en iyi buzağı büyütme yemi hangisi ???

şimdi sen kendi yemini kendin yapıyordun diyen arkadaşlar olabilir evet arkdaşlar ben işletmemde tamamen kendi yaptığım yemimi yediriyorum fakat bu aralar protein kaynağı küspe sıkıntısı yaşadığım için bir süre buzağılarıma fabrika yemi yedirmeye karar verdim.uzun süredir de kendi yemimi ürettiğim için fabrika yemi konusunda pekte bilgi sahibi değilim. sizce piyasadaki en iyi buzağı büyütme yemi hangisi .fiyat kalite olarak değerlendirmeyin sadece kalite olarak değerlendirin yemin fiyatı önemli değil.bunu param çok olduğu için veya bu işten çok iyi kazandığım için söylemiyorum benim hayvan besleme politikam bu. ton bazında en pahalı ve en ucuz yem arasında 100-150 lira gibi maksimum bir fiyat farkı var vede buzağılık dönemi çok önemli bir dönem ve yem tüketimi çok fazla olmadığı için yemin kalitesi ön planda benim için. piyasadaki en kaliteli buzağı büyütme yemini merak ediyorum bugün biraz gezindim cp buzağı büyütme 52 ayyem expander buzağı büyütme 51 abalıoğlu buzağı büyütme 47 lira dediler. aslında kafamda cp almak vardı direk ancak ayyem expander üretiyor.

Ynt: en iyi buzağı büyütme yemi hangisi ???

Siz kendiniz yaparken nasıl yapıyordunuz? Bileşenlerine ya da protein yağ oranlarına bakarak alın derim. Kendi yaptığınıza yakın olsun.

Bir de başlangıç yemini kendiniz yapıyorduysanız eğer yazabilir misin lütfen nasıl hazırladığınızı? Protein ve yağ değerleri ile birlikte. Sakıncası yoksa eğer..

Ayyem veriyorum ben öncesinde CP yem kullanıyordum ayyemin avantajı expender olduğu için yem tüketimi daha fazla özellikle buzağılar daha çabuk alışıyor yeme ama ortalama 3 aydır ayyem kullanıyorum yani şu marka yem daha iyidir demek için en azından 6 aylık yem kullanımının sonunda hayvanların gelişimini değerlendirerek doğru sonuca varabiliriz,ben erkek ve dişi buzağılara 8-9 aylık yaşa kadar buzağı büyütme yemi veriyorum.

Hacimmet kardeşim çok önemli bir konuya değinmiş, dişi ve erkek buzağılara 8-9 aylık olana kadar büyütme yemi vermek hayvanları çok iyi geliştiriyor. Bizde buzağının gelişme durumuna göre 8-9 ay büyütme veriyoruz. En iyi yemi vermektense bu şekilde bir uygulama yapmak daha pratik bir uygulama. Büyütme yemi olarak da Proyem kullanıyoruz. Şuana kadar bir sorun yaşamadık. Şu da var artık çoğu yem markası kaliteli üretim yapıyor.

peki mesela 8.ay 9. ay hala kaba yemmi serbestmi sunuyorsunuz buzağıya yoksa bi oran varmı mesala ben buzağı büyütme programında yüzde 33 kaba 66 kesif ancak beside 20 kaba 80 kesif yada 15 kaba 85 kesif şeklinde veriyorum.yani merak ettiğim 8-9 aylık hayvana ne oranda kaba yem veriyorsunuz??yani bende besi başında proteini yüksek tutuyorum buzağı büyütme yemine benzer içerikte bir yem yapıyorum neredeyse 10. aylara kadar ancak kaba yemimi yüzde 20 oranında tutuyorum....

Hayvancılığa devam ederken C.P kullanıyorduk memnunduk. C.P yemi besi + süt olarakta kullandık fakat bizim hayvancılık biraz amatördü sizin işletmenize göre deneme yanılma yapıyorduk protein değer vs. durumları bilmiyorum..

DeHLiZ link=topic=74330.msg873604#msg873604 date=1396199334' Alıntı:
Siz kendiniz yaparken nasıl yapıyordunuz? Bileşenlerine ya da protein yağ oranlarına bakarak alın derim. Kendi yaptığınıza yakın olsun.

Bir de başlangıç yemini kendiniz yapıyorduysanız eğer yazabilir misin lütfen nasıl hazırladığınızı? Protein ve yağ değerleri ile birlikte. Sakıncası yoksa eğer..
yani değerleri fabrika yemleriyle bir tutmaya çalışıyorum sadece besiye yeni aldığım hayvanlarıma verdiğim besi yemimin proteinini biraz yüksek tutuyorum onun dışında fabrika yemlerine uyuyorum. buzağı büyütmeyide en az 17 protein hatta yoncama o dönem güvenmiyorsam proteini 18 lere yükseltiyorum enerji 2600 lerde 18 protein i atk veya soyayla çok rahat yakalıyuorum vede genel rasyonun maksimum yüzde 30 unda tutuyorum protein kaynağımı yüzde 30 u geçirmeden rahatlıkla 18 proteinlere ulaştırıyorum ancak enerji kolay olmuyor 2600 ler onun içinde bypass kullanıyorum yüzde 2 civarı yüzde 18 civarıda kepek türevi kullanıyorum...

Buzağılara süt dönemindede sütten çıktıktan sonrada kaba yemi sürekli serbest vermeye çalışıyorum yani 24 saat önlerinde kaba yem bulunduruyorum kesif yeni vücut kondisyonlarına yapılarına göre ayarlayarak veriyorum,sürekli karşılarında kaba yem bulunursa gaz problemi ve karın yapma olayı olmuyor çokdaha düzgün ve sağlıklı büyüyorlar.

neo8787 link=topic=74330.msg873629#msg873629 date=1396206743' Alıntı:
yani değerleri fabrika yemleriyle bir tutmaya çalışıyorum sadece besiye yeni aldığım hayvanlarıma verdiğim besi yemimin proteinini biraz yüksek tutuyorum onun dışında fabrika yemlerine uyuyorum. buzağı büyütmeyide en az 17 protein hatta yoncama o dönem güvenmiyorsam proteini 18 lere yükseltiyorum enerji 2600 lerde 18 protein i atk veya soyayla çok rahat yakalıyuorum vede genel rasyonun maksimum yüzde 30 unda tutuyorum protein kaynağımı yüzde 30 u geçirmeden rahatlıkla 18 proteinlere ulaştırıyorum ancak enerji kolay olmuyor 2600 ler onun içinde bypass kullanıyorum yüzde 2 civarı yüzde 18 civarıda kepek türevi kullanıyorum...

Teşekkürler hocam, sanırım ağabeyiniz ziraat mühendisiydi, bilimsel çalışma her zaman kazandırır :)