Eş düşmeme sorunu

Arkadaşlar, 3 gün önce doğum yapan hayvanımda etenin büyük bir kısmı düştü ama sanki bir parçası içinde kaldı gibi geliyor bana, bunun için vet çağırmadan hangi ilacı kullanmak gerekiyor, önerileriniz nedir?

Ynt: Eş düşmeme sorunu

Geçmiş olsun bazı hayvancılıkta gelişmiş ülkelerde eşi hiç almıyorlar antibiyotik tedavisi ve hormon uygulamasıyla rahim içi kasları hareket ettirip doğal yoldan temizlemesini sağlıyorlar sizde aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

ademin link=topic=74302.msg875982#msg875982 date=1396723636' Alıntı:
İçinde görünmüyorsa birşey olmaz. Bikeresinde bizimki düşürmüyordu. Ufak bi taş bağladık onun agirligiyla düşmüştü.
Aman dikkat! Eşe kesinlikle taş bağlamayın çok yanlış bir uygulama ağırlık bağlamada birçok hayvanda rahimin kople çıkmasına sebep olabilir böyle birçok vaka var,bunun yanında kanamalarada sebep olabilir yanlış bir uygulama.

hacimmet link=topic=74302.msg876127#msg876127 date=1396761465' Alıntı:
Aman dikkat! Eşe kesinlikle taş bağlamayın çok yanlış bir uygulama ağırlık bağlamada birçok hayvanda rahimin kople çıkmasına sebep olabilir böyle birçok vaka var,bunun yanında kanamalarada sebep olabilir yanlış bir uygulama.
Yok öyle koparacak gibi büyük değil.

bendede oldu aynı olay armagen 10 mg ilaç kullandım sıvı olarak aktı veteriner baktı hayvan içinde eritmiş kışın olsa serin havada bişi olmaz sıcak havada tehlikeli olabilir belki hayvanın durumuna bak yemesinde falan bişi yoksa bişi olmaz iştahsızlık yada koku olursa veteriner çağır kaliteli( penisilin )kesin kullan bence bişi olmaz ...

hava sıcaklığı çok önemli bu konuda.
kala eşi ya almanız yada yuksek kuvvetli bir antibiyotikle en az 4-5 gun uygulama yapmalısınız. aksi takdirde metrit kaçınılmaz bir hal alacaktır.
ayrıca dogumun yedincigününden sonra rahmi temizlemek amacıyla prostaglandin yapmanız tedaviyi destekleyici olacaktır..

Bu durum genelde doğum sonrası hayvana ağrı kesici ilaçların uygulanmasından dolayı meydana geliyor. başımdan geçtiği için biliyorum. Çok korkulacak bir durum değil 10 ml oksitoksin hormonu bu durumu düzeltmeye yeterli olur ayrıca hayvanın süt indirmesinede yardımcı olacaktır.

fetullah aksu link=topic=74302.msg991967#msg991967 date=1428646401' Alıntı:
Bu durum genelde doğum sonrası hayvana ağrı kesici ilaçların uygulanmasından dolayı meydana geliyor. başımdan geçtiği için biliyorum. Çok korkulacak bir durum değil 10 ml oksitoksin hormonu bu durumu düzeltmeye yeterli olur ayrıca hayvanın süt indirmesinede yardımcı olacaktır.
bu oksitoksin hormonunu 10 mg bi defada mı vuracağız hayvana benimde bazen başıma geliyor paytara aldırmayı hiç doğru bulmuyorum mecbur kalmadığım sürece