Ekim sezonunu (ayçiçegi-danelik mısır-yerfıstıgı) bitirdim

merhaba arkadaşlar

buseneki birinci ürün ayçiçegi mısır ve yerfıstıgı ekimlerini bitirdim
ekim sezonu özetle şu şekilde geçti

kullandıgım traktör
tekçeker td65d
kullandıgım mibzer
gmg(güngör)4 sıralı baltalı gübre kovalı(boş agırlıgı 1250kg)

önce mısır ekimini yaptım
3 parça toplamda 82-83 dekar civarı sırta mısır ekimi yaptım
gübreyi ekimden önce dekara 50kg 20-20-0-35(kükürtlü) taban gübresi fırfırıyla attım
2 parça toplamda 20 dekar civarı düze mısır ekimi yaptım
gübreyi mibzerle dekara 50kg 20-20-0-35(kükürtlü) taban gübresi attım
mısır ekiminde kullandıgım vites 2nin 2si
sıra arası 70 cm
sıra üzeri 15-16 cm civarı
kuyrukmili devri 750 devir
traktör gazı 16 gaz(hareket halinde 15 gaz)
yakıt dekara 700 gram(20km civarı yol dahil)
toplam mısır ekim süresi 12-13saat civarı(yemek ve ihtiyaç molaları hariç)
ayrıca mısırları ektigim gün ot ilaçlarınıda attım
ekilen mışırlar şuanda 4-6 yaprak civarında

daha sonra ayçiçegi ekimini yaptım
19 parça toplamda 310 dekar ayçiçegi ekimi yaptım
gübreyi mibzerle dekara 18,5 kg 20-20-0-35(kükürtlü) taban gübresi attım
ayçiçegi ekiminde kullandıgım vites
düz arazide 2nin 4ü ve 3ün 1i
egimli arazilerde 2nin 3ü
sıra arası 70 cm
sıra üzeri 22 cm
kuyruk mili devri 750 devir
traktör gazı 16-17 gaz(hareket halinde 15 gaz)
yakıt dekara ortalama 600 gram (toplamda 50km civarı yol dahil)
toplam ayçiçegi ekim süresi yagışlardan dolayı belirsiz oldu bazı günler mola verdik bazı günler yarım gün çalıştık buyüzden bir hafta falan ugraştık ayçiçegi ekimine
fakat 2nin 4ü ile saatte 13-14 dekar civarı
3ün1i ile saatte 11-12 dekar civarı
2nin 3ü ile saatte 9-10 dekar civarı ekim yaptık
ayçiçeklerine ot ilacı vs atmadım
ekilen ayçiçeginin birkısmı toprak yüzeyine çıktı 4-6 yaprak civarı birkısmı daha yeni ekim oldug için topragın altında

daha sonra yer fıstıgı ekimini yaptım
3 parça toplamda 37-38 dekar civarı yerfıstıgı ektim
gübreyi ekimden önce fırfırıyla dekara 20 kg 20-20-0-35(kükürtlü taban gübresi attım
yer fıstıgı ekiminde kullandıgım vites 2nin 2si
sıra arası 70 cm
sıra üzeri 10-11 cm
kuyrukmili devri 750 devir
traktör gazı 18 gaz(hareket halinde 17 gaz)
yakıt dekara ortalama 750 gram(15km yol dahil)
toplam yerfıstıgı ekim süresi 5saat civarı
ekimden 1 gün sonra ot ilacı attım
ekilen yerfıstıgı henüz 3 günlük oldugu için topragın altında

toplamda mmısır eayçiçegi yerfıstıgı 450 dekar civarı ekim yaptım hayırlısıyla kendi arazime

bu yazdıgım kendi arazilerim dışında

toplamda 300 dekar civarı ve birçok parçadan(30-35 parça) oluşan tarlalarada ticari olarak ayçiçegi ekimi yaptım
ticari ekimlerimin 100 dekar civarını gübresiz kalanını gübreli ektim

ticari ekimden kazandıgım bürüt para 2250 lira civarı
ortalama 1000 liras masraf kalanı kar :)

ekim ücretleri köyümüzde şu şekilde

ayçiçegi ekimi

gübreli 7,5 ile 8 lira civarı
gübresiz 7 ile 7,5 lira civarı
baltalı ve diskli mibzer farkı yok

mısır ekimi

baltalı gübreli 8,5 lira
baltalı gübresiz 8 lira

diskli gübreli 9,5 lira
diskli gübresiz 9 lira

yerfıstıgı ekimi
baltalı gübreli 9 lira
baltalı gübresiz 8,5 lira

ekim sezonunda ki masraflarım(arızalar)
mibzerin fan kayışı koptu yenisini aldım 45 lira
aldıgımdan buyana hiç degişmemiştim 3üncü yılıydı
fan kayışının kopma sebebi mibzerin fanındaki üstteki bilye dagıtlmış ve kitlemiş onu 2 tane bilye aldım 40 lira
artı usta el emegi masrafı 20 lira
ayrıca ticari ekim yaptıgım tarlaların birkaçı çok taşlıydı çifçiligin ç si yok adamlarda
o tarlanın birinde mibzerin brikaç yeri kırıldı büküldü
50 lira kaynak vs masrafı oldu

ayrıca fan biye tamiri ve yeni kayış almak için 2 defa arabayla servise gittim toplam yakıt 50 lira (lpg)

mibzer arızaları için yapılmış olan toplam masraf 205 lira

bizde sezon 2.ürün ekimine kadar bitti aradaşlar tabi biri gelip şu benim tarlayı ekelim demezse :)

inşallah güzel mahsul kaldırmak nasip olur hasatta

Ynt: Ekim sezonunu (ayçiçegi-danelik mısır-yerfıstıgı) bitirdim

bereketli olsun. ayçiçeği ekiminde bizde de sorunlar oldu.Güngör gübreli makina ile gübretaş20200+zn li den 37kğ/da. attık.Tohum atmayı kesti baktık hava emiş borusu yarılmış ,onu sardık.Ama esas mlil sıyırmış tohum atmadı .Tarlaya jenaratör ve kaynak makinası getirdik.Yatsıya doğru anca bitirebildik ekim işini.

hacimmet link=topic=74288.msg872656#msg872656 date=1395985721' Alıntı:
Bereketli olsun ,verimli ve karlı bir sezon geçirirsiniz İnşallah.
saolasın dostum inşallah üm çiftçi kardeşlerimiz güzel bereketli bir sezon geçirir
bugdayda ki kuraklıkdan dolayı verim kaybını bu ürünlerde yaşamayız inşallah

Aygün ATALIK link=topic=74288.msg872669#msg872669 date=1395992795' Alıntı:
bereketli olsun abi
saolasın kardeşim inşallah harmanda yüzümüz güler

tavaslı_okan link=topic=74288.msg872683#msg872683 date=1395996763' Alıntı:
bereketli olsun kolay gelsin karlı bir sezon olmuş...
saolasın kardeşim inşallah alırız emegimizin karşılıgını
kar durumu şu şekilde oldu
piyasaya yaptıgım ekim sayesinde kendi yerlerimin mazot parası bedavaya yaklaştı :)
bunada şükür

maygun10 link=topic=74288.msg872700#msg872700 date=1396000800' Alıntı:
bereketli olsun. ayçiçeği ekiminde bizde de sorunlar oldu.Güngör gübreli makina ile gübretaş20200+zn li den 37kğ/da. attık.Tohum atmayı kesti baktık hava emiş borusu yarılmış ,onu sardık.Ama esas mlil sıyırmış tohum atmadı .Tarlaya jenaratör ve kaynak makinası getirdik.Yatsıya doğru anca bitirebildik ekim işini.
saol abi senin mahsulde bereketli olur inşallah
butür ufak tefek arızalarda olmasa aslında ekim işi çok güzel ve keyifli oluyorda 1 tane küçük arıza bile enaaz yarım gün beklememize neden oluyor
benim makina akşama dogru 5-6 gibi arızalanmıştı o gün piyasaya çalışıyordum arıza olmasa geceye kadar o mevkide 40-45 dekar arazi vardı ekilecek
ama arıza olunca tarla sahiplerine dedim eger mibzer varsa ektirin boşa beklemeyin yagmur geliyor dedim adamları başka mibzercilere yönlendirdim yani biraz iş kaybım oldu dogal olarak
hatta bugün tam mibzeri yıkayıp kaldıracaktım depoya brii aradı 2 parça toplam 11 dekar yeri varmış illa bunları ek dedi gittim ektim :) allahtan yakın yerdeydi :)
bundada vardır bir hayır

kilic41 link=topic=74288.msg872705#msg872705 date=1396001639' Alıntı:
bereketli olsun verimi bol yıl olur inşallah
saolasın inşallah bereketli olur kardeşim

ahmtkskr link=topic=74288.msg872706#msg872706 date=1396001928' Alıntı:
bereketli olsun kolay gelsin
saoalsın inşallah kardeşim

<<B.Özyurt>> link=topic=74288.msg872714#msg872714 date=1396009784' Alıntı:
Bereketli olsun abi
saolasın kardeşim

Hemşerim bereketli ve bol kazançlı olur inşaallah.Mısırın çapa zamanı geldi aslında ama boyu 15-20cm olana kadar çapa çekmemeyi düşünüyorum.Sen ne dersin bu konuda.Ayrıca tabana attığım 20.200ın üstüne 15-20 kg 33nitrat atıp daha sonra da 40kg üre atarak mı Allaha emanet etsem,yoksa 33nitrat atmasam mı?Fikrin ne bu konuda?

uzay kasa link=topic=74288.msg873000#msg873000 date=1396052984' Alıntı:
Hemşerim bereketli ve bol kazançlı olur inşaallah.Mısırın çapa zamanı geldi aslında ama boyu 15-20cm olana kadar çapa çekmemeyi düşünüyorum.Sen ne dersin bu konuda.Ayrıca tabana attığım 20.200ın üstüne 15-20 kg 33nitrat atıp daha sonra da 40kg üre atarak mı Allaha emanet etsem,yoksa 33nitrat atmasam mı?Fikrin ne bu konuda?
saolasın hemşo inşallah hepimiz bol kazanç saglarız bereketli mahsulümüz olur hepimizin
hemşogece sıcaklıkları10dereceyi geçsin hatta 15 dereceye yaklaşsın yoksa mısıra çapa çekilmez bizim burda dün gördüm biri çapa çekmiş ve mısır morarmış resmen
geceleri soguk olunca ayrıcada toprakda soguk olunca gece gündüz sıcaklık farkıda fazla olunca mısır üşüyor çapa çekildigi zaman hava aldıgı için
bence çapaya acele etme nisanın 5inden sonra sanırım biraz dah degişr havalar hatta mimkünse 10 nisana kadar beklemek lazım
hatta biriyle konuştum gübre atmadan 2-3 gün önce çek daha erken çekme dedi ama oda çok geç olur her çapa 1 su demek malum :)
gübre konusunda ben tabana 50 kg attım üstüende 50kg üre aacagım şimdilik planım bu şeklide

eger tarlalarında su birikip te sararma yapma riski olan yerler varsa dediign şekilde atabilirsin gübreyi ama benim tarlamda su göllenmez mısır sararmaz diyorsan 50 kg üre ver yeterli olur
hatta imkanımız olsa şartlar elversede 25kg 2 parti üre atsak daha faydalı olur ama işte gübreden sonra mısırın içine girmek nerdeyse imkansız buyüzden tek partide 50 kg veriyoruz malesef
ama şöyle yapabilirsin ilk parti 25kg üreyi fırfıryla atarsın mısır yapraklarını biraz yakmış olursun böylece yaprak gelişimi frenlenir kök ve bedeni güçlenir ve 1 hafta sonrada listerle 25kg üre verirsin oda takviye olmuş olur bu şekildede yapabilirsin

Yavuz, bu tür yazıların bizim için önemli, bizden fazla ücret talep ediliyor,ayrıca biçerdöğer ve saman yapma bedelini de ekler misin ,2015 içinde böyle bir çalışma yapmanı bekliyoruz.Kolay gelsin,bereketli olsun .Eline emegine sağlık.