nadası kıştan mı yapmak iyi yoksa baharda mı dusuncelerinizi bekliyorum . . . .

Ynt: nadası kıştan mı yapmak iyi yoksa baharda mı dusuncelerinizi bekliyorum . . . .

Onları şimdi öldürmesi var bi de.Burda herkes kışın yağış olur toprak kendini salar rahat rahat süreriz mazot yakmayız diye düşünüyor ama, baharda ayçiçeği ekince otlarla uğraşıyolar hep. Ne kıymeti kaldı

Ynt: nadası kıştan mı yapmak iyi yoksa baharda mı dusuncelerinizi bekliyorum . . . .

berk sızın ora ıle eskısehır arasında daglar kadar fark var ;)

ıc anadolu da cogu yerde nadas uygulaması var trakya cok farklı ;)

bahar surumu daha ıyı ekın ıcın ama yazlık urunler (pancar aycıcegı mısır fıg nohut vs ) ıcın kıs surumu mecburı ;)

Biz ekinleri temmuzda biçeriz,kasima kadar yağış iyi olursa nadasa birakacagimiz tarlalarin kasimda hergini yapar tarlalarin kisin suyu cekmesini saglariz..çokta guzel oluyor bence

ertac sahin link=topic=74219.msg871218#msg871218 date=1395735708' Alıntı:

bahar surumu daha ıyı ekın ıcın ama yazlık urunler (pancar aycıcegı mısır fıg nohut vs ) ıcın kıs surumu mecburı ;)

Abi haberim var da,biçildiği gibi sürülse daha efsane olmaz mı.

ertac sahin link=topic=74219.msg871218#msg871218 date=1395735708' Alıntı:

Katılıyorum Ertaç ' a. kıştan ekim ile yazdan ekim ürünleri arasında farklılık var tabikide. Ekeceğin ürüne göre tarla hazırlığı yapmalısın.

bizde de öyledir ekilecek ürüne göre bahar veya güz sürümü yapılır ama güz sürümü bahar sürümüne oranla çok azdır miktar olarak... şöyle örnek vereyim mayıs gibi yaparız biz genelde... 2014 mayısta yaptığımız sürümün bi kısmına ekim ayın da buğday veya çavdar ekeriz o sezon biter 2015 mart sonu nisan gibi 2014 mayısta yaptığımız sürümden buğday ve çavdardan arta kalan yerlere arpa veya yulaf ekeriz... Ancak arpa veya yulaf için ayrılan yer yetersizse; 2014 ekim de genelde yağışlardan sonra toprak tavını bulsun diye yağış bekler öyle güz sürümü yaparız... bizim orada patates de olur arada bir onu da aynı şekilde 2014 güzün yağışlardan sonra normalden derin sürüm yaparız patates için olan yeri baharın erkenden tekrar aktarırız oda mayısta ekilir bizde...

Tarla nadasa bırakılacaksa, baharda otlar çıkınca toprak çekmeden yapılan nadas iyidir, baharda ekilecek ürün için, sonbaharda yapılan nadas, kış donları sonucunda daha iyi oluyor benim düşüncem.

Bizde Eskişehirliyiz nadası şubat ayında yapıyoruz.İlkbahar nadasına göre mayıs sonu haziran başı ikileme yapıyoruz.İlkbahar nadası yaptığımız tarlayı ağustosta ikileme yapıyoruz.Aradaki fark erken nadas yaptığımız yeri 2 kere ikileme yapıyoruz.

Bizde Eskişehirliyiz nadası şubat ayında yapıyoruz.İlkbahar nadasına göre mayıs sonu haziran başı ikileme yapıyoruz.İlkbahar nadası yaptığımız tarlayı ağustosta ikileme yapıyoruz.Aradaki fark erken nadas yaptığımız yeri 2 kere ikileme yapıyoruz.