BALYA MAKİNASINDA YARI HAŞBAY NEDİR ACABA BİLEN DUYAN KULLANAN VARMI ARKADAŞLAR

Ynt: BALYA MAKİNASINDA YARI HAŞBAY NEDİR ACABA BİLEN DUYAN KULLANAN VARMI ARKADAŞLAR

yarı haşbay sadece dönen haşbayların çalışması.o sabit duran haşbay demirlerinin bulunduğu tabla sökülüp yerine haşbay demirleri olmayan tabla takılıp sadece dönen haşbayların çalışması ile yapılan balya bilmem anlatabildimmi

Ynt: BALYA MAKİNASINDA YARI HAŞBAY NEDİR ACABA BİLEN DUYAN KULLANAN VARMI ARKADAŞLAR

oşekilde çalıtırınca ot baglasan dogramayı nekadar yapar normal haşbaya nazaran yardımını beklerim bende niyetim otda kullanmak istiyom haşbayı dönen rotor dişleri seyreltsem diyodum ama ne dersin olmaz mı

dönen dişleri seyredersen balans yapar o da zamanla haşpay bilyesini dağıtır bi bakmışsın makine yanıyor. dönen dişlere dikkat et kırılır gevşerse hemen müdahale et şakaya gelmez.

ben de düşünüyodum dişleri braz eşit şekilde seyreltsem balans yapmayacak şekilde ayar yapabilsem köyde çevre köylerde dogranmış ot çok istiyolar yapabilsem bölgedede haşbaylı yok güzel para kazana bilirim amma ne dersin

Bizde alt tabladaki dişleri tamamen sokelim diyoruz hasbayi soksek bir ay sonra tekrar takacaz saman icin en iyisi disleri sokmesi daha kolay geldi bana da. Birde servise soralalim o ne diyecek bakalim

haşpay tablasının dişlerinin tamamını sökmek yerine genelde arkadaki en sık dişlerin birini alıp diğerini bırakıyorlar. bunları sökme amacınız ne haşpay takılıyken otamı gireceksiniz eğer öyleyse yine olmaz otun bütün yapraklarını döker geriye sapı kalır. yok samanda daha seri çalışalım diye yapıyosanız dediğim gibi yaparsanız günde 150 balya fazla bağlarsınız ama biraz kalın olur saman.

yok be ibo bzim buralarda büyük hayvancılık yok çogu balya yapılmış otu patoslar yokmu ona tekrar atıp ufaltıyolar yani bütün otu hayvan döküyo ayaklarının altına buyüzden dogranmış istiyo köyden çevre köylerden bende makina çok yıpramasını istemiyom otta çok küçük olmasın 10 cm civarı olması için bilmem anlatabildimmi......

Bizim burda da ayni sekilde millet patozu yeni birakmaya basladi bende geçen sene konu acmistim yoncayi hasbayli balya yapiyordum yaprak falan dökülüyor diye tepki verdiler haklilarda. Bu sene kendi yoncamizi hasbaysiz piyasaya hasbayli yapacaz istek bu yönde piyasaya yaparkende dişleri sokelim diyoruz