Buğdaylara kök boğaz ve yulaf ilacı uygulamam

28 şubat yağmur öncesi kökboğaz ve yulaf ilacı uygalaması yaptım ot ilacını ekim sonrası attığımız için yabancı ot sorunumuz yok çok şükür.

Kullandığım ilaçlar: Bayer İnput dönüm maliyeti 7,2 tl (kökboğaz)
Hamta P dönüm maliyeti 4,125 tl (kökboğaz)
Favorite 80ec dönüm maliyeti 1 tl (yulaf)
Petroband 1depoya 1 kutu 15 tl (yayıcı yapıştırıcı)

Ektiğim buğday çeşitleri : Tekirdağ, Tina, Syrena, Sertori bu çeşitlerin içinde şimdilik en beğendiğim sultanköy agroteknik firmasından aldığım sertori çeşidi ama biçerken gerçek verimi göreceğiz. Birde sertifikalı aldığım tohumlar kendi elettiğim tohumlardan kardeşlenme sayısı olarak fazla ve daha canlı.

Üre Gübresi 15 şubatta atıldığı için buğdaylar biraz ufak ama bugün dolaştım üreyi erken atanlardan daha büyümüşler ve kar nedeniyle hiç yatmamışlar dim dik ayaktalar erken atanlar boynunu bükmüş yanlışlıkla doğruyu bulduk herhalde inşallah bereketli olur.

Kudret 100 gidince iş krala kaldı oda sorunsuzca işini bitirdi 155 dönüm 5 depo uzak parçalar ve yolda gezmesi dahil 155 tl yakıt tüketti (dönüme 0,22 lt)

Sertifikalı tekirdağlar

Eski tohum Tina

Sağ tarla sertifikalı tekirdağ sol taraf sertifikasız eski tohum

Sertifikalı Syrena

Sertifikalı Sertori

Ynt: Buğdaylara kök boğaz ve yulaf ilacı uygulamam

konuyla ilgisi yok ama genel olarak soruyorum..bu yıl kurtla bizim kadar uğraşan oldumu acaba???

dekara ortalama 80-100 kurt gördük ilçe tarım kulağını tıkadı resmen...

Verim olarak ayrı ayrı tartım yapmadım sertleri bir grup yumuşak tinayı bir grup olarak döktüm verim olarak sertler ortalama 610 kg civarı denk geldi eski tohum tina da 530 kg civarı denk geldi
Ama en memnun kaldığım tohum rumeli ve yeni aldığım sertori çeşidi bu yıl tüm ekimi bu iki tohum ile yapacağım ayrıca sertori buğdayı orta erkenci biraz geçe yakın bir çeşit dönüme 25 balya verimi yaptı, rumeli buğdayıda çok güzel değerlere ve verime sahip
Söylediğim değerler tarlanın gerçek ölçümü ile geçerlidir bazı kişiler tapusu 10 dönüm ama gerçeği 13-14 dönüm tarladan biçtiği verimi yazıyor sonuçlar 750-800 falan biz tüm hizmeti etmemize rağmen maximum bu verimlere ulaşıyoruz

onurs link=topic=73941.msg929285#msg929285 date=1414267608' Alıntı:
Verim olarak ayrı ayrı tartım yapmadım sertleri bir grup yumuşak tinayı bir grup olarak döktüm verim olarak sertler ortalama 610 kg civarı denk geldi eski tohum tina da 530 kg civarı denk geldi
Ama en memnun kaldığım tohum rumeli ve yeni aldığım sertori çeşidi bu yıl tüm ekimi bu iki tohum ile yapacağım ayrıca sertori buğdayı orta erkenci biraz geçe yakın bir çeşit dönüme 25 balya verimi yaptı, rumeli buğdayıda çok güzel değerlere ve verime sahip
Söylediğim değerler tarlanın gerçek ölçümü ile geçerlidir bazı kişiler tapusu 10 dönüm ama gerçeği 13-14 dönüm tarladan biçtiği verimi yazıyor sonuçlar 750-800 falan biz tüm hizmeti etmemize rağmen maximum bu verimlere ulaşıyoruz
Allah bu yıl daha da bereketini artırır inşallah böyle konular havada kalıyordu sonuçları paylaştığın için teşekkür ederim

onurs link=topic=73941.msg929285#msg929285 date=1414267608' Alıntı:

Bilgiler için çok teşekkür ederim. Verimler oldukça iyi. Su an bizim bölge (Trakya) için 700 ustu verimler, ancak iyi yağışın oldugu senelerde, taban/güçlü arazilerde, o da her zaman olmamak kaydı ile alınabiliyor. Onun dısında genel ortalamalar (en azından benim cevrem için) 450-550 kg civarında.

Bu arada 'sertori' dediğiniz cins Altınbaşak Tohumculuğun ürettiği sertori degil mi?

sebazios link=topic=73941.msg929305#msg929305 date=1414271007' Alıntı:
Bilgiler için çok teşekkür ederim. Verimler oldukça iyi. Su an bizim bölge (Trakya) için 700 ustu verimler, ancak iyi yağışın oldugu senelerde, taban/güçlü arazilerde, o da her zaman olmamak kaydı ile alınabiliyor. Onun dısında genel ortalamalar (en azından benim cevrem için) 450-550 kg civarında.

Bu arada 'sertori' dediğiniz cins Altınbaşak Tohumculuğun ürettiği sertori degil mi?
önemli değil ne demek bilgi paylaştıkça çoğalır agroteknik firmasının buğdayı