Traktör kredileri

Güncel Traktör Kredilerinden haberdar olan varmı yada leasing oranlarından kredi faiz oranlarındaki artış nasıl etkiledi??? şimdiden telşekkürler alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s

Ynt: Traktör kredileri

BOZKURT07 link=topic=74187.msg870971#msg870971 date=1395682908' Alıntı:
zirratten onaylı kredim var yıllık maliyet %6 yani faiz oranı 0,50
finans:1,59
yapkredi: 1,35
anadolubank:1,25
deniz :0,99
ZİRAAT:0,50

Aslında Ziraat ' in de faiz oranı %1 ' dir. Lakin faizin %50 ' sini devlet karşıladığı için aylık 0.50 ' e düşüyor.
Yani yıllık %6

Sıfır traktör alırken:
Öncelikle kredi tutarı traktör bedelinin %75 ' ini geçemez.
Traktör bedelinin %50 ' sine kadar teminatsız (ipoteksiz) kredi verilebilir.
Borç bitene kadar rehin konulur. Satamazsınız.
5 yıl sabit faiz 5 x (yıllık %6) = %30 toplam faiz

Örnek:
kasko bedeli 80.000 lira olan bir traktör alacaksınız. Bu traktöre maksimum 60.000 lira (%75 ' i kadar) kredi çekebilirsiniz.
60.000 + %30 = 78.000 lira toplam maliyetiniz olur. Bu parayı 5 yıl sabit faiz ile ödersiniz.
Yani yıllık 15.600 lira 5 yıl boyunca standart geri ödemesi olur.
(Yukarıdaki rakama 500-700 lira arası kasko, 300 lira ipotek ve ferdi hayat sigortası dahil değil. Hayat sigortası yaşınızla doğru orantılı olarak artar ve dosya masrafları ile birlikte bu ıvır zıvırlar 1000-2000 lira arası tutar. Bu parayı daha traktörü alınmadan hesabınıza yatırırsınız)

Ikinci el traktörlerde (5 yaşına kadar)
Maksimum 4 yıl değişken faizli yıllık %6
Sıfırdaki gibi kredi tutarı, traktör bedelinin %75 ' ini geçemez.
Ikinci elde teminatsız (ipoteksiz) kredi yok.
4 yıl değişken faiz 4 x (yıllık %6) = %24 toplam faiz ödersiniz.

Örnek:
kasko bedeli 80.000 lira olan bir traktör alacaksınız. Bu traktöre maksimum 60.000 lira (%75 ' i kadar) kredi çekebilirsiniz.
60.000 + %24 = 74.400 lira toplam geri ödemeniz olur. Bu parayı 4 yıl boyunca değişken faiz ile geri ödersiniz.
Yani senelik 18.600 lira (ortalama) geri ödemesi olur.
(Yukarıdaki rakama 500-700 lira arası kasko, 300 lira ipotek ve ferdi hayat sigortası dahil değil. Hayat sigortası yaşınızla doğru orantılı olarak artar ve dosya masrafları ile birlikte bu ıvır zıvırlar 1000-2000 lira arası tutar. Bu parayı daha traktörü alınmadan hesabınıza yatırırsınız)

Ikinci eldeki değişken faizin, sıfır traktördeki sabit faizden farkı şudur.

Sabit faiz bellidir, değişmez. Her yıl aynı para geri ödenir. Bu sayede enflasyondan kaynaklanan para değer kayıpları işinize gelir. Bu günün 15,000 lirası ile 5 yıl sonraki 15.000 lira aynı değerde olmaz. Ülkede yıllık %10 enflasyon olduğunu düşünseniz 5 yılda %50 yapar. Yani son taksitlerde çok güzel kara geçersiniz.

Değişken faizli kredilerde ise taksit bedeli, ziraat bankasının o yıllık faiz rakamına göre belirlenir.
Mesela şu an yıllık faiz %12. Eğer sizin önümüzdeki yıl da senelik faiz yıllık %12 ' yse ödeyeceğiniz para değişmez. Ama seneye yıllık faiz %20 ' ye çıkarsa, sizin ödeyeceğiniz faizde %40 artar. Ülkede istikrar olur, mali dalgalanmalar yaşanmazsa sorun yoktur ama yaşanırsa canınız yanabilir.

Bir bakıma değişken oranlı faiz dolar üzerinden borçlanmaya benzer. Aynı şey değildir ama mantığı benzer.

Ha neden ikinci elde böyle yapmışlar derseniz, traktörlerde sadece 1 kez (o da sıfır alırken ödenen) %8 ' lik KDV ' yi ödemediğiniz için:)Bir de ikinci el traktörlerde kasko bedellerinin yüksek oluşu nedeni ile satıcıyla anlaştığınız rakamın %90 hatta bazen %100 ' ü kredi ile karşılayabildiğiniz için.

sebazios link=topic=74187.msg871017#msg871017 date=1395687726' Alıntı:
Aslında Ziraat ' in de faiz oranı %1 ' dir. Lakin faizin %50 ' sini devlet karşıladığı için aylık 0.50 ' e düşüyor.
Yani yıllık %6

Sıfır traktör alırken:
Öncelikle kredi tutarı traktör bedelinin %75 ' ini geçemez.
Traktör bedelinin %50 ' sine kadar teminatsız (ipoteksiz) kredi verilebilir.
5 yıl sabit faiz 5 x (yıllık %6) = %30 toplam faiz

Örnek:
60.000 + %30 = 78.000 lira toplam maliyetiniz olur. Bu parayı 5 yıl sabit faiz ile ödersiniz.
Yani yıllık 15.600 lira 5 yıl boyunca standart geri ödemesi olur.

Ikinci el traktörlerde (5 yaşına kadar)
Maksimum 4 yıl değişken faizli yıllık %6
Sıfırdaki gibi kredi tutarı, traktör bedelinin %75 ' ini geçemez.
Ikinci elde teminatsız (ipoteksiz) kredi yok.
4 yıl değişken faiz 4 x (yıllık %6) = %24 toplam faiz ödersiniz.

Örnek:
60.000 + %24 = 74.400 lira toplam geri ödemeniz olur. Bu parayı 4 yıl boyunca değişken faiz ile geri ödersiniz.
Yani senelik 18.600 lira (ortalama) geri ödemesi olur.

Ikinci eldeki değişken faizin, sıfır traktördeki sabit faizden farkı şudur.

Sabit faiz bellidir, değişmez. Her yıl aynı para geri ödenir. Bu sayede enflasyondan kaynaklanan para değer kayıpları işinize gelir. Bu günün 15,000 lirası ile 5 yıl sonraki 15.000 lira aynı değerde olmaz. Ülkede yıllık %10 enflasyon olduğunu düşünseniz 5 yılda %50 yapar. Yani son taksitlerde çok güzel kara geçersiniz.

Değişken faizli kredilerde ise taksit bedeli, ziraat bankasının o yıllık faiz rakamına göre belirlenir.
Mesela şu an yıllık faiz %12. Eğer sizin önümüzdeki yıl da senelik faiz yıllık %12 ' yse ödeyeceğiniz para değişmez. Ama seneye yıllık faiz %20 ' ye çıkarsa, sizin ödeyeceğiniz faizde %40 artar. Ülkede istikrar olur, mali dalgalanmalar yaşanmazsa sorun yoktur ama yaşanırsa canınız yanabilir.

Bir bakıma değişken oranlı faiz dolar üzerinden borçlanmaya benzer. Aynı şey değildir ama mantığı benzer.

Ha neden ikinci elde böyle yapmışlar derseniz, traktörlerde sadece 1 kez (o da sıfır alırken ödenen) %8 ' lik KDV ' yi ödemediğiniz için:)Bir de ikinci el traktörlerde kasko bedellerinin yüksek oluşu nedeni ile satıcıyla anlaştığınız rakamın %90 hatta bazen %100 ' ü kredi ile karşılayabildiğiniz için.

Çok faydalı bilgiler Yılmaz , referans niteliğinde olmuş.
Teşekkürler.

hyavuz1903 link=topic=74187.msg871256#msg871256 date=1395745161' Alıntı:
tEBRİK EDİYORUM ARKADAŞLAR DAYANIŞMA BU OLSA GEREK BENDENDE BİR DİP NOT ASLA DENİZBANKIN ÜRETİCİ KARTININ VADESİNİ GEÇİRMEYİN.... grin-*-s

Abi benden bir not asla DENİZBANK üretici kartı kullanmayın...son gelen ekstrenin içinde bir bankacı olarak ben çıkamadım tabiki denizbank ta çalışanlar ve gm çalışanlarıda çıkamadı sonuç iptal ettirdim aman dikkat!!!!!!!!!!

BOZKURT07 link=topic=74187.msg871273#msg871273 date=1395749901' Alıntı:
Abi benden bir not asla DENİZBANK üretici kartı kullanmayın...son gelen ekstrenin içinde bir bankacı olarak ben çıkamadım tabiki denizbank ta çalışanlar ve gm çalışanlarıda çıkamadı sonuç iptal ettirdim aman dikkat!!!!!!!!!!
anladim abi bunu bi kac kisiden da duydum uzak durayim bnde en iyisi

BOZKURT07 link=topic=74187.msg871273#msg871273 date=1395749901' Alıntı:

kesinlikle elini veren tüm vücudunu kaybeder.... :S