ziraat mühendisi olmak için

Ynt: ziraat mühendisi olmak için

Bende 8. sınıfa gidiyorum bende ziraat mühendisi olmak istiyorum.. Biraz araştırdım ben meslek liseleri hariç diğer liselere gitmek lazımmış... Bölüm seçimi ise son sınıfta yapılıyor diye öğrendim...

Öncelikle lisede Genel-Anadolu-Fen lisesi türlerinden birine gidip,lise 2. sınafa geçerken Sayısal(Fen bölümünü) seçeceksin...Liseyi bitirip, öss sınavına giriceksin...Sınavdan aldığın puana göre tercihlerde puanın istediğin okulu tutarsa yerleşip 4 yıllık bi eğitimin ardından Ziraat Mühendisi ünvanını alacaksın...

ÖZzGÜR link=topic=8326.msg87373#msg87373 date=1224695780' Alıntı:
Öncelik lisede Genel-Anadolu-Fen lisesi türlerinden birine gidip,lise 2. sınafa geçerken Sayısal(Fen bölümünü) seçeceksin...Liseyi bitirip, öss sınavına giriceksin...Sınavdan aldığın puana göre tercihlerde puanın istediğin okulu tutarsa yerleşip 4 yıllık bi eğitimin ardından Ziraat Mühendisi ünvanını alacaksın...
güzel bir anlatım...+rep

Önce bu sene iyi çalışacaksınız,anadolu veya fen lisesine girmeye çalışın derim.Öss ' de alacağınız puanı etkileyecek çünkü.Ama okuması kolay değildir,çalışmak gerekir.Size şimdi dersanelerdeki hocalar okuldakiler diyodur liseyi kazanın rahat edeceksiniz diye :) ama yalan inanmayın.Ayrıca ne kadar iş imkanı bulursunuz tartışılır.Dayım ziraat mühendisi.Bankacılık hakemlik vs... çok değişik iş yaptı.Şu an kendi mesleğini yapıyor ama çok zor iş buldu.Sizin önünüzde uzun bir süre var.İyi düşünmekte fayda var.Abi tavsiyesi diyelim.Aynı yollardan geçtiğim için...

Allah sabır versin kardeş. :) Moralini bozmak istemem ama daha önünde çok uzun bir yol var. Ortaokul bitecek, liseyi kazanacaksın, lise bitecek, üniversiteyi kazanacaksın falan işlerin çok uzun. Özgür ' ün anlattığı yol şuan geçerli bir yol ama bu sene ÖSS sistemi değişecek, tüm liseler eşit olacak. Ona göre hangini seçmen gerekir, nasıl bir yol izlemen gerekir konusunda rehber hocalarından yardım almalısın. Ama şunu unutma ki herşeyin başı lisedir, liseyi hangi kulvarda okursan devam edeceğin kulvar da sürekli o olacaktır. Allah yardımcın olsun...

Mustaf-a Eskisehiri link=topic=8326.msg87480#msg87480 date=1224704506' Alıntı:
Allah sabır versin kardeş. :) Moralini bozmak istemem ama daha önünde çok uzun bir yol var. Ortaokul bitecek, liseyi kazanacaksın, lise bitecek, üniversiteyi kazanacaksın falan işlerin çok uzun. Özgür ' ün anlattığı yol şuan geçerli bir yol ama bu sene ÖSS sistemi değişecek, tüm liseler eşit olacak. Ona göre hangini seçmen gerekir, nasıl bir yol izlemen gerekir konusunda rehber hocalarından yardım almalısın. Ama şunu unutma ki herşeyin başı lisedir, liseyi hangi kulvarda okursan devam edeceğin kulvar da sürekli o olacaktır. Allah yardımcın olsun...
derslerini ihmal etme ... fakülte okumakta zorlaştı....

Arkadaşlar şunuda söylüyeyim. Mustafa ' nında belirtiği gibi anllatığım yöntem bugün ki koşulları için geçerli.Sistem değişecek falan diyolar...Yeni sistem neler getirir,neler götürür bilmiyorum o yüzden rehberlik servislerine mutlaka uğrayın...

Keremo54 link=topic=8326.msg87713#msg87713 date=1224780124' Alıntı:
bunların puanı kaç
bide bizim mahallede biri var meslek lisesine gitti ziraat mühendisi olacak
bide ben düz liseye gidilincede olduğunu biliyorum
bu genel derken ve kaç puan istiyor.
http://2008osyspuanlari.osym.gov.tr/tablo4.aspx
Bu adrese gir Gösterilen Program adında Ziraat Mühendisliğine gir orada puanlar var

bende 8. sınıfa gıdıyorum öğretmenlık bana yeter ıns seneye kepirtepe anadolu öğretmen lısesi nı kazanırım keremo 54 kardes senın 7. sınıf takı sbs + davranıs falan fılan kac puan yanı sınıf puanı? bnms bs puanı 420 sınıf puanı 444 iyimi??

ben derimki Ziraat Mühendisi olma... Ziraat Mühendisleri genelde açıkta kalıyor... okuyacaksan Makina Mühendisliğini oku iş bulma olanağı daha yüksek... bizim burda ekmek fırınında çalışan biri vardı 25-26 yaşlarında Ziraat Mühendisi asgari ücretle çalışıyor yaptığı iş : ekmek satmak... sen 4 yıl üniv. oku Mh. ol ve ekmek sat... olacak iş mi ?

Keremo54 link=topic=8326.msg87775#msg87775 date=1224793303' Alıntı:
bu ziraat mühendisliği sakat galiba arkadaşlar hem zaten çiftçinin parası kendine yetmiyo mühendise nerden bulsun
offff anam offffff............

boşver Ziraat Müh. olma Bilgisayar Müh. ol, Mak. Müh. ol, İnşaat Müh. ol ama Ziraat Müh. olma...

Keremo54 link=topic=8326.msg87363#msg87363 date=1224695092' Alıntı:
arkadaşlar ben 8. sınıf öğrencisiyim ziraat mühendisi olmak istiyorum ama ileride hangi liseye ve üniversiteye gideceğim konusunda sizlerin önerisini almak istedim :)

yaw yapacak baska is mi bulamadin bu ziraat muhendisligi is bulamayan bi meslek olsan bile o meslek te is bulman cok zor benim bilgim bu gerci benim bilgim 4 sene oncesine ait fazla bisey degistigini zannetmiom genede degistiyse bu durum arkadaslar bilgilendirsin