En verimli dizel UTV Workmax Türkiye’de

17.03.2014

SİF İş Makinaları, çok amaçlı arazi araçlarının yükselen yıldızı JCB Workmax’i inşaat, maden ve tarım sektörü müşterileri ile buluşturuyor

Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de kompakt arazi araçlarına olan ilgi ve talep hızla artıyor. Özellikle, ülkemizde geçtiğimiz 10 yıllık sürede ATV pazarı hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. ATV’ler, zorlu arazi koşullarında tatminkar bir performans sergilemelerine karşın, tek kişilik olmaları ve yük taşıma kapasitelerinin çok sınırlı olması nedeniyle, bazı sektörlerin ihtiyaçlarına tam olarak cevap veremiyordu. Bunun sonucu olarak, bu ihtiyaçlara cevap verebilen UTV’ler, yani çok amaçlı arazi araçları, tüm dünyada hızla yaygınlaştı.

UTV’ler pek çok farklı sektör ve uygulamada ihtiyaç duyulan arazi araçlarıdır; tarım, ormancılık, avcılık, golf sahası bakımı, belediyeler, havaalanları, petrokimya ve toplu yükleme tesisleri, şantiyeler, ocaklar ve madenler ile arama kurtarmanın yanı sıra, etkinlik yönetimi, konserler ve festivallerde de yoğun olarak kullanılmakta ve dünyada yılda 300.000’in üzerinde satış gerçekleştiriliyor. Örneğin, sadece Londra Olimpiyatları ' nda 200 ' ün üzerinde Workmax 800D kullanıldı. Ülkemizde daha yeni kullanılmaya başlanan UTV’ler, genellikle küçük veya büyükbaş hayvan çiftliklerinde, kırsal bölge yerleşimlerinde, belediyelerde ve maden/inşaat sahalarında talep görüyor.
2013 yılı itibariyle Türkiye’de de satışına başlanan Workmax 800D’de bulunan bağımsız, çift süspansiyon çatallı, oransal yaylı ön süspansiyon ve bağımsız arka süspansiyon, devrilme riskini en aza indiriyor, arazi koşullarından kaynaklanan şokları azaltır ve dolayısıyla maksimum sürüş konforu ve güvenliği sağlıyor. Diğer yandan, 265 mm yerden yüksekliği ile her türlü zorlu arazi koşulunda problemsiz sürüş imkanı sunuyor.

Workmax ortalama bir UTV’den %40 daha az yakıt tüketimine sahip. Ortalama bir ATV’de ise, bu oran Workmax’ın 2 katı kadar. Elde edilen bu yakıt ekonomisi, 20BG su soğutmalı Yanmar dizel motor ile zorlu koşullarda bile çekiş gücü kaybı yaşamayan 2 vitesli sürekli değişken şanzımanın (CVT), JCB mühendislerince, birbirleriyle mükemmel uyum sağlayacak şekilde bir araya getirilmesinin doğal bir sonucu olarak açıklanıyor.