suni tohumlamacıyım arkadaşlar bu konu ile ilgili sorularınız var ise cevaplarım

Ynt: suni tohumlamacıyım arkadaşlar bu konu ile ilgili sorularınız var ise cevaplarım

Merhaba Sadik,
oncelikle katkilarindan dolayi simdiden cok tesekkur ederim....
Benim merak ettigim soyle bi konu var kendim hayvancilikta cok tecrube sahibi degilim ama ileride faydali olacagina dusunuyorum. Mesela bir inege cok iyi sutcu boganin tohumu attik ama buzagi erkek oldu bu boga ne kadar kaliteli olur? Veya ben besi uzerine is hayvancilik yapiyorum ve erkek buzagi olmasi icin ne gibi calisma yapmaliyim? Mesela cinsi belli tohum satisi oldugundan bahsediliyor bu tohumlar ne kadar guvenilir cogu kisiler tutmadigindan sikayetci siz bu konuda dusunuyorsunuz?

Selamlar

Ynt: suni tohumlamacıyım arkadaşlar bu konu ile ilgili sorularınız var ise cevaplarım

Foruma hoşgeldiniz :)
Suni tohumlamacıyım derken firma temsilcisimisiniz yksa veteriner teknikeri yada veteriner hekimmisiniz?
Suni tohumlama konusunda mümkün oldukça hayvanlarımızın eksik yanlarını genetik olarak düzeltecek spermalar seçmeye dikkat ediyoruz yapmamız gerekende bu galiba örneğin ineğimizin meme ucu kısa diyelim sperma seçerken özellikle meme başı uzun özelliklere sahip sperma seçmeliyiz yani eksik yanları zamanla düzeltmeliyiz.

tohum seçerken tabiki tohumlatacağımız annenin morfolojik özelliklerini dikkate alıyoruz. yinede bir sperma seçerken mevcut sperma bilgilerinde yani kodlarında ençok hangilerine önem vermeliyiz. örneğin zor doğum CE, veya PL, DPR gibi kodları kasdediyorum. teşekkür ederim.

Sığırlarda baskın genler hangileridir?
Bununla ilgili bir şema yada tablo var mı?

Hangi genlerin daha baskın olduğunu bilirsek ona göre risk analizi yapabiliriz. Mesela Hacı abinin örneği gibi meme ucu kısa bir ineğe meme ucu uzun bir düve için sperma seçilir. Fakat meme ucunda kısalık baskın bir gense, tercihi başka özelliklerde yoğunlaştırarak daha çok fayda sağlanabilir.
Bir diğer sorum da, melez tohumlamalarda ırklar arası tutma oranları hakkında bilginiz var mı?

Örneğin; simental-holstein melezlemesi %70 başarı sağlıyodur ama holstein-angus melezlemesi %50.

Bide melezlemelerde ırkların cinsiyet farkı başarıyı ne derece etkiler?

Örneğin holstein ineği simental spermasıyla tohumlamak % 70 tutuyodur ama simental ineği holstein spermasıyla tohumlamak %65 başarı sağlıyodur gibi...

Ve son olarak embriyo transferinde ırklar arası başarı oranları nelerdir?
Örneğin angus embriyosunun simental inekte tutma oranıyla, holstein inekte tutma oranı bir midir?

Soruları fazla örnekli yazmam başkalarınında rahatça faydalanabilmesi için, yanlış anlaşılmaya mahal vermesin. Son olarak ben hayvan sahibi değilim, tecrübesizlikten dolayı saçma bişey söylediysem affola, şimdiden teşekkürler

Benim de bir sorum var ??*-s

- son 8 buzağının 7 ' si dişi, 1 ' i erkek uyy-*s

bu nasıl oluyor ya... :S

sadece bizde değil, köyde ve hatta tüm çevre köylerde buzağıların çok büyük bir bölümü hep dişi...

Erkek buzağı / dana fiyatları fırladı
dişi buzağı / düve fiyatları yerlerde...

Acaba veterinerler, bazı büyük üreticilerle anlaşıp, erkek / dişi popülasyonuna müdahale mi ediyor
böylece cinsiyet sayılarını arttırıp / azaltıp, fiyatlarla mı oynuyorlar...

edirne22 link=topic=74531.msg877014#msg877014 date=1396936231' Alıntı:

sadece bizde değil, köyde ve hatta tüm çevre köylerde buzağıların çok büyük bir bölümü hep dişi...

Acaba veterinerler, bazı büyük üreticilerle anlaşıp, erkek / dişi popülasyonuna müdahale mi ediyor
hacı hangi tohumu kullanıyorsunuz

edirne22 link=topic=74531.msg877014#msg877014 date=1396936231' Alıntı:

bende de tam tersi 10buzağınin 7si erkek keşke hep böyle olsa doğacak olanlar nasıl olacak bilmıyorum

;D ;D Yukardaki yorumlara bakarak bir belirleme yapmak istiyorum.Demekki inekler kuzeye çıktıkça dişi güneye indikçe erkek doğuruyor.Bizim buralar(Nevşehir) tam ortada olduğu için bizim ineklerin 10 doğumundan 4 ü dişi 6 sı erkek. zuha-*-s zuha-*-s

Arkadaslar malesef son 5 yildir bizdede her sene

dogan 20-25 buzaginin sadece 3 veya 4 tanesi erkek oluyor
Bu kadari tesaduf mu acaba?

sklr68 link=topic=74531.msg877056#msg877056 date=1396952504' Alıntı:
hacı hangi tohumu kullanıyorsunuz
Valla bizim tohumdan falan haberimiz yok...
inek / düve boğasadı mı
çağrıyız paytarı
paytar tohumlamayı yapıyı, gidiyi...
tohumu, cinsiyeti vs... hiç sormaz, bilgi de vermez, kafasına göre.... at-*-*

Benim işletmemdede ağırlıklı erkek oluyor buzağılar önümüzdeki yıllarda mutlaka dişi sperma kullanmayı deneyeceğim.