arkadaşlar yardım

arkadaşlar 5 buçuk aylık bir erkek buzağım bugün akşam yemine gelmedi gün boyu ayakta iken arka ayaklarını uzatıp duruyor esner gibi arka ayaklarını uzatıyor öne doğru yükleniyor. asidoz olabilirmi??

Ynt: arkadaşlar yardım

Geçmiş olsun,şu diye tam bişey söylemek yanlış olur ama bence sindirim sistemiyle alakalı bir sncı variasidozda olabilir ama asidozda sihal ve topallama görülür,ani yem değişikliği yapıldıysa onadan olabilir.Ben bahsettiğiniz türde bir rahatsız hayvan görürsem mutlaka ilk ateşini ölçerim eğer ateşi yüksekse mutlaka viral yada bakteriyel bir problemdir ateş normalse sindirim sisteminde yada vücudunda başka bir bölgede sancı vs. vardır.

ateşi normal hayvanın ancak dün yada önceki gün yem saatlerinde değişiklik oldu zorunlu bir değişiklikti sabah yemi 2 saat erken akşam yemide aynı gün 3-4 saat kadar geç verildi...

hocam inşallah geriniyordur bende öyle istiyorum ancak laminitisse sıkıntı büyük baya.toprak yemiş olabailir çünkü elemmanlara sordum toprak yiyen hayvan görmüşler ama dikkat etmemiş hangi hayvan olduğuna .benim kafama takılan şimdi hayvanı biraz hareket ettirim sancıdan dolayı ise dedim çok güzel koşuyor laminitis olsa ağrıdan biraz koşması değişebilir ama yanısıra hafif tempoda yürürkende dikkat ettim arka ayağının tırnağını çok hafif yere sürtüyor gibiydi yürürken .umarım geriniyordur.

arkadaşlar buzağım düzeldi normal seyrine döndü. laminitis değilmiş ufak bi şişkinlik problemiydi.laminitis olmadığını tahmin ediyordum çünkü asidoza bağlı bir hastalık vede asidozu önlemek için hertürlü önlemimi alıyorum.çok şükür asidoz laminitis yada asidoza bağlı hiçbir tırnak problemi yaşamadım 4 yıldır .uzun vadede beslenmeye vede kötü ahır koşullarına bağlı bir hastalık ahır koşullarımız iyi yarı açık besi beslenmelerinde de kaliteli kaba yemm kullanıyorum,kasba yem ve kesif yemimi yem karma makinasında karıyorum ayrı ayrı vermiyorum vede karma makinasının sabit bıçaklarını çok küçük ayarlamayıp kaba yem parçacıkları 4 cm üzerinde tutuyorum , rasyonumda maya ve soda kullanıyorum bu çok çok önemli ayrıca mayalı diye satılan vitamin mineral karmalarının içerisindeki maya nın oranı çok çok düşük tek başına yeterli olmuyor mutlaka ayrıca kullanmalıyız. .sürümü yaklaşık 4 yıl önce oluşturdum vede çok şükür bugüne asidoz ve asidoza bağlı tırnak problemnleri yaşamadım.çevredeki çiftliklerde veya veterine gittiğimde orada burada tırnak problemni yasşayan çok çiftlik ve çiftçiyle karşılaşıyorum bunlara muhakkak dikkat etmiyorlardır. yanlız benimde bile bile yaptığım bir hatam var karma makinasına aldığım kasba ve kesif yemi daha homojen karışması vede tozlaşmayı önlemek için %15 oranında su karıştırıyorum bu şekilde yem çok güzel oluyor ancak asidoza sebep olabilecek bi durum. ama laminitis korkusu dahi yetti artık rasyondan suyu neredeyse tamamen çıkaracağım belkide %5 civarı falan en fazla karşılığında homojenlik vede tozlaşmayı önlemek için melas vede rasyondaki bypass ı çıkarıp yerine sıvı yağ ekliyeceğim.buarada kendi yemimi kendim yaptığım için tozlaşma ve homojenlik biraz daha önemli biizm için pelet yem kullanmıyorum.