+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Pahalı Bir Hastalık: Ketosis (Şubat 2014)  Pahalı Bir Hastalık: Ketosis (Şubat 2014)

  Ketosis, diğer adıyla asetonemi ineklerde görülen ve çiftliklere çok pahalıya malolan bir hastalıktır. Doğum sonrası enerji eksikliği sebebiyle ortaya çıkan Ketosis sütün ve süt proteininin azalması, zayıflama, döl tutmama gibi ekonomik sorunları beraberinde getirir. Ancak; çok pahalıya mal olması sadece bu sebeplerden değildir. Ketosis rahim yangısına (metritis), şirdenin kaymasına (abomasum deplasmanı), topallığa ve meme yangısına (Mastitis) zemin hazırlar. Ketosisli ineklerde sonun atılamaması riski daha fazladır. Sürüden mecburi çıkarma oranı artar. Avrupa ' da Ketosisin inek başına maliyetinin, yıllık 350 Euro olduğu hesap ediliyor.

  Ketosis nasıl oluşuyor? Risk faktörleri nelerdir?
  Ketosis doğum sonrası enerji yetmezliği ile ortaya çıkıyor. Yani en önemli risk faktörü enerji noksanlığıdır. Ayrıca klinik ve subklinik (gizli) hipokalsemi, doğum öncesi iştahsızlık, kuru dönemde şişman inek, kobalt eksikliği, klinik ve subklinik (gizli) asidoz risk faktörleri olarak sayılabilir. Ketosis; sonun atılamaması, topallık ve rahim yangısı ile karşılıklı etkileşen bir metabolik bozukluktur. Yüksek verimli ineklerin ketosise yatkınlığı vardır. Bu durum Holstein ırkı ineklerde ketosis görülme sıklığını arttırmaktadır. Ketosis vücudun savunma sistemini de kötü yönde etkileyen bir bozukluk olduğundan doğum sonrası meme ve rahim yangılarının artmasına da yol açar.

  Ketosisin oluşumu:
  Doğum öncesi şişmanlatılan inekler, ketosis sorununa aday ineklerdir.

  İnek buzağısını doğurmak, buzağısına kaliteli ağız sütü vermek, sonunu atmak, buzağısına vereceği sütte süt şekerini (laktoz) sabit tutmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca; birdenbire bol miktarda memelere süt inmekte, doğum öncesi olmayan bir üretim yerine getirilmektedir. Enerji ihtiyacı çoktur. Normal yollardan karşılanamayan enerji ihtiyacı, yağların erimesi ile karşılanır. Dolayısıyla ineğin aniden zayıflaması söz konusu olur. Bu arada biyokimyasal bir dizi reaksiyon ile keton cisimcikleri oluşur.

  Keton cisimcikleri normal olarak karaciğer tarafından tekrar vücuda yararlı hale getirilir. Fakat bu dönemde oluşan keton cisimcikleri karaciğerin kapasitesinin çok üzerinde bir miktara ulaşır. Karaciğerin alıp kullanamayacağı miktardaki keton cisimcikleri kana, dolayısıyla süte ve idrara geçer. Aseton ve beta hidroksi bütirat (BHB) dediğimiz, bu fazlası zararlı olan cisimcikler, ineği hasta eder. İneğin sütünün azalması, iştahsızlık, dışkının 'at dışkısı' halini alması ile hastalık ortaya çıkar.

  Veteriner hekime başvurulur. Bu belirtiler gizli seyrederse, yani gizli ketosis söz konusuysa veteriner hekime başvurma, dolayısıyla tedaviye yönelme gecikir. Hastalık sinsi bir şekilde sürer. Devamında döl tutmama problemleri başta olmak üzere, yukarıda sözünü ettiğimiz diğer hastalıklar da ortaya çıkar.

  Hastalığın teşhisi kan, idrar veya sütte keton testleriyle yapılır. Miktar ile ya da mor renk oluşması ile teşhise gidilir. Hastalığın sürüdeki sıklığı kötü yönetilen çiftliklerde %50 yi bulabilir. Genellikle sıklık %15 civarındadır.

  Sütü çiftlikten alan mandıra veya süt fabrikaları eğer üreticiye süt proteini ve süt yağı hakkında geri bilgi veriyorsa, sütteki protein/yağ oranı gizli Ketosis ' ten şüphelenmeyi arttırır. Holstein ineklerde %3 protein, %3,5 yağ içeriği normaldir. Örneğin; %3 protein, %4 yağ oranı söz konusu ise normal değer aralığındadır. Ama ; %4,5 yağ, %2,5 protein bildirilirse, Ketosis ' ten şüphelenmek gerekir. Protein oranı düşük, yağ oranı yüksek süt, ketosis göstergesidir. Süt proteini, süt yağı oranı %75 olmalıdır.

  Bu oran %70 in altında ise, ketosis şüphesi artar.
  Örnek; % 4 yağ, %3 protein ¾ = %75, normal,
  %4,5 yağ, %2,5 protein, 2,5/4,5=%55, Ketosis.

  Ketosis ' in tedavisi mümkündür. Birlikte görüldüğü diğer hastalıkların da tedavisi mümkün olabilir. Ama; ekonomik açıdan ketosis tedavi edilebilir bir hastalık olarak değil, korunulması gereken bir hastalık olarak ele alınmalıdır.

  Koruma:
  Öncelikle; doğum öncesi, geçiş döneminde, ineği şişmanlatmamak, doğum sonrası dönemde ise ineği fazla zayıflatmamak hedeflenmelidir.

  Doğuma 3,5 vücut skorundan daha yüksek skorla giren inekler risk taşırlar. Kuru dönemin son 3 haftası bol kaliteli kuru ot, az miktarda saman ile geçirilmeli, yonca ve silajdan uzak durulmalıdır. Çok az miktarda karma (kesif) yem verilebilir veya verilmez. Kararı besleme uzmanına bırakmak doğru olur. Kaliteli kuru ot yeterince varsa fabrika yemine (kesif yeme) ihtiyaç olmayacaktır.

  Geçiş döneminde, yani doğuma üç hafta kaldığında teknik destek, diğer bir deyimle 'profesyonel yardım' amacıyla yemlere enerjiye dönüşen maddeler katılmalıdır.

  Enerji doğum esnasında ve doğum sonrası günlerde en başta gelen ihtiyaç olup, ineğin böyle bir ihtiyacı normal yemleme programıyla gidermesi mümkün olmamaktadır. Doğumu takip eden günlerde ise, acil enerji ön maddeleri ve niasin içeren katkılara devam edilmesi yerinde olacaktır.

  Ketosisi önleme yönündeki çabalar; daha çok süt, daha sağlıklı inek, daha iyi döl verimi, daha az metritis, daha az mastitis, daha az topallık demektir.

  Ketosisi önleyebilirsek, sürüde abomasumun yer değiştirmesi olayları olmayacak veya çok az sayıya düşecektir.

  Sürüden mecburi çıkarma oranı azalacak, inekler işletmeye daha uzun süre verimli bir şekilde hizmet edecekler, işletmenin ekonomisi bozulmayacaktır.

  Avrupa ve ABD ' de ketosisi önlemek için gösterilen çabaların ekonomik yönden 1 ' e, 10 kazanç sağladığı hesaplanmaktadır.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  20 Ekim 2014
  Şehir
  kocaeli
  Yaş
  32
  Mesajlar
  95
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pahalı Bir Hastalık: Ketosis (Şubat 2014)  Kurban bayramından bu güne kadar 900 tl sadece 1 hayvan için 3 farklı veterinere verdiğim para sütten maddi kayıp manevi olarsk heves kaçmasıda cabası tam bi bela hastalık ön sağ memedeki iltihağ (mastitisi) de gösterince veterinere sat kurtul dedi adam.biraz kendini toparlarsa gargamel ya kasaba ya cambaza sürekli açık hava mera en iyi ilaç dedi baytar ama kış ayı çs karamıyoruz hayvanı malesef bu sene hep yağışlı geçiyor.bilgi için teşekkür.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pahalı Bir Hastalık: Ketosis (Şubat 2014)  Aynen abi bu hastalık ve buna benzer hastalıklar iflahmı kurutu yau benimde napacam bilemiyorum
  Buay da doğumlar var 3 ü Düve doğumu 2 si normal of İşallah bunalr sağlam alırım .
  6 Ay öce doğuran ineğimi 1 memesi kör oldu bayada bi zayıflamştı ve ön sağ ayağı da topalıyordu ,Allahma çok şükür düzlettim hayvan yavaşda yavaşdan kilo almaya da başladı ,iştahda yerinde MAŞALLAH kızıma düzeldi
  Acaba doğumdan önce şu BEREKET TV de bi şurup tarzında içecek reklam yapıyorlar ondan mı kulansam hayvana 1-2 hafta asıl olur sizce .

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  20 Ekim 2014
  Şehir
  kocaeli
  Yaş
  32
  Mesajlar
  95
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pahalı Bir Hastalık: Ketosis (Şubat 2014)  Bu konudw hacimmet e kulak ver birebir görüş bence oldukça tecrubeli hayvancılık konusunda

 5. #5
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,370
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pahalı Bir Hastalık: Ketosis (Şubat 2014)  Holstein bakımında en önemli konular.

  Mutlaka açık besi salma bu bize hijyen temizlik dolayısı ile meme hastalığı ve ayak hastalığı konusunda en büyük yardımcı .

  Bilinçli ve doğru besleme kuruya alınca kuru dönem beslemesi doğuma yakın tekrar sağım dönemi beslemesi hayvanın kuruda aşırı kilo almaması doğumdan sonra aşırı zayıflamaması (ketosis)

  Günü tam ikiye bölerek bakımları yapmak sabah 6 -8 arası bakıyorsak akşam 6-8 arası bakmak önemli , eğer bu ara geceler uzun sabah sağımı aldığımız süt akşam sütü ile aynı miktarda değil ise bakım saati dengesini kuramıyoruz demek .
  Ne zararı olur bunun akşamdan sabaha uzun gecelerde çok süt birikir hayvanın memesinde, yada yazın uzun günlerde sabahtan akşama çok süt birikir yine hayvanın memesinde baharlarda günler geceler eşitleniyor, eğer memede aşırı süt birikir vakti ile boşamaz ise mastitis meme hastalığına davetiye.

  Bu vakit konusunu iki öğün ile denkleyemezisek üç öğün bakım sabah 6-8 gibi öğlen 3-4 gece 10-11gibi sağım daha başarılı olur özellikle bu işe yeni başlayanlar için.

  Hem daha sıkı takip etmiş oluruz .


 6. #6

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Pahalı Bir Hastalık: Ketosis (Şubat 2014)  Ekleyelim, latincesi Ketosiozis ' dir. Akademik kaynaklardan yaralanacakların işine yarayabilir.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. ketosis
  Konu Sahibi subaykan Forum Hayvan Hastalıkları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 06.Kasım.2015, 08:02
 2. 21 Şubat 2014 - TrakKulüp Bereket TV'ye tekrar konuk oluyor!
  Konu Sahibi meskisehiri Forum TrakKulüp Organizasyonları
  Cevap: 322
  Son Mesaj : 30.Nisan.2014, 13:34
 3. Erkunt Fiyat listesi Şubat 2014
  Konu Sahibi Ercan AYKUŞ Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 12.Nisan.2014, 20:28
 4. Çiğ Sütün Karlılık Analizi (Şubat 2014)
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Mart.2014, 19:49
 5. Kobalt (Co) (Şubat 2014)
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Mart.2014, 19:48

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status