MALİYETLERİN son dönemde arttığı hayvancılık sektöründe çiftlikler birbiri ardına satışa çıktı.

İnternet sitelerinde günlük 20’ye yakın yeni çiftlik ilanı yer alırken, tarımsal araziler ve traktörler de satılığa çıkarılanlar arasında kendine yer buldu.

SON yıllarda sıfır faizli kredi ‘avantajını’ kullanarak hayvancılık sektörüne adım atanlar bir bir kurdukları hayan çiftliklerini satılığa çıkarmaya başladı. İnternet üzerinden faaliyet gösteren emlak satış sitelerinde Türkiye genelinde hergün 20’ye yakın satılık çiftlik ilanı verilmeye başlandı. Tarım Bakanlığı’nın aldığı ‘elektrik borcu olan çiftçiye destekleme primi’ ödenmeyecek kararı sonrası satışların daha da artacağını ifade eden sektör temsilcileri Türkiye’de çiftçilerin faizleriyle birlite 3 milyar liraya yakın borcu olduğunu söyledi.

TRAKTÖRLER DE SATIŞTA

Sıfır faizli hayvancılık adı altında besicilik ile ilgisi olmayanların hayvancılığa girmesinin büyük sıkıntı yarattığını söyleyen Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, artan maliyetler sebebiyle kredi ile çiftlik kuranların dışında birçok kişinin çiftliğini satışa çıkarmaya başladığını dile getirdi. Yetkin, son dönemde çiftlik ve tarım arazisinin satışlarının artmasının dışında traktör gibi tarımda kullanılan birçok malzemenin de elden çıkarılmak istendiğini söyledi.

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Gülkaynak da, “Sektör çalıştıracak eleman da bulunamıyor. Kendi çiftliğim için çalıştıracak çoban bulamıyorum. Ev kirası, elektrik ve su faturası ödemeyecek. Ancak çalışmak istemiyor. Çünkü, bu işte gelecek görmüyor” dedi. Sektörün artık süt fiyatları artsın diye bir talebi olmadığını belirten Gülkaynak, “Devlet artık bu sektöre el atmalı. Girdi maliyetlerini kontrol etsinler yeter. Süt fiyatı artmasa da olur” dedi.

222953
Tarımsal krediden yararlanan kişi sayısı

6.9 milyar
2010’dan bu yana çiftçilere verilen kredi

29400
50 baş üstü kapasiteye sahip işletme sayısı

17.4 milyon
Türkiye’deki çiğ süt üretimi

14 milyon
Türkiye’de bulunan büyük baş hayvan sayısı

915 bin ton
Türkiye’deki kırmızı et üretimi


Çiftçinin elektrik borcu 3 milyar TL

BAKANLAR Kurulu’nun 9 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre elektrik borcu olan çiftçilerin bu borcunu ödeyinceye kadar devletin tarım desteklerinden yararlanamayacağını da ifade eden İbrahim Yetkin, “Çiftçinin elektirik borcu faizleriyle 3 milyar liraya ulaştı. Destekleme primi alamazsa eğer Türkiye’de tarım biter. Sulama için elektrik kullanamayan çiftçi susuz tarıma yönelir. Bu da verimliliği düşürür. Bu uygulamalar sonucunda daha çok arazi satışa çıkarılacaktır” dedi.

Ebru Gündeş çiftliğini satamadı

SANATÇI Ebru Gündeş de bine yakın süt ineği bulunan Tekirdağ’ın Muratlı ilçesindeki çiftliğinde her gün yaklaşık 30 bin litre süt üretiyordu. 2009’da 500 dönüm arazi üzerine yapılan büyükbaş hayvan çiftliğini satın alan Gündeş, eşi Reza Zarrab’ın adının yolsuzluk soruşturmasında geçmesinin ardından ocak ayında çiftliği 4 milyon lira bedelle satışa çıkarmıştı.