Pas İlacı olarak hangisini alsam siz ne önerirsiniz? 2014

Arkadaşlar merhaba, buğdaydaki oluşabilecek pas,septorya ve küllemeye karşı ilacımı şimdiden almak istiyorum.İki senedir BASF ' ın duett ultra ilacını kullanıyordum ve memnundum.Bu sene bu ilacın adı değişmiş sanırsam.Duett super olmuş.Şimdi belirlediğim alternatifleri sıralayım siz hangisini neden önerirsiniz açıklarsanız sevinirim.Kullandığınız var mı?

1- Duett Super - BASF - Etken maddeleri: 84g/l Epoxiconazole + 250g/l Fenpropimorph
2- Madison - BAYER - Etken maddeleri: 175g/l Prothioconazole + 88g/l Trifloxystrobin
3- Opera Max - BASF - Etken maddeleri: 62,5g/l Epoxiconazole + 85g/l Pyraciostrobin
4- Capalo - BASF - Etken maddeleri: 62,5g/l Epoxiconazole + 75g/l Metrafenone + 200g/l Fenpropimorph
5- Altis Premier - Hektaş - Etken maddeleri: 62,5g/l Propiconazole + 37,5g/l Azoxystrobin

Bu ilaçlardan Madison-Opera Max-Capalo ' nun dekar maliyetleri 7-8 tl arasında değişmektedir.Duett super fiyatı değişmediyse 5-6 tl arasında.Altis Premier bu sene ne kadardır bilmiyorum geçen sene 6tl civarıydı.
Fikirlerinizi bekliyorum. :)

Ynt: Pas İlacı olarak hangisini alsam siz ne önerirsiniz? 2014

samet 39 link=topic=73913.msg866041#msg866041 date=1394835031' Alıntı:
biz ultra düet kullanıyoruz opera max tabiki en iyisi ama hep maliyet pas ilacı pek önemli değil önemli olan kökü sağlam tutmak
Basf ' ın ürününü satan arkadaşım bunların içinde en iyisi Capalo dedi.Bence pas ilacıda önemli Samet yoksa niye atılsın.Yeşil aksamı son ana kadar korumamız lazım iş sadece kökte bitmiyor diye düşünüyorum.
tankut39 link=topic=73913.msg866079#msg866079 date=1394870092' Alıntı:
düet süperde kullanılabilir
Sizin orada fiyatı nedir?Bir bilginiz var mı? 5 litreliğin.

madem kaliteli ilaç pesindesin yukardakilerin hiçbiri diyorum ben. Syngenta amistar trio onların hepsinden üstün. 3 boyutlu teknoloji ye sahip. Pas kulleme septorya da etkili olmakla birlikte daha etkin su kullanımı, daha genc yeşil saglikli bitki, daha etkili azot fiksasyonu sağlıyor. Bu da dekara 33 kg verim artisi, yuzde 4 gülten artışı demek.

GÜRKAN link=topic=73913.msg866277#msg866277 date=1394902977' Alıntı:
madem kaliteli ilaç pesindesin yukardakilerin hiçbiri diyorum ben. Syngenta amistar trio onların hepsinden üstün. 3 boyutlu teknoloji ye sahip. Pas kulleme septorya da etkili olmakla birlikte daha etkin su kullanımı, daha genc yeşil saglikli bitki, daha etkili azot fiksasyonu sağlıyor. Bu da dekara 33 kg verim artisi, yuzde 4 gülten artışı demek.
Gürkan hocam bir defa pasa gireceğim o yüzden iyi bir ilaç atmak istiyorum.Geçen sene dediğin ilacın Amistar Trio ' nun tarla günü bizim orada yapıldı.İlacın gözle görünürde diğerlerinden çok fazla bir farkı yok.Geçen sene ilaç çıkmadan sorduğumda dekar maliyetinin 8tl ' den aşağı olmayacağını söylemişlerdi.Bu da Önder çiftçinin syngenta ile düzenlediği tarla gününden bir kare en soldaki yatay çizgili tişörtlü ben :)
http://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/600735_344539132316395_62328425_n.jpg

digerlerini kullanmadim ama opera max gercekten cok etkili ben cok memnun kaldim maliyeti yuksek tabi

GÜRKAN HOCAMIN DEDİĞİ GİBİ AMİSTAR TRİO İYİ OLABİLİR AMA YENİ GÖRMEK LAZIM.OPERA MAX LA İKİSİ EN İYİLERİ .AMAÇ SADECE HASTALIK KONTROL ETMEKSE UCUZ İLAÇLAR DA OLABİLİR.AMA BİTKİ YEŞİL KALSIN VERİM ARTIŞI İÇİN STROBİN GRUBU İLAÇLAR YANİ OPERA AMİSTAR MADİSON TERCİH MESELESİ.FAKAT DIŞ ÜLKELERDE BU İLAÇLARIN SICAKLIK LA İLGİLİ YAPILAN DENEMELERDE BİTKİYİ KORUDUĞU SÖYLENİYOR.

Arkadaşlar çarşamba günü pas ilacı olarak Duett super de karar kılıp aldım.Dekar maliyeti 4,4tl ' ye nakit alım yaptım.Zaten 2 senedir duett kullanıyor ve memnundum.Maliyeti yükseltmek yerine duetten devam etmeye karar verdim.

alper4u link=topic=73913.msg872774#msg872774 date=1396021624' Alıntı:
Arkadaşlar çarşamba günü pas ilacı olarak Duett super de karar kılıp aldım.Dekar maliyeti 4,4tl ' ye nakit alım yaptım.Zaten 2 senedir duett kullanıyor ve memnundum.Maliyeti yükseltmek yerine duetten devam etmeye karar verdim.
abi denizlide aramadığım yer kalmadı duett superi bulamadım... litresi ne kadara geliyor?

Düet ve opera tercih ediyordum sürekli lakin geçen yıl ekstrem iklim durumları nedeni ile düet ' ten istediğim performansı alamadım. Ondan öncesi gayet iyi idi.

Bu yıl için karar aşamasındayım hala.

http://www.hgca.com/media/370390/is26-fungicide-activity-and-performance-in-wheat.pdf
buradan inceleyerek yardım alabilirsiniz umarım ayrıca geçen yıl bu sitede de olan umut arkadaşımızın opera max ile benhure denemesinde 80 kg verim farkı var olduğunu söyledi.ben amistar trio ile opera denemesinde ölçememe rağmen görünüşte fark göremedim. en öenemli nokta hastalığı beklemek değil hastalığa bitkiyi hiç yakalatmamak.yani koruma amaçlı ilaçlama .bunun için bayrak yaprakta iken uygulama en iyisi.ayrıca opera max için o zaman verim artışı gözüküyor.

Dün akşam Edirne RYS ' de BASF ' ın toplantısında idim.Opera Max ' a çok güveniyorlar.%10 verim artışı ve yüksek kalite taahhüt ediliyor.Hastalık başladıktan itibaren 4-5 gün geriye dönük tedavi edebildiği anlatıldı.Zaten pas hastalığı bitkiye geçtikten 5 gün sonra ortaya çıkıyor.Bu da ilacın epoxyconazole maddesinden dolayı avantajı var.Zaten bu maddeyi de BASF kendisi bulmuş.Tüm strobin grubu dahil olmak üzere.

Arkadaşlar pas ilacı olarak amistor trio aldım ama biraz araştırma yaptıktan sonra opera max mı alsaydım acaba dedim sizce hangisi.ayrıca opera maxın içindeki epoxyconazole etkin maddesi Amerika da bitki gelişim düzenleyici olarak kabul edilmiş verime faydası oluyormuş bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim fiyat olarakta amistor trioyu dekar maliyeti 8 lira olarak aldım opera maxım ise 9 lira bunlar mayıs vadeli fiyatlardır.