Yeni bir tasarım

Öncelikle herkese merhaba,

Gazi üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı bölümü son sınıf öğrencisiyim. Mezuniyet projemde tarım makinaları üzerine çalışmaya başladım. Birincil kullanıcılar veya üreticiler olarak sizlerin düşünceleri benim için çok önemli.

1- Tasarım konusunda bu araçlarda yaşadığınız başlıca problemler nelerdir?

2- Kullanıcı olarak beklentileriniz nelerdir?

3- Satın alma aşamasında performans/fiyat/tasarım ögelerinin sıralaması sizin için nasıldır?

bu sorunları cevaplar ve eklemek istediğiniz bir şeyler varsa söylerseniz çok memnun olurum.

Konuyu yanlış bir yere açtıysam kusuruma bakmayın. Dediğim gibi söyleyeceğiniz en küçük şey bile benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim. :)

Ynt: Yeni bir tasarım

Sitemize hoşgeldiniz anlş-*s sitedeki üyelerimiz ellerinden geldiğince size yardımcı olacaktır ;)

1. Bazı tarım makinalarında tasarımda estetik kullanım kolaylığı gibi etkenler geri planda kalıp sadece yaptığı işi en verimle halde nasıl yapar zihniyeti ile üretilmesi sonucu kullanımı zor olan, operatörün rahatça çalışamayacağı ürünler yapılabiliyor.

2. Kaliteli, kullanımı kolay, arıza seviyesi minimum makinalar bütün çiftçilerimizin beklentisidir.

3.Bu göreceli bir kavram kişiden kişiye ve bütçeye göre değişir. Bir ürüne verdiğim paranın karşılığını tam olarak alabiliyorsam sıralama benim için performans/fiyat/ tasarım olabilir. Bu konuda tasarımdan kastınız makinanın rahat kullanımı arıza durumunun az olması ise performans/tasarım/fiyat olarak sıralama değişebilir.

Mezuniyet projeniz için tarım makinaları içerisinden belirli bir ürün grubu var mı yoksa genel anlamda bilgi mi lazım bunu öğrenirsek daha ayrıntılı şekilde yardımcı olabiliriz

1. sorun çiftçi neden bu tarım makinalarına afaki ücretler karşılığında sahip oluyor...
2.neden kazandığımızı bu ürünleri satan firmalara heryıl ödemek zorundayız (sağlam bişey neden yapmıyorlar)
3.sorun ise karatoprağın koynuna girmeden bizi anlayan firmalar kurulacakmı acaba :

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=74329.msg873267#msg873267 date=1396119533' Alıntı:
1. sorun çiftçi neden bu tarım makinalarına afaki ücretler karşılığında sahip oluyor...
2.neden kazandığımızı bu ürünleri satan firmalara heryıl ödemek zorundayız (sağlam bişey neden yapmıyorlar)
3.sorun ise karatoprağın koynuna girmeden bizi anlayan firmalar kurulacakmı acaba :
dur abi bakarsın trakkulup traktörünü yaparız :)

Barış UZEL link=topic=74329.msg873266#msg873266 date=1396119430' Alıntı:
Sitemize hoşgeldiniz anlş-*s sitedeki üyelerimiz ellerinden geldiğince size yardımcı olacaktır ;)

1. Bazı tarım makinalarında tasarımda estetik kullanım kolaylığı gibi etkenler geri planda kalıp sadece yaptığı işi en verimle halde nasıl yapar zihniyeti ile üretilmesi sonucu kullanımı zor olan, operatörün rahatça çalışamayacağı ürünler yapılabiliyor.

2. Kaliteli, kullanımı kolay, arıza seviyesi minimum makinalar bütün çiftçilerimizin beklentisidir.

3.Bu göreceli bir kavram kişiden kişiye ve bütçeye göre değişir. Bir ürüne verdiğim paranın karşılığını tam olarak alabiliyorsam sıralama benim için performans/fiyat/ tasarım olabilir. Bu konuda tasarımdan kastınız makinanın rahat kullanımı arıza durumunun az olması ise performans/tasarım/fiyat olarak sıralama değişebilir.

Mezuniyet projeniz için tarım makinaları içerisinden belirli bir ürün grubu var mı yoksa genel anlamda bilgi mi lazım bunu öğrenirsek daha ayrıntılı şekilde yardımcı olabiliriz

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Şuan için daha genel bir araştırma yapıyorum ama önceliğim traktör konusunda olacak :)

cevabınız içi teşekkürler.

Keşke bu bahsettiğiniz durumlar konusunda birşeyler yapabiliyor olsak. :) Bunlar firmanın pazarlama ve üst yönetim katındaki durumlar :)

Tasarım olarak makinanın parçalarının kolaylıkla sökülüp takılması bakımın kolay ve çabuk yapılması
Kullanıcı beklentisi olarak sağlamlık͵ uzun ömürlülük͵servis ve yedek parçaya kolay erişim͵kulanılışlıktır.

Merhaba arkadaşlar,

çalışmalar sonucunda new holland ın bahçe traktörü segmenti için kabin tasarımı yapacağım. Özellikle kabinle ilgili sıkıntılarınız, istekleriniz nelerdir?

buraksahin link=topic=74329.msg882932#msg882932 date=1398184762' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

çalışmalar sonucunda new holland ın bahçe traktörü segmenti için kabin tasarımı yapacağım. Özellikle kabinle ilgili sıkıntılarınız, istekleriniz nelerdir?
Klima ve alçak yerlere(bağ bağçe ͵tavuk kümesi gibi) rahatlıkla girebilmesi.

Aramıza Hoşgeldiniz, İşlerinizde Başarılar Dilerim :)

Sizin Tasarım Alanında Konunuzu Görünce, Bende Örnek Bir Tasarım Projenizi TÜMOSAN Firmasına Sunun da Artık Şu Aynı Kasa Traktörlerde Genel Bir Görünüm Değişikliğine Gitsin, Diyecektim ki Siz New Holland ' ın Bahçe Serileri Üzerinde Çalıştığınızı Yazmışsınız :)

Bahçe İşleri İle Uğraşan Arkadaşlar Bu Konuda Daha Çok Bilgi Verebileceklerdir Elbet...

Öncelikle Dış Tasarım(Kabin,Kaporta...) mı İç Tasarım(Kabin İçi...) mı Yapıcaksınız ?

Gerçekten önemli bir konuyu ele almışsınız. Ekipman olarak herkesin dediği gibi sağlam ve garantili ürünler olacak. Traktör konusunda ise çiftçinin rahat kullanacağı tarzda olmasını düşünüyorum. Bence lift omatik sisteminin rahat ve kullanışlı şekilde olmasını düşünüyorum. 2. Olarakta kuyruk mili kumandasının daha kullanışlı yerlerde olmasını düşünüyorum. Daha bir çok estetik ve kullanış anlamında yapılması gereken yerler olduğunu düşünüyorum.

her makina, alet, ekipman için
farklı cevaplar verilebilir.
bence makina, alet, ekipman vb. gibi gruplandırma yap, işlevlerine göre.
daha sonra bunları da alt başlıklara ayır daha sonra bu başlıkları çeşitlere / tiplere ayır
ve araştırmanı öyle yap
Örnek:

A-) Toprak işleme ekipmanları
1- Pulluk
a) Hafif Tip
aa) V tipi
ab) X tipi
b) Ağır Tip
ba) V tipi
bb) X tipi
2- Çizel
3- Diskaro (şampara/çampara) (Disk Harrow)
4- Kültüvatör, kazayağı
5- Tırmık
B-) Ekim Ekipmanları
C-) Sulama Ekipmanları
D-) Traktörler
vs.. gibi.
daha doğru, ve kesin sonuçlar elde edersin.
böylece her malzeme için ne tür özelliklerin talep edildiğini tespit edersin, isterleri listeler ve en sonunda yorumlarsın, sonuca ulaşırsın.
kolay gelsin, başarılar.

Hedefim bir traktör firmasında çalışmak. Bakalım zman ne gisterecek. Çiftçilkten gelen vede traktör hastası biri olarak bi traktör firmasında çalışma işi tam bana göre. Bi kaç şirket var aklımda.. Umarım başvurularımı değerlendiriler. Adam akıllı mühendislik yapabileğim bi kaç şirket var. inşallah olur ozaman da çiftçilerle daha çok içiçe olmak için şirketi zorlarız sizn de desteğinizle :))