Arkadaşlar yardım

Arkadaşlar az önce sığırlardan birinin sırtında badem büyüklüğünde yumru şişkinlikler gördüm, dün yoktu, daha önce böyle birşeye hiç rastlamadım, mantar olabilir mi, yoksa ciddi bir hastalık belirtisi mi? Tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim

Ynt: Arkadaşlar yardım

ziymut link=topic=74003.msg867453#msg867453 date=1395075193' Alıntı:
Arkadaşlar az önce sığırlardan birinin sırtında badem büyüklüğünde yumru şişkinlikler gördüm, dün yoktu, daha önce böyle birşeye hiç rastlamadım, mantar olabilir mi, yoksa ciddi bir hastalık belirtisi mi? Tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim
Hayvancilikta pek bilgim yok ama bizimkinede olmustu bi defasinda ön ayak küreginde ahira vurmus şismisti gecti sonra

Benim bildiğim sinek larvaları olur o büyüklükte ona benziyor, cızık sineği ısırır derinin altına larvasını bırakır larva orada kışı geçirir ertesi yıl vakti gelince larva oradan çıkıp tekrar sinek olur parazit ilacı ile sorun çözülür , dış parazit ilacı kullanıyormusun ?
Yanlışta anlamış olabilirim.

Bilmiyorum işte, mantara hiç rastlamadığımız için belirtileri arasında bu var mı onu da bilmiyorum. Dediğin gibi olabilir mi acaba? Dış parazit henüz yapmadık ama larvaya benzemiyor, badem büyüklüğünde

ismail_17 link=topic=74003.msg867491#msg867491 date=1395078810' Alıntı:
Benim bildiğim sinek larvaları olur o büyüklükte ona benziyor, cızık sineği ısırır derinin altına larvasını bırakır larva orada kışı geçirir ertesi yıl vakti gelince larva oradan çıkıp tekrar sinek olur parazit ilacı ile sorun çözülür , dış parazit ilacı kullanıyormusun ?
Yanlışta anlamış olabilirim.
Kesin tespit İsmail Agam dan gelmiş, hayvanların kuyruğunu kaldırıp deli gibi koşmasına neden olan; bünelek, büveler, böğrek ve hatta cız böğğrek diye adlandırılan bir çeşit sinek ısırmasıdır. Sinek önce hayvanın sırtına konar o bölgeyi uyuşturur ve sonra adeta şırınga iğnesi gibi delerk yumurtaları deri altına bırakır.Bu arada acıyı duyan hayvan kuyruğu simit gibi kıvırıp deli gibi koşar nerde gölge varsa, genelde gündönümü zamanı olur. Kışın burada kurtcuk şekline gelen yumurtalar, derinin delik kısmından hava alıp yaşarlar. Zamanı gelince yeterli olgunluğa ulaşınca buradan çıkarlar ve kozanın içinden sinek olarak çıkar.
Kısacası ; deri sanayiine büyük zararı olur,
İlacı; İvomec, Avromec tarzı ilactır, deri altına her 50 kg canlı ağırlığa 1 gr. tekabül edecek şekilde enjektörle uygulanır, hiç bir yan etkisi yoktur.
http://www.topkim.com.tr/tr/products/?prodID=96

Absede olabilir,İsmail abinin dediği gibi üvelek sineğide olabilir ama bence badem büyüklüğünde dış yüzeyi tırtırlıysa siğil çıkmıştır sığırlarda çok görülüyor,bu arada konuyuda hayvan hastalıkları adlı bölüme taşıyorum.

Sağolun arkadaşlar, mantar değil o zaman, ben şimdi sırt çekme yaparım, yalnız böğlek tutsa hayvan yerinde durmazdı, ciddi bir hastalık belirtisi olmasın arkadaşlar? Bir tane değil, 6-7 kadar var

ziymut link=topic=74003.msg867541#msg867541 date=1395081111' Alıntı:
Sağolun arkadaşlar, mantar değil o zaman, ben şimdi sırt çekme yaparım, yalnız böğlek tutsa hayvan yerinde durmazdı, ciddi bir hastalık belirtisi olmasın arkadaşlar? Bir tane değil, 6-7 kadar var
Hocam sen onların üzerini tımarla, bak ortasında delik varsa, kesin büvelektir. Bir tanesini sivilce sıkar gibi sık, kesin kurt çıkacaktır.
O zaman basit, ya ivomec, yada Avromec, daha dün uyguladım 13 tane düveye. Simentallerde daha çok, holştaynlarda fazla yok bizim hayvanlarda.

Arkadaşlar dış parazit uygulamasından sonra bazı şişkinlikleri sıktım, içinden kurtcuklar çıktı, dediğiniz gibiymiş, ciddi bir sorun yok. Ama çok ilginç, ilk kez karşılaşıyoruz. Fotoğraflarını çekebilirsem eklerim

böğelek çıkması sevindirici bir haber. dikkat edelim arkadaslar son 7-8 ayda yurdumuza yeni giren bir hastalık var LSD(sığır çiçeği)
güneydoğu anadolu ve orta anadoluda oldukça yaygınlaştı. en büyük belirtisi de sırtta akrın bölgesi ve cigerler üzerinde bu şekilde şişlikler oluturması.