş tutuyo pürmüz ile neyse babam marsa bastı yine çalışmadı manifotun üstünde de mazot deposu var deponun etrafida sap saman ot dolmuş hemde mazot bulaşmış bizim bilader pürmüzü cekince tutuştu yanıyor bizim mf su dökecek yer yok kaportanin alyinda yaniyor ates suyu döküyoz sönmuyo ben dedim gitti bizim mf dedim bizim bilader arabanın arkasinda YSC (yangın söndürme cihazı)vardı onu aldi eline kaportanin aradan ucunu soktu söndürdü neyse rahat bi nefes aldik cok şükür.benim tavsiyem her traktörde araçta 1tane olsun 3kiloluk felan bitane YSC koyalım ben hem erkunta hem mf ye koycam bi köşesine

Ben 3 defa traktörle yan yattım.Ama devrilmedi.Birinde Valtrayla mısırlara hendek açarken oldu büyük ark köteniyle, diğerleri patates ekiminde oldu.
Eğimli yerlerde yavaş ve dikkatli olmak gerekli.

Bende 18-20 yaşlarında idim hava kapandı yağmur ha yağdı ha yağacak gübre serpme makinasının arkasında römork içnde 2 ton gübre buğday ve arpalara gübre atmaya gidiyorum gübre yoldan karşıdan karşıya geçerken gübre makinasının arkasındaki kurt ağzı genelde sactır . İşte orası kırılmış ışıklarda bekleyen arabalar başladı bana korna çalmaya geçtiğim yerde iniş bir baktım benim römork beni sollamaya başladı biraz gaz verip önünde firen yaptım hafif maddi hasarlarla olayı atlattık.

BOZKURT07 link=topic=73811.msg864682#msg864682 date=1394695155' Alıntı:
çok geçmiş olsun Allah daha büyüğünü vermesin

bir sene önce ambar dan buğdayı kamyona doldurduktan sonra çadır çekiyorum,yağmurda bir yandan hızlı yağıyor.çadır ıslanmış.ayağım kaydı asfalta 3,5 metreden kafa üstü çakıldım.Kafa çatladı ve yarıldı,beyin travması geçirdim,ayak bileği ve el bileği burkuldu,muhtelif yerlerde çatlaklar ve ödem oluştu.Anlayacağınız Allah korudu.Verilmiş sadakamız varmış...

İtiraf;
Akrobat oy toplama tırmıkları tarlada yol konumundan iş konumuna alınıp iş yapılır malumunuz.
Ben bu aleti ilk köye götürdüğüm gün komşulara nasıl çalıştığını anlattım.
Fakat amcamın biri anlamamış.
Tırmığı erkenden takıp tarlaya gitmiş.
İş konumuna almadan aksama kadar tırmık yapmaya çalışmış akşama tırmık tanınmaz halde eve geldi ..
Ve bana dediği laf;
Seni kaldırmışlar bu iş görmüyor oğul ;D

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=73811.msg864711#msg864711 date=1394701056' Alıntı:
İtiraf;
Akrobat oy toplama tırmıkları tarlada yol konumundan iş konumuna alınıp iş yapılır malumunuz.
Ben bu aleti ilk köye götürdüğüm gün komşulara nasıl çalıştığını anlattım.
Fakat amcamın biri anlamamış.
Tırmığı erkenden takıp tarlaya gitmiş.
İş konumuna almadan aksama kadar tırmık yapmaya çalışmış akşama tırmık tanınmaz halde eve geldi ..
Ve bana dediği laf;
Seni kaldırmışlar bu iş görmüyor oğul ;D
yok artık :D

Konu için teşekkürler Volkan.Helezon olayı hemen hemen herkezin başına gelmiş demekki dikkat edilmesi gereken bir konu bizim komşu bizim helezonu yan yatırmış saolsun okunu eymiş lastiğini patlatmış.bizde almaya gittik baktık traktöre takılmıyo zincirle bağladık eve geldik bizim garaj rampa yerde tam çıkarken birde zincir koptu helezon aşa doğru gitmeye başladı aşağıdada bizim araba var Allahtan lastiği patlaktı fazla gitmedi yoksa bizim araba pert.bizim köydeki çoğu helezonun şaftında koruyucu mafsal yok insanlar üç kuruş para vermemek için canlarını tehlikeye atıyorlar.