+ Konuya Cevap Yaz
10 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  26 Mart 2014
  Şehir
  uşak
  Yaş
  21
  Mesajlar
  75
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  Arkadaşlar bildiğiniz gibi galericiler bazen hile yapabiliyor.Bu tuzağa duva*-*0 düşmemek için 2. el traktör alırken nelere dikkat etmeliyim?
  Mesela bazı kişiler sesinden bile biraz bilgi edinebiliyomuş.
  Bu konuda ne yapmalıyım??? YARDIM LÜÜTFEEN!!!!
  :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S

 2. #2
  aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  3,611
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  Çalışma saatine sağinda solunda yağ mazot kaçağının olmamasına piyasada tutulup tutulmaması gibi şeylere dikkat etmeli.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  16 Kasım 2011
  Şehir
  MALATYA
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1,750
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  1 disardan bakican boyanmismi 2 model yilina gore yatihi saat modeli yuksek saati dusukse oynanmistir 3 fren balata cubuklari bitmismi 4 debriyaj balata bitmismi 5 orjinal olmayan kac parca var 6 hangi bolgeden gelmis bunu ogrenmek gerek ondan sonra kontogi vurdugunuzda ponpa sesi tabiri caizse keklik gibi otmesi lazim canli sesi olmasi lazim eyer acemi iseniz bir ustayla ve kalabalik gidin

 4. #4
  yasinyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  19 Eylül 2013
  Şehir
  Kayseri/Uzunyayla
  Yaş
  18
  Mesajlar
  637
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  Alıntı zehriduman link=topic=74455.msg875464#msg875464 date=1396626199 Nickli Üyeden Alıntı
  1 disardan bakican boyanmismi 2 model yilina gore yatihi saat modeli yuksek saati dusukse oynanmistir 3 fren balata cubuklari bitmismi 4 debriyaj balata bitmismi 5 orjinal olmayan kac parca var 6 hangi bolgeden gelmis bunu ogrenmek gerek ondan sonra kontogi vurdugunuzda ponpa sesi tabiri caizse keklik gibi otmesi lazim canli sesi olmasi lazim eyer acemi iseniz bir ustayla ve kalabalik gidin
  Aklımda ne varsa hepsini yazdın kardeşim

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  09 Şubat 2013
  Şehir
  Osmaniye/Kadirli
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,229
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  traktörde saat pek de önemli değildir bence.Çünkü ormanda,pancarda,çeltikte,turpta,havuçta 1000 saat çalışmış bir traktör almaktansa;sürek işinde kullanılmış 3000 saatte bir traktör daha az yıpranmıştır.İlk altın kural bence aldığın traktörün bir önceki sahibini tanıyor olmaktır.En azından galerici tanıdık ve güvenilir mi ona bakmak lazım.Traktör dik durmalı,mazot pompası gibi önemli parçaları ile oynanmamış olmalı.Isındıktan sonra egzozdan beyaz ya da siyah duman atmamalı.Çıkan duman şeffaf olmalı.Tekleme,vurdurma,yığılma gibi sıradışı bir durum yaşanmamalı.Dişli sisteminden sıra dışı ses gelmemeli.Bakımları tam ve zamanında yapılmış olmalı.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  16 Kasım 2011
  Şehir
  MALATYA
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1,750
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  Alıntı uzay kasa link=topic=74455.msg875500#msg875500 date=1396632123 Nickli Üyeden Alıntı
  traktörde saat pek de önemli değildir bence.Çünkü ormanda,pancarda,çeltikte,turpta,havuçta 1000 saat çalışmış bir traktör almaktansa;sürek işinde kullanılmış 3000 saatte bir traktör daha az yıpranmıştır.İlk altın kural bence aldığın traktörün bir önceki sahibini tanıyor olmaktır.En azından galerici tanıdık ve güvenilir mi ona bakmak lazım.Traktör dik durmalı,mazot pompası gibi önemli parçaları ile oynanmamış olmalı.Isındıktan sonra egzozdan beyaz ya da siyah duman atmamalı.Çıkan duman şeffaf olmalı.Tekleme,vurdurma,yığılma gibi sıradışı bir durum yaşanmamalı.Dişli sisteminden sıra dışı ses gelmemeli.Bakımları tam ve zamanında yapılmış olmalı.
  dedigin dogru dedigim gibi hangi bolgede geldigini bilmek lazim

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  26 Mart 2014
  Şehir
  uşak
  Yaş
  21
  Mesajlar
  75
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  Arkadaşlar siteyi kurcalarken bir şey buldum , bana faydalı geldi.
  Sizin de bilgi edinmeniz için paylaşmak istedim.
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  Traktör GÜCÜ: Alınacak traktörün gücünü; işletmenin büyüklüğü, işletmenin karakteri (yapılan tarım çeşidi) arazinin toprak karakteri, elde mevcut olan veya alınacak tarımsal mekanizasyon aletleri etkiler.
  Servis ve Yedek Parça Durumu:Yedek parça ve servis istasyonunun yakınlığı, traktörün arızasının hemen giderilmesi, yedek parçasının kolay ve çabuk sağlanabilmesi bakımından önemlidir.Bu sebeplerden uygun firma ve marka seçilmelidir.
  Tekerlek Büyüklüğü:Ağır çeki işlerinde geniş, çapa işlerinin yapılmasında ise dar lastik seçilmelidir.
  Soğutma Sistemi: Su soğutmalı olanlar tercih edilmelidir.Hava soğutmalı traktör motorları su soğutmalılara göre daha gürültülü çalışır ve motor hararetini kontrol altında tutmak zordur.
  İlave Parçalar: Ön kepçe tertibatının bulunması ve kepçeye uygun bağlantı yerlerinin olmasına dikkat edilmelidir.
  Kuyruk Mili ve Kasnak:Kuyruk mili her traktörde vardır.Fakat çeşidi önemlidir.Serbest motor kuyruk mili veya motor kuyruk mili yada mümkünse serbest motor kuyruk mili ile birlikte yol kuyruk mili olanlar tercih edilmelidir. Kasnak olmayabilir,ancak sonradan takılabilir.Ekipmanlar:Traktör mümkünse işletmede kullanılabilecek ekipmanlarıyla (pulluk, tırmık, diskaro, römork, kültüvatör vb.) birlikle satın alınmalıdır.
  Kullanılmış Traktör Alırken Dikkat Edilecek Özellikler
  Traktörün Dış Görünüşü: Kötü bir dış görünüşe sahip olan traktörün, motoru da bakımsızlıktan dolayı kötü durumda olabilir.,
  Motorun Durumu: Motor güç testine tabi tutulmalıdır.Orta viteslerin birinde ilerlerken ani olarak el veya ayak freni ile yükleme yapılır.Motorda tekleme olup olmadığına egzozdan çıkan gazların rengine, motordan anormal ses gelip gelmediğine bakılır. Motorda tekleme varsa; piston silindir aşınmış, segman kaynamış veya kırılmış olabilir.Anormal ses gelirse; yataklarda boşluk olabilir.
  Egzoz gazları mavi renkte çıkarsa; motor yağ yakıyordur
  Debriyaj (Kavrama) Kontrol: Orta viteslerden biri ile ilerlerken el veya ayak freni ile frenleme yapıldığında motor devri azalmadan traktörün ilerleme hızı düşerse debriyaj kaçırıyor demektir.Debriyaj balatası aşınmış veya yağlanmış olabilir.
  Motor çalıştırılıp, debriyaj pedalı yavaş yavaş bırakılırken traktörde anormal bir sarsıntı hissedilirse, debriyaj balatasının veya volanın yüzeyi çizilip aşınmıştır yada debriyaj baskı diskinin baskı yayları ayarsız, bozuk, baskı parmaklarının boylan ayarsızdır.
  Fren Kontrolü : Zemini düz bir yolda yüksek vites ve hızda ilerlerken ani olarak frene basıldığında traktör savrulduğundan belli bir mesafe ilerledikten sonra durması gerekir. Traktörden inilip lastik izlerine bakılır.Her iki lastiğin yol zemininde bıraktığı iz eşit olmalıdır. Lastik izleri eşit değilse, fren balataları aşınmış, kampanalar ayarsız olabilir.
  Bir tamirata gerek olup olmadığı iyice kontrol edilmelidir.Bozuk yol koşullarında ön düzen kontrolü yapılır. Pimlerde boşluk varsa direksiyon simitin de vuruntu hissedilir.Ön tekerleklerde yalpalama olup olmadığı kontrol edilir.Yalpalama varsa rot veya rot başlarında boşluk vardır. Ön tekerleklerin öne kapanıklığı normalden az veya fazla olursa tekerleklerde yalpalama ve viraj almada zorluk olur. Traktör dururken direksiyon simidi tekerlekleri oynatmayacak şekilde sağa-sola çevrilerek, direksiyon dişli kutusu ve rotlardaki boşluk kontrol edilir. Direksiyon simidinde hissedilen bu boşluk 8-10 cm olmalıdır. Fazla olursa, direksiyon kutusundaki dişli sistemleri aşınmış veya rotlarda boşluk olabilir.
  Elektrik Sistemi kontrolü: Akümülatör kontrol edilmeli, kablo! gözden geçirilmelidir. Bütün lambalar yakılıp, marşa basılarak akümülattir ve şarj kontrolü yapılmalıdır. Lastiklerin Kontrolü: Arka lastiklerin tırnaklarının aşınır durumu ve tırnak yükseklikleri kontrol edilmelidir.ön lastiklerde anormal aşınma varsa ön düzende ayarsızlık olduğunu gösterir.
  .
  .
  .
  .
  2. EL TRAKTÖR ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR


  1-İlk önce plaka kontrolu yapılır. Eğer plaka yoksa bile sor ve öğren çekilen plaka aynıdır. HACİZ-İCRA-ÇALINTI-BORÇ durumlarını mutlaka öğren.(ENES44229

  2-Ruhsattaki motor ve şase numaralarını traktörün üstünde karşılaştır. En büyük sahtekarlıklar traktörlerde yapılır. Eğer değişikse alma.(enes4422)

  3-Şase etiketi yoksa alma muayene ve satış olmuyor. Noter satışı oluyorda plaka çıkmıyor. Galericiler YALAN SÖYLER. Boyacı traktörü bayarken şase etiketini sökmüş derler bu yalandır. Yeni etiket çıkartmak traktör almaktan ölümdür.(enes4422)

  4-Motor bloğunda patlak var mı? Motor yüzdesi ne kadar? (enes4422)

  5-Şanzumanda atma veya başka sorun var mı? (enes4422)

  6-Hidrolik sistemi çalışıyor mu? (enes4422)

  7-Özellikle arka jantlar çatlak mı? Yumurta gibi yamuk mu? (Jantlar çok pahalıdır? (ene4422)[/color

  8- motorun çalışma saatini düşürebiliyorlar, dikkat etmek lazım. (nabolant)[/color]

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  29 Kasım 2012
  Şehir
  samsun tekkeköy
  Yaş
  21
  Mesajlar
  317
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  2 yıl önce komşumuz mf 165 ingiliz diye aldi bir hafta sonra kontrol için ustaya gotürdü kovanlarin birisi ispanyol çıktı sonra geri verdiler

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  16 Kasım 2011
  Şehir
  MALATYA
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1,750
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  Alıntı samet denk link=topic=74455.msg875580#msg875580 date=1396637671 Nickli Üyeden Alıntı
  2 yıl önce komşumuz mf 165 ingiliz diye aldi bir hafta sonra kontrol için ustaya gotürdü kovanlarin birisi ispanyol çıktı sonra geri verdiler
  burdada oyle bir olay oldu 165 lerde bu olaylarla sik karsilasilasiliyor

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  04 Aralık 2007
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,115
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ikinci el traktör alırken nelere dikkat etmem gerekir???  karter havalandırmaya bak.rolantide ısınıncs üfleme yapıyormu?yük altnda deneme yap gücüne göre ekipman tak ve dene.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 2.el jd alırken neye dikkat etmek gerekir?
  Konu Sahibi bilgin-aydın25 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 18.Kasım.2014, 00:52
 2. traktör alırken dikkat edilmezse böyle olur(ysfty)
  Konu Sahibi YUSUFTUYLUOGLU Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 65
  Son Mesaj : 03.Mart.2014, 14:59
 3. Cevap: 16
  Son Mesaj : 25.Ekim.2013, 19:44
 4. 2. el traktör alırken nelere dikkat edelim ?
  Konu Sahibi ihsankaya45 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 19.Ocak.2013, 22:24
 5. Cevap: 13
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2009, 21:54

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status