Bölgeniz de Ekinlerin Son Durumu!

Arkadaşlar bölgelerimizde ekinlerin son durumları hakkında bilgileri paylaşırsak hasatta dane ve sap piyasası hakkında bir fikir birliği çıkar diye umuyorum. Sivas kuzeyinde ekinler 10*15 cm civarlarında sivası güneyi kayseriye kadar yeni çıkıyor veya toprak halen belirgin pek umut vaat etmiyor.

Ynt: Bölgeniz de Ekinlerin Son Durumu!

Bizim burda danelik yok var desekte 200 dönüm anca,burda genelde 1 ay sonra slaj yapılır ,ama ekinler çok güzel tirtikalelerin boyu 1,5 metreyi geçik bi karıç kelle var ,arpalarda kelleyi çıkardı sayılır.

şu anda dört gözle yağmur bekliyoruz hayırlısı ile yağsa çok iyi olacak.
Buğdaylar 50 cm üzerindeler.arpalar daha uzun , rüzgarla beraber yatan yerlerimiz var malesef.

Abartmıyorum arkadaşlar 2-3 düzgün yağmur tutarsa 700 kg ' ları görürüz gibime geliyor normal bir yılda 500-600 arası biçiyoruz zaten bu sene bizim buralarda buğday ve arpalar çıldırmış gibi ılk defa böyle bir şeye şahit oluyorum 750 kg ' ları bile görecek pozısyon var gibi işallah hayırlısı olur herkeze bol bereketli seneler. )))

Arkadaşım bahar yağmurları tutturabılırsen duzelır malın inş.Sıkı gübreleme yap yağmurdan önce duzeltırsın inş.Biz bu sene kışı hiç gormedık mallarımız ondan bu kadar kuvvetli gidiyor.

arpalar ve buğdaylarımız şeytan kulağına kurşun çok güzel arpalar ve buğdaylar yer yer başak söktü tabi yağmura ihtiyaç her yerde olduğu gibi bizde de var şimdilik çok şükür diyelim perşembe ve cuma bizim bölgeyi gök gürültülü sağnak yağış gösteriyo Allah hayırlısını versin

bu arada yaptığım araştırmalara göre durumlar iyi gözükmüyor yağışlar var bu günlerde eğer yağış iyi giderse kurtarır kötü olan bölgeler fakat sap verimi çok düşük olacak gibi 2 yıl öncenin de altında sanki benim izlenimim. Hayvancıların samana güvenmeyip mısır ekimi yapmaları gerekli.

ödemişten sevgiler velininde dediği gibi buralarda sılajlar başladı genelde sılajlık yapılır ama biz samanı için ektik yani o 200 dönümün içinde bizde varız :D . şu an tirtikaleler 120 cm civarı bugdaylar yaklaşık 80 cm ve kelleler çıktı.

Edirne merkezde buğdaylar iyi durumda bugün itibariyle yağmurda başladı şükür,inşallah lodos kazası yaşamazsak verimlerimiz iyi olacak gibi Allah hepimizin yardımcısı olsun.