biçerdöverden anlayan arkadaşlar öneriniz nedir

öncelikle biçerdöver işini daha önce hiç yapmadık. peşin para 80 bin tlye kadar hangi makineyi önerirsiniz. makine new holland olsun malum ikinci el piyasası ve servis ağından dolayı. biçerdöveri en fazla 3 ay çalıştıracağım kendi bölgemizde çankırı kızılırmak oradan kırıkkale balışeyh oradan çankırı kurşunlu ve kasatamonu tarafında bitireceğim. 10 bin dekara yakın biçim yapsam şu an için yeterli. bu şartlarda önerileriniz nedir.

Ynt: biçerdöverden anlayan arkadaşlar öneriniz nedir

aslan26 link=topic=74292.msg872467#msg872467 date=1395931995' Alıntı:
80bin e vadeli tc alabilirsin senin işini görür.
vadeli sevmiyorum ben peşin 80 bine ne ederse artık. vadeler acımasız kalana yüzde 50 koyuyolar. çalıştığımızı galeriye vereceksek o kadar toza toprağa ne gerek var. peşin iyi bişeyler yokmu netten bakıyorum fiyatlara acayip uçuk geliyor.

ibo71 link=topic=74292.msg872469#msg872469 date=1395932940' Alıntı:
vadeli sevmiyorum ben peşin 80 bine ne ederse artık. vadeler acımasız kalana yüzde 50 koyuyolar. çalıştığımızı galeriye vereceksek o kadar toza toprağa ne gerek var. peşin iyi bişeyler yokmu netten bakıyorum fiyatlara acayip uçuk geliyor.
Peşin 80bin e aldığın makinayla 10000 dönüm yeri biraz zor biçersin.Eger o kadar yer biçeceksen 80000 verip üstünede 50000 vadeli makina alsan zaten 1 sezonda o parayı çıkarırsın.Senin işin vadesiz biraz zor olur.

• Beğen
Tepkiler: Alexander

phantomerkunt link=topic=74292.msg881892#msg881892 date=1397890632' Alıntı:
Al bir 90 model falan 8055 canavar gibi makina biraz temizini buldumu tamamdir. Hoş makinalr tc ile ayni zaten. 10000 de biçersin fazlasini da inş.
8055 in 90 91 92 modelleri tc den geri kalmz ama bu kadar vermişken tc al derim (aslında bana kalırsa hiç bulaşma) kolay gelsin

80000 tl ' lik makina ile 10000 dönüm yeri nasıl biçeceksin?Öyle bir makina var mıydı?Biçeceğim dersen al bir tane W540 150000€ ' a.Hesaplı olsun dersen 50000€ ya da üzeri bir paraya bir TC56 al sezonda arkana bakmazsın.

Anadolunun lider makinasi tc56 sizin aradiginiz makina sanirim. En ucuzu 50,55 bin euroya bulunur. 10000 dekari bi an gozumun onune getirdim de, gecen sezon 2500 dekar bicti m 1530 ile, valla yaslandigimi hissettim. Sezon bitmeyecek sandim ::))

Oparaya 8055 alabilirsin bence oparaya alabileceginiz en iyi seçim olur. faka ilk defa biçer işine girecekmişsiniz 10000 dönümü bırakın eger ilk sene 5000 dönüm iş yapa bilirseniz bence 5000 dönüm bile ilk sene için büyük bi başarı olur

10 bin dekar hakikaten iddialı bir rakam , makinanın sorunsuz , arıza çıkarmaması lazım , ortalama hububat sezonun 2 ay süreceğini düşünürsek her gün 200 dekar civarında toplu iş olması lazım , yağmur yağmaması lazım vs.
Stresli iş olur. Makincılık işi strese ve telaşeye hiç gelmez , aksiliklerin peşi sıra gelmesi tğm moral ve motivasyonu düşürebilir.

öncelikle hakkınızda hayırlısı neyse o olsun derim.
size tavsiyem daha önceden biçerçilik hakkında teçrübeniz yoksa hiç heveslenip bulaşman derim.
bir ikinci durumda günümüz şartlarında ,dağ taş biçerken sizin alacagınız makinayla sezonda 10000 dönüm biçmek bence imkansız bir durum.
öyle durum oluyorki vatandaş 5070 de model arıyor biçim yaptırmak için.

O paraya 10bin dekar biçebileceğiniz makine var fakat biçerdöverden anlamıyorsanız hiç bulaşmayın derim. Bulabilirseniz TX 34 bulun ama özellikle mercedes motorlusu. Yanlız cidden makineden anlıyor olmanız lazım 80 bin tl lik makine düşünüyosunuz hergün çekiç vuracağınızı hesap etmeniz lazım.

Geçen sene bizim tarlada biçerden takır tukur ses gelmeye başladı. Biçerci tablayı söktü bir saat uğraşıp tamir etti. Adam yılların biçercisi, eğer kendi biçerden anlamasaydı en az bir günü gitmişti. Eğer kendi tarlalarını biçeceksen, bir şey demem, ama piyasaya çalışacağım, para kazanacağım derseniz tavsiye etmem. Hastalık sahibi olursunuz. Geçen sene yolda gidiyorum, bir tane class gördüm 2013 model tabla genişliği 6 metre tarlada çalışıyor. Yolun kenarında sahibiyle muhabbet ettik. Bana tarlalarımız çok büyük diye yalan söylediler, biçer tarlada ikinci sefere dönmüyor, bazı tarların genişliği 10 metre diye dert yandı. Öğleden sonra bırakıp gitmiş. Dar yollarda biçerleri görünce benim yüreğimin yağı eriyor, ya tabla taşa sürtüyor yada ağacın yarısını buduyor. Üç sene önce biçer komşu köyde, bizde sıra bekliyoruz, biçerci öğleyin işi bıraktı gitti, her tarlada köylüler biçerin ölçtüğünden eksik söylüyorlar. Köylüler ya işi bitirir yada ya da parasını ödemeyiz diye direniyorlar. Ertesi gün başka bir biçerci geldi işi bitirdi. Adamlar Edirne ' den kalkmış gelmiş üç kuruş kazanmak için, uyanıklar biz nasıl bunları tokatlarızın peşinde. Bence 40 kere düşünün bir kere karar verin.

arkadaşlar yorumları okudum. daha önce biçer işi yapmadım. 10bin dekar iddalı olmuş olabilir kabul ediyorum. ancak 1500dekarı bizim zaten 8bin civarı yapılır gibi. aslına bakarsanız ben bu işe girme zor fln katılmıyorum bu düşüncelere arıza işide makineyle ilgilidir.

geçen sene balya makineside aldığımda zor yapamazssın denmişti. 60bin balya yaptım 2 ayda. makine en fazla 3-4 saat yattı o da yağmurdan. ufak tefek arıza oluyor yapa yapa öğreniyorsunuz. korkarak işe girilmez zaten.

makineyi almak istememdeki asıl neden saman zaten para orada biçercilik fln hikaye. yalnız artık köylü sapını verirken sıkıntı yapıyor. yada biçerciler balyacılarla anlaşıp geliyor. yani sap için almak istiyorum biçeri. benim kendi düşünceme göre 3-4 seneye kadar biçeri olmayan balyacı, biçeri olanla rekabet edemeyeceği için zorlanacak sap bulma konusunda bende ufak ufak biçer işinide öğrenmeyi istiyorum.