Ayçiçeği gübre atımı ?

herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Senelerdir ayçiçeği ekerim önceden babam rahmetliyle havalı ile beraber atardık gübreyi daha sonra herkesle beraber gübre makinasıyla saçmaya başladım. hep kendi kendime düşünürüm. gübreyi saçarak atmakmı daha iyi yoksa makine ile atmakmı daha iyi. ayçiçeklerini 70 cm karık arasına 33 cm sıra arasına ekerim. bu konuda teçrubesi olan arkadaşlar var çevaplarını bekliyorum.

Ynt: Ayçiçeği gübre atımı ?

bence sulu tarım yapıyorsan ekım makınasıyla at cunku 70 cm arada kı gubrelerın koke hıc bı faydası yok emın ol bızım koyde de herkez pırpırla sacıoo ama verım dusuk oluorr ben 25 kg toprak altına 25 kg da ustune sacıorumm 20 cm e ulastın da

biz sürekli köküne atıyoruz hiç bi sıkıntı yaşamıyoruz köküne 20 kg atarsan saçma en az 30 kg atman lazım saçma yaptığın için kuru tarımda karık arasında kalan gübreye ulaşması zor olur bitkinin

şimdi gördüğünüz gibi grüş ayrılıkları yaşanıyor hangisi doğru sonuç ne olaçak
ekiçim güngör makina gübreyi tohum yatağına değilde 5 - 10 cm arasında yanına bırakıyor

Tamer BAYRAKTAR link=topic=74415.msg874901#msg874901 date=1396477343' Alıntı:
şimdi gördüğünüz gibi grüş ayrılıkları yaşanıyor hangisi doğru sonuç ne olaçak
ekiçim güngör makina gübreyi tohum yatağına değilde 5 - 10 cm arasında yanına bırakıyor
sadece Güngör değil tüm havalı makineler aynı sistemle çalışıyo hiçbiri tohumla gübreyi aynı yatağa bırakmıyor

mısırın gübresini serpme ayçiçegi ve yerfıstıgının gübresini ise işçilik artmasın diye mibzerle attım

fakat son yıllarda ziraatçilerin söyledigi birşey var
ekilen bitkinin çıkış süresi ve gübrenin toprakta etki edipde bitkiye yarar saglayacagı süre önemli
bukonulardan dolayı ziraatçilerin birçogu serpme öneriyor bizim burda

birde olayın şu yönü var topraga attıgımız gübre nin tam manasıyla aktif olması yani topraktaki bitkiye fayda saglaması 15-20 günde oluyor
burdan yola çıkarak vede ayçiçegi kök yapısı da göz önüne alınarak benim tahminim bitkinin kök gellişimi için gübrenin bitki yanında degilde az uzakta olması bitki köklerininde gübreye ulaşmak için mücadele etmesi yani uzaması daha mantıklı geliyor banada
yani bende ziraatçiler gibi düşünüyorum :)
tabi işçilik az olsun tekrar 2 defa traktör girmesin diye mibzerle verdim gübreyi onuda belirteyim tekrar

Geçen sene bende tarım il müdürlüğünde ziraatçıdan duymuştum gübreyle tohum aynı yere atılmaz diye hatta hububatta bile ayrı ayrı atmalı ama masraf olmasın diye yapmıyoz ama bizim civarda öyle yapanlarda var.

Ayçiçeği ekiminde Üre ve toprak altı ekim gübrelerinden atacaksanız (20.20.0 ,15.15.15 vb) Üreyi gübre serpme ile , diğer gübreleri makina ile verebilirsiniz. Ürenin zaten ekim makinasında ekerken atma şansınız yok , üre özellikle sıcak günlerde çabucak eriyor , makinadan gübre akmaz hale geliyor.

Ben daha ekim hazırlığın baaşlamadan gübreyi saçıyoruz daha sonra tiller veya aysanla (tarladaki ot durumuna bağlı)işçiliğe başlıyoruz yer hazırlanana kadar gübre toprakla iyice bütünleşiyor daha sonrada ekim esnasında sadece tohum attığımız için hem işçilik daha kolay oluyor hemde daha fazla ekim yapabiliyoruz

Ben 2012 ' de sadece 10kg gübreyle direkt karığa vererek ekim yaptım.O sene 200kg çiçek aldım.Bir sonraki sene yani geçen yıl 12kg saçtım ekmeden sonra 3-4 yaprakken 10kg ' da nitrat saçtım yine fırfırla toplamda 22kg gübre atmış oldum.Aldığım çiçek 210kg dı.Bu sene 15kg ekimden önce saçıp,10kg da karığa vermeyi planlıyorum.Bakalım kg olarak ne fark edecek.Ona göre ilersi için bana referans olacak.
Arkadaşlarında değindiği gibi önceden saçmak ekim zamanı vakit kazandırıyor insana ama karığa verincede bitki besini daha çabuk bünyesine katıyor.Tabi karığada fazla vermemek lazım mazallah sene kurak gider,toprakta nemli değilse bitkiyi yakarız.

Yağlık ayçiçeğinde uygulamamız şöyle: Son tarla işlemesinden (önbitkiye bağlı olarak Rototiller veya Aysan) önce hububat mibzeri ile dekara 20 kg DAP. Ayçiçekleri yaklaşık 15-20 cm olunca yağmurlama ile dekara 20 kg %33 AN. Bu uygulama ile kendi çapımızda iyi verim alıyoruz (2012 dekara 340 kg - acemilik yılı, 2013 dekara 430 kg). Sulu tarım - 1 intaş sulaması, 1 gübre sulaması ve sonra damlama ile sulama.

Tam doğrusu ise (fosfor toprakta hareketsiz olduğu için) taban gübresini (örneğin TSP) sonbaharda (ekin mibzeri veya fırfır ile) tarlaya serpmek ve pulluk ile kök derinliğine karıştırmaktır. Azotlu gübreler ise suda eridikleri için ve bitki ' ' su içerken ' ' besin maddesini de aldığı için, tarlaya serpme olarak verilebilir.

Taban gübresini havalı mibzer ile beraber vermek literatürde daha çok mısır bitkisi için tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan gübre doldurması havalı mibzeri bayağı ağırlaştırdığı için ve işi yavaşlattığı için zamanında gübresiz mibzeri tercih etmiştik.

Biz yıllardır karığa veririz gübreyi..köyde saçma olarakta ekenler var... Ablam ziraat mühendisi onun tavsiyesi karığa verilmesi... Benimde tercihim karığa verilmesi.. toprağa serpildiğinde gereksiz gübre kullanımı ortaya çıkar gibi geliyor...

Atacağımız gübre az ise karığa.Çok ise serpme olarak atıyorum.atıyorum. Makina ile kök derinliğine vermek lazım o zaman 10-15 cm derinliğe batması lazım.Çoğu mibzerci makinalı atmak istemiyor. Atarsa da nerdeyse gübreyi üzerine sepeliyor.Yağmur olursa üzerine o zaman ikiside iyi olur.