2014 Buğday yabancı ot ilaclama

Tohum : Adana99(ekmeklik)
Ekilen arazi : 820 dekar
Ekim Tarihi: 5 kasım 2013
Tohum Miktarı : 29 kg/da
Ekim yöntemi: serpme
Taban gübre : 30 kg/da 13.25.5+10(so3)+zn
Ust gübre : 40 kg / da amonyum nitrat ( 2 seferde 20kg/da atıldı)
Yabancı ot ilacı : axial (dar yaprak), granstar(geniş yaprak) deneme amaclı 3 holderlik perun+amin karsımı ve 1 holderlik axial+arrat atıldı. Sahsi gorusum perun+amin karısımı etkisini daha cabuk gösterdi.

Ynt: 2014 Buğday yabancı ot ilaclama

Buğdayların maşallahı var.Emeğinizin kat kat karşılığını harmanda alırsınız inşallah.Perun yabancı ota karşı çok etkili bir ilaç.Hemen tesir ediyor ota.Fazla kaçırıldığında ise buğdayın üst kısmında sararma(fitotoksite) yapabiliyor.Bende dün dar yapraklılar için axial attım.Hayırlısı diyelim.

Tesekkurler Dow Agronun bolge yetkilisi bayisen özellikle perun istedigimi duyunca beni aradı kullanım ile bilgi verdi bugday kucuk iken kullanıldıgında dedidigniz gibi durdurma/sarartma yapıyormus. Hava sartlarından dolayı biraz geciktik yabancı ot ilaçlamasında genis yapraklar diz boyuna gelmişti. O yuzden deneme yapmaya karar verdim gelecek yıllardaki planlama acısından
Dekara maliyetlerine gelince
Axial + granstar : 7,75 tl/da
Axial + arrat : 9,25 tl/da
Perun + amin : 9,35 tl/da

3 YILDIR perun kullanıyorum favori ilaçlarımdan biridir.özellikle kanola ekimi sonrası broom ve delice yi en iyi yok eden ilaç lancelot katarak kaçırdıgı geniş yaprakları da yok etmesi için kullanıyorum

gorus link=topic=74167.msg886261#msg886261 date=1398969032' Alıntı:
kolay gelsin bereketli olur inşallah ester h kullanmıyormusunuz hiç

Samet bey ester monokültür tarım yapılan bölgelerde yani tek bir ürünün yogun olarak ekildiği yerlerde kullanılır amin ise polikültür farklı tarım bitkilerinin aynı bolgelde oldugu terlerde kullanılır
Bizim bölgede pamuk mısır buğday arpa mercimek soya ekildigi için amin tavsiye ediliyor

ben 10 gün oldu amin le ilaçladım bugayları 7 dönüme 1 lt atacan dedi ziraatçi attım yanlız tam solurmadı otları bazısına hiç bişey yapmamış 1gün sonra yagmur yagdı ondan olabilirmi acaba ne yapmak gerek

amin ilacı her otu öldürmüyor genelde geniş yapraklı otlara etki ediyor. on gün olmuş bu süre zarfında sararmayan ota demekki etki yapmamış. bu zamanda buğdaylar nekadarki sizin oralarda çok geç değilmi yabancı ot ilaçlaması.

abi bence amini hiç bulaştırmasan olurmuş amin dekarda 20 ila 30 kilo kayıp yapıyo biz atlantıs ve harman kullanıyoruz 1500 dekarlık harman aldık bitti üste atlantısle devam ettik