BALYA İÇİN HANGİ TRAKTÖR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ynt: BALYA İÇİN HANGİ TRAKTÖR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ot sap yonca vs. Icin evet. O traktorle Hasbayli saman yaparsin ama tat vermez. Ot balyasi icin 50-70 hp, hasbayli saman icin 80-90 hp, paksan yunus tarzi genis hasbayli makinalar icin 95-100 hp idealdir

erkunt37 link=topic=74409.msg874744#msg874744 date=1396460458' Alıntı:
ERKUNT NİMET 70E 4WD KABİNLİ TRAKTÖRÜM VAR BU TRAKTÖRLE RAHAT BALYA YAPABİLİRMİYİM :S
Bana Kalırsa Yaparsınız... Ama Rahat Olmaz... Ne Zaman Rahat Olmaz ? İyi Sapta Haşbay Derecesi Sıkılıyken Motoru Ve Sizi Yorabilir...
Onun Dışında Motor Küçük Oldugu İçin Makineye Yüklenmez, Dolayısıyla Pim Kesme, Arıza...vs İşleri Büyük Traktörlere Nazaran Daha Az Olur... Ama Az Balya Bağlarsınız...

Piyasaya Çalışacaksanız Motorunuz Küçük Gelir, Yok Kendime Akrabalarıma Yapacağım Derseniz Bence Motorunuz Uygundur...

Eğer arazi çok engebeli değil ise çiftçeker traktör yerine benim favorim MF 398 4x2 model traktör.
Manevrası yüksek , direksiyonu dar çaplı , çok kısa sürede manevra rahatça yapılabiliyor , birde bunlara süper radyatör denilen bir radyatör konuluyordu bir ara , gözenekleri daha genişti , arası kolayca dolmuyordu , hararet vs sorunlar daha nadirdi temizlik kaynaklı.
Turbo ve güçlü bir motoru olduğu için özellikle yoğun saplı tarlalarda çok güzel performans alınıyordu , MF ' nin buçuk viteside balyada epeyce rahatlık sağlıyordu , vitesi düşmeden ileri ve geri yaparak kademe hızı değişimine imkan veriyordu.

bende de nimet 70e 2 wd var ben saman işi yapıyorum bilen bilir saman işi balya dan daha zordur ve traktörün performansından memnunum hele ki kliması saman yaparken insana keyif veriyor sorunsuz çalışabilirsin yani

Çok rahat işini görür bu E serilerinde Kuyruk milinde geri çevirme özelliğide vardı galiba sıkışmada vs problemde makinayı geri kusturuyon biliyorum.

80 66,70 66,75 56, tümosan ın 75 ve üzeri olanlar bunlar balya icin en randımanlı traktörlerden.özellikle haşbaylı makinelerde kuyruk mili ve şanzıman uyumu iyi olan motorlardır.

86 - 90 yılları arasında balya makinamız biçer döverimiz vardı fıat tercih ederdik o zaman sağlamlığına ve işe uygunluğuna güvendiğimiz için.
6546 fıat kullandık balyada fıat ın motoru kuyruk mili ve el debriyajı daha uygun olduğu için .
Soğutma sistemi önemlidir balyada önceden interkol yoktu fıat ın motor kartel yağı daha fazla yağ aldığı için onada güveniyorduk.
Şimdi çoğunda interkol var .
Şimdi 75 hp tümosan kullanırım ben olsam.

Çook kolay yaparsın kardeş bizim bursa yapanlar var erkunların zf olanları kuyruk mili daha kuvvetli ama kuyruk miliyle çalışacaklara benden tavsiye avrupa italyan traktör alın ne hikmetse new hollandın avrupaları mc cormick landini same lambordini bu motorlar felaket kuyruk mili çeviriyor başımdan 4 yıl önce bi olay geçti. Fiğ samanı yaptıracaktık toz olarak bi abide 2 traktör vardı bi tanesi tümosan 82-80 diğeri mc cormick cl 70 fiğ yoğun olur diye sabahtan tümosan 82-80 ni getirdi motor bayılıp duruyor saman makinasını çevirirken sonra kızdı oğluna götür şunu gözüm görmesin mercimeği al gel dedi abi sen napıyon bunun çeviremediğini 3 silindir motor nasıl çevirecek diye sen silindire bakma devire bak dedi gerçekten mc cormick i getirdi bağladık makinaya yemin ederim öyle bir çeviriyoki sesi bile değişmiyo banada o abi söyledi sen daha landiniyi gör param olsun sıfır alacam landiniyi diyordu şimdi tümosanı sattı bi tanede new holland balya makinası aldı gündüz balya yapıyor gecede biladeri toz yapıyor mc cormick gelmiş 8000 saate hala canavar gibi üzülmüyor makina hiç

osman aga link=topic=74409.msg875362#msg875362 date=1396601467' Alıntı:
case jx 75 pro 750 devir 15 gaz çok ama çok rahat yaparsın hemde yakıtı mükemmel az yakar

Bizim burda bi abi kudret 100 le balya yapıyo 750 devirde makina paksan yunus makina 2 sezonda dağıldı herşeyin bir hakkı var demekki fazla kuvvetli motorda iyi değil balya için

yapar neden yapmasın ama 20 kg lık balyada 8,10 adeti geçerse saman verimi bi ayagın depriajda kalır hatta stop edebilir bide arkadaşın biri erkunta kuyrukmili terse dönüyor yazmış kusturmak için dönsebile haşbayı terse dömmez diger yerleri terse döner ama haşbay dönmez yada ben bilmiyorum nasıl dönüyorsa