FORD 3000 TRAKTÖRDE DEVİR SAATİ VİZEDE SORUN

Ynt: FORD 3000 TRAKTÖRDE DEVİR SAATİ VİZEDE SORUN

Traktörde devir saati hareketini uzun yıllar önce tarih olan şarz dinamosundan (şarz alternatörü değil) alıyormuş devir saatinin teli oraya bağlanıyormuş.Şimdi traktör vizeden geçmedi devir saati ve km göstergesi her araç için ağır kusur.3600 traktörlerin devir saati teli yağ filtresinin altından km adaptörü ile çalışıyo acaba benim traktöre takılırmı ustaya sordum hiç denemedim bakmak lazım diyor ayrıca adaptör olursa km saatide değişecek diyor çünki 3000 devir saati saat yönüne doğru dönüyo 3600 ün saat yönünün tersine dönüyo.Her yerde vize km göstergesine ağır kusurmu diyo acaba

neye bakıyorlar oralara kardeşim ...
devir saati şarj dinamosundan akım alarak çalışabilir buda normal şartlarda olağan bişey o traktörün imali öyle...
onlar senden git motoru deldir oraya km adaptörü taktır diyemezler ..
bende 69 model hanomag var devir saati senin dediğin gibi şarj dinamosundan akım alıyor...kerelercede muayeneden geçtim...
bana deseler deldir km saati taktır orayı mahkemeye veririm orijinal fabrika çıkışı bir traktöre bunu yapamazlar o standartlar verilmiştir değiştirilemez..
aynı şase ve motor numarası gibi...

Arkadaşlar ben resmi kurumun tırını kamyonunu kullanıyorum her yıl aynı aracımı muayine yaptırdım bu yıl muayineden geçmedi nedeni motor devir saati geçen yıl çalışmıyordu bu yılda aynı saatde görününce saatini tamir ettir gel dediler yaptık araç geçti şimdi yasada her aracın muayineden geçince saat km not alınıyor agır kusur sayılıyor...

Kardeş anlatmış olduğum konu şarz dinamosunun arkasında ayriyetten bir dişli var oraya km teli bağlanıyo mekanik elektirikle çalışan türden değil keşke elektirikle çalışanı bulsamda taksam ozaman hiç o eski antika şarz dinamosunu aramam.Acaba senin bahsetmiş olduğun elektirile çalışan benim traktöre olurmu.Şu an traktör üzerinde bulunan herkezde olan Mako şarz alternatörü.

• Beğen
Tepkiler: infazci42

vatandaşa yunan mezalimi. Bu muayene işini satanlar son model servis bakımlı araçlara bindikleri için bir çırpıda temize havale ettiler. sonrada işte güvenlik falan filan.... sanki ben çok hoşlanıyorum devir saatsiz traktöre binmeye.

Mekanik kısmı bozulmuşsa telin dönmesini sağlayan kısım deforma olmuşsa o zaman elektirikli olandan takacaksın başka çaren yok piyasada mevcut ama mekanik olanlara göre çok pahallı... :(