Domates de ŞOK...

Pazardan alınan domates şoke etti

4 Nisan 2014
Bu domates ile ilgili çok çarpıcı bilgi

Hurriyet.com.tr ' nin dün gündeme getirdiği ' filizlenmiş domates ' haberi şaşkınlığa yol açtı. Pazardan alınan domates yemek yapılmak üzere kesildiğinde tuhaf görüntüsü ile Ünal Ailesi şaşkına uğradı. Habere çok sayıda kişi tarafından okunurken, benzer domateslerle karşılaşan başka kişilerin de olduğu anlaşıldı. Görüntüsü ile ürperti veren domatese ilişkin Ziraat Mühendisi Ahmet Atalık net konuştu: 'Korkulacak bir şey yok diğer domateslerden farkı yok. Erkenci domateslerde çimlenme olur.'

Yüksel Ünal, geçtiğimiz pazartesi günü, her hafta Üsküdar ' da kurulan pazartesi pazarından domates satın aldı.

Ünal kilosunu 1.5 liraya satın aldığı domatesi eve getirdi. Bu gün yemek yapmak üzere eşinin domatesleri kestiğini söyleyen Ünal, kestikleri bir domatesin içinde filizlerin çıktığını söyledi.

Ünal, durumu Alo Gıda hattına bildirmek üzere aradığını, ancak kendisinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' na yönlendirildiğini, bakanlıktan da yine Alo Gıda hattına yönlendirildiğini, ancak sonuç alamadığını kaydetti.

' KORKULACAK BİRŞEY YOK '

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, görüntüsü ile tedirginlik yaratan domates ile ilgili korkulacak bir şey olmadığını söyledi.

Atalık “Ben durumu bilmeme rağmen ilk anda ürperirim, ne oluyor derim” diye konuştuktan sonra “Bu erkenci domates. Diğer domateslerden hiçbir farkı yok. Erkenci domates olduğu için çimlenebiliyor. Burada saklanma koşulları önemli. Nemli ve ışıklı ortamdaysa çimlenebilir. Hele domateste zedelenme varsa çimlenme daha kısa sürede olur. Serin ve karanlık yerde saklanması gerekir” dedi. Atalık, söz konusu domatesin de rahatlıkla yenebileceğine işaret etti.

Ynt: Domates de ŞOK...

abi paylaşım için teşekkürler :)

bu durumu geçen yıl evde kasada bekleyen domateslerim de bende yaşamıştım yazlık seranın söküm öncesi 3-4 kasa topladığımız domatesleri eve getirdim birkaç gün orada durdu o sürede kullanıldı sanırım salata için domates aldım doğradım ve 4 domatesin tamamı filizlenmeye başlamıştı önce şaşırdım bune gibi falan diye fakat ziraat mühendisine sorunca bunun normal olduğunu söküm öncesi ağaçların 'ölüyorum-bitiyorum' gibi koşullanması ve bu durumu meyvelere aksettirmesi üzerine(hareketsiz de olsalar onlar da canlı) toplanmadan önce bu emri alan meyvelerin bunu uygulamaya geçirmesi üzerine olan bir durum olduğunu söylemişti ama filizlenenleri yemek pek mümkün olmuyor kokusu ve tadı gitmiş oluyor...

bir domates yetiştiricisi olarak geniş öçaplı açıklama gereği hissettim :)

bu durumu biz hasat öncesi ağaçlara hissettiriyoruz nasıl derseniz şöyleki;

domates meyveleri hasat yaklaştığı zaman tam kıpkırmızı renkte olmak zorundadır fakat bazen iklim bazen gübreleme koşullarından dolayı bu pek mümkün olmuyor bu gibi durumlarda domates seralarında hasada yaklaşık 1 hafta kala sulama kesilir ve bitki su stresine sokulur strese giren domates bitkisi kendisini ölmeye koşulayarak üzerindeki meyveleri bir an önce olgunlaştırıp yere döküp onların tohum olarak çimlenmelerini sağlamak ister tabi olgunlaşmanın ve salkımdan yere dökülmenin ilk şartı renk almadır işte biz tam bu renk aldığı evrede meyveleri hasat eder ve hemen ardından sulama yaparız hasat edilen ve sulama yapılan bitki kendini stres ortamından ve o ortamdaki alarm durumundan çıkartır ve rutin yaşamına döner...

tahminimce bu domatesteki hasat öncesi durumda buna benzer bir şeydi o yüzden filizlenmeye başladı..