Manda Yetiştiriciliği Hakkında

Bizim köy manda yetiştiriciliğine çok uygun. Gerek bataklık ve göletleri ile gerekse de meralar ile. Zaten 50-60 sene öncesine kadar manda besleyen çokmuş. Lakin şimdi kalmadı. Gerçi inek besleyen bile çok azaldı. Mandaları nedense çok seviyorum. Bu nedenlerle sormak istiyorum, sizce karlı bir iş mi? Ya da şöyle sorayım 10 inek mi karlıdır, 10 manda mı?

Ynt: Manda Yetiştiriciliği Hakkında

Manda inek kadar karli degildir.Sebebi manda urunlerinin henuz
Turkiye de yeterli pazar payina sahip degil
Yani yeterli ragbet yok
Italyada ve Avrupada gezdigim ciftliklerde cok guzel ve modern
Sistemler kurulmustu
Dileriz bir gun ulkemizdede hak ettigi yeri bulur

ELPRESACANARİO link=topic=74013.msg867687#msg867687 date=1395090628' Alıntı:
Bizim köy manda yetiştiriciliğine çok uygun. Gerek bataklık ve göletleri ile gerekse de meralar ile. Zaten 50-60 sene öncesine kadar manda besleyen çokmuş. Lakin şimdi kalmadı. Gerçi inek besleyen bile çok azaldı. Mandaları nedense çok seviyorum. Bu nedenlerle sormak istiyorum, sizce karlı bir iş mi? Ya da şöyle sorayım 10 inek mi karlıdır, 10 manda mı?
Eğer yağ , kaymak ,kalın kaymaklı yoğurt gibi ürünlerde kullanılacaksa manda tercih edilebilir.Süt için inek daha karlıdır.Manda en fazla 5-6 kilo süt verir.Mandayı Türkiye ' de Afyon çok yetiştiriyor çünkü sütünden kaymak yapıyorlar.Manda etinin sucuğuda iyi olur diyenlerde var.

Yörenin yapılacak işe uygunluğu, üretilecek ürünün bölgedeki pazarı.
Doğru yerde doğru iş, sulu tarım kuru tarım hayvancılık küçük baş hayvancılık büyükbaş hayvancılık mera hayvancılığı kapalı fenni sistem hayvancılık, bu işlerin yapılacağı yerlerin özellikleri kendine göre .
Yanlış yerde yanlış iş yapılabilir ama çok masraflı olur fazla sürmez.
Örnek çok güzel dağlık merada kara keçı yetiştirilebilir, burada salma holstein süt ineği çokta uygun olmaz.
Düz ova sulu tarım yapılabilen taban bir yörede kara keçi olmaz holstein süt sığırcılığı olur bence.
Manda hakkında çok bilgim yok çok inat ve agresif olduğunu duymuştum eskilerden ama çok duyuyorum bu işi son günlerde bölgen uygun ise çok güzel olur.
Eskiden çokmuş bizde de şimdi büyük bir çiftlik var yakınımızda genç hayvanları burada merası olan çiftlikte sağılırlara istanbulda bakıyor istanbulda güzel pazarı varmış manda etinin ve sütünün

Büyük bir işletme olmayacak, başlangıç seviyesinde olacak. Tesis tarzı değil, daha çok köy yaşamındaki gibi olacak. Köyümüz manda için fazlasıyla uygun. Göletler, bataklıklar var, meralarımız da iyidir. Desteği de 500 TL sanıyorum.