Bagfaş Yok satacak...

Yok satacak
Burak COŞAN
1 Nisan 2014
Yok satacak

Fabrika bitmeden 370 bin ton gübreyi şimdiden ihraç etti.

MART ayında 660 bin tonluk gübre üretim kapasitesine sahip yeni fabrikanın temelini atan Bagfaş, üretime geçmeden 200 bin ton granül nitratlı gübrenin satılması için Transammonia ile anlaşmasından sonra, Almanya merkezli BayWa ile de 170 bin tonluk gübrenin ihraç edilmesi için anlaşmaya vardı. Yapılan anlaşmayla 1923 yılında Münih’te Türk Caddesinde kurulan bir firma olan BayWa’ya, Bandırma’dan gübre ihraç edilecek olmasının kendilerini sevindirdiğini ifade eden Bagfaş Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Gençer, “Firmanın Türk Caddesi’nde ve Cumhuriyet’in kurulduğu tarihte kurulması bizim için de güzel bir tesadüf oldu” dedi.

140 milyon Euro’luk yatırımla 2015’te bitirilmek üzere Bandırma’da yeni bir gübre fabrikası yatırımı yapan Bagfaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Gençer, “Kalsiyum nitrat gübresi stratejik bir gübre halini aldı. Dünyadaki tesisler hep eski teknikle çalışan tesisler. Onun için böyle yeni bir teknolojiyle, yeni bir tesisle çıkarılacak mamulü büyük firmalar ‘hoşgeldin’ diyerek karşılıyor” dedi. Yıllık 35 milyon Euro’luk ihracat anlaşması imzaladıklarını dile getiren Gençer, “170 bin ton gübre Almanya, eski Yugoslavya ülkeleri ve bazı Avrupa ülkelerine gönderilecek. İlk anlşmadan elde edilecek gelir 65 milyon dolardı. Daha fabrika açılmadan toplam 370 bin tonluk anlaşma imzalandı” diye konuştu.

BAĞIMSIZLIĞI SAĞLADIK

Yıllık cirosu 14 milyar Euro olan BayWa’nın Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Josef Krapf da Bagfaş’ın ürünlerini son teknoloji ve kaliteli olduğu için tercih ettiklerini belirtti. Tarım, inşaat ve enerji alanında faaliyet gösterdiklerini anlatan Krapf, “Bir çiftçinin ihtiyacı olacak herşeyi karşılamaya çalışıyoruz. 30 senedir Avrupa da kurulan ilk kalsiyum nitrat tesisi olduğu için bu yeni ürünle mutlaka bağlantı kurmak istedik. Bu yeni bağlantıyla beraber kısıtlarımızı da aşmış olduk. Bize mal sağlayan şirketlerden de bağımsızlaşma yolunda rahatlığa ulaştık” dedi.

Türkiye’den destek sağlayacağız

TÜRKİYE’nin tarım açısından son derece önemli bir ülke olduğunu anlatan Doktor Josef Krapf, “Türkiye özellikle yaş meyve ihracatında çok önem verilmesi ve unutulmaması gereken bir ihracat merkezi konumunda bulunuyor. Yeni Zelanda da çok büyük bir meyve dağıtım şirketinin satın alma işlemleri bitti. Onun şirketimize getirdiği ivmeyle beraber dünyada çok sayılı meyve dağıtıcılarından biri haline geldik. Türkiye’den de bu konuda destek almayı planlıyoruz” dedi.

Ynt: Bagfaş Yok satacak...

Gübre ihracatçısına Avrupa morali

07.04.2014 11:46

Gübre ihracatında geçen yılın ilk 2 ayına göre 3 katı bulan ihracat artışında 4 Avrupa ülkesine yönelik yaklaşık 14 milyon dolarlık gübre satışı etkili oldu

ANKARA - Türkiye ' nin gübre ihracatı, bu yılın iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artarak 22 milyon doları aştı. İhracat artışında, 4 Avrupa ülkesine yönelik yaklaşık 14 milyon dolarlık gübre satışı etkili oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, şubat sonu itibarıyla en fazla gübre ihracatı yapılan ülke 5,15 milyon dolar ile İtalya olarak kayıtlara geçti.

İtalya ' yı sırasıyla Romanya (4,8 milyon dolar), İspanya (2,3 milyon dolar) ve Slovenya (1,5 milyon dolar) izlerken, söz konusu 4 Avrupa ülkesine geçen yılın ilk iki ayında hiç ihracat gerçekleştirilmemiş olması dikkati çekti.

Irak ' a ihracat 11 katına çıktı

Gübre ihracatındaki artışta, Avrupa pazarının yanı sıra diğer bazı ülkelerin de payı oldu. Irak ' a yapılan ihracat, ocak-şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 11 kat arttı. Bu ülkeye gübre ihracatı, 128,3 bin dolardan 1,4 milyon dolara ulaştı.

İhracatta ön plana çıkan bir diğer ülke Azerbaycan olurken, bu ülkeye yönelik dış satım şubat sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre 5,2 kat artış gösterdi ve 822,8 bin dolar olarak hesaplandı.

Aynı dönemde Lübnan ' a ihracat yüzde 69 (1,04 milyon dolar), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ' ne ihracat da yüzde 43 (718,9 bin dolar) artış kaydetti.