domuz dan korunma

Ynt: domuz dan korunma

Biz yıllardır domuzla mücadele ediyoruz ancak köylerin boşalması ve şehirlere göç ile ormanlar tamamen yabani hayvanların eline geçti, şu ana kadar çok farklı yöntemler ile engel olmaya çalıştık ama sonuç negatif. Artık 5-10 değil 30-40 tane olan sürülere denk geliyoruz.

Kullandığımız yöntemler ateş yakmak, radyo kurmak, gazlı tüfek kurmak, ışıklandırmak korkuluk asmak gibi türlü türlü denemeler yaptık ama hepsi 1. sene olmasa bile 2. sene etkisiz kaldı en etkili ve en zor mücadele BEKLEMEK.

Zaten gündüz tarla işleriyle meşgul oluyorsun ağır iş yoruluyorsun birde gece domuz beklediğin zaman bir daha ki gün halin kalmıyor iş görmeye, ayrıyetten 3-4 gece git gelmiyorlar 1 gece gitme tarla birbirine girmiş sanki düğün konvoyu geçmiş biçer toplayamıyor karıştırıp gidiyorlar. Böyle giderse daha çok köy ekip-biçmeyi bırakacak.

Bizde sınırda kaldık komşu mahalleler de ekmeyi bıraktı köyde orman içi olunca domuzlar 1. durağıyız, mevlam yardım etsin :)

tüp ile çalışan, tabancalar var ayarlıyorsun (dakika olarak 5dak,10dak vb...) ses yapıyor, silah atar gibi kuvvetli patlaması var. Vurma taraftarı değil isen böyle bi çözüm olabilir.

rfn26 link=topic=74435.msg875321#msg875321 date=1396590632' Alıntı:
tüp ile çalışan, tabancalar var ayarlıyorsun (dakika olarak 5dak,10dak vb...) ses yapıyor, silah atar gibi kuvvetli patlaması var. Vurma taraftarı değil isen böyle bi çözüm olabilir.

Kardeşim onu biz 1997 senesinde aldık domuz artık alıştı deviriyo bile onu rahatsız oluyor heralde afedersin tüpün üstüne sıçtığını bile gördüm en güzeli kışın sürek avı ve yazın 10-15 gün geldiği yeri belli zaten bekliycen ben her sene yazın 8-10 tane temizliyorum hatta geçen sene 3 kişi bekledik dağın altında mozaklarla beraber bir gecede 13 tane vurduk