Bizim Köyde Hayvan Hırsızlığı

Bizim Gündüzlü köyü malum seçimlerden sonra mahalle oldu.Bugün çarşıya arkadaşıma muhabbete uğradım.Yerel gazeteyi görünce bir bakayım dedim haberlere.Bir de ne göreyim bizim muhtar Aynur hanımın eşinin hayvanlarını çalmışlar.Çok üzüldüm sevdiğim insanlar , lakin şaşırdım da.Neyse ki jandarma yakalamış hırsızları Hayrabolu tarafına giderken.Demek ki hırsızlar bu taraftan.İnsanların bu kadar mı gözü dönmüş anlayamıyorum.Gazetenin fotoğrafını çekip sizlerle paylaşmak istedim.

Ynt: Bizim Köyde Hayvan Hırsızlığı

Geçmiş olsun, üzücü bir olay doğrusu. İşin gerçeğine bakarsak özellikle de bir kaç il merkezi dışında hiç bir güvencemiz yok bence ne traktör olarak ne alet edevat ne hayvan nede ev-köy. Allah korusun minareyi çalmak isteyen kılıfını hazırlarmış da özellikle köyleri incelediğimde istediğini götür gibi duruyor bütün mallar. Bizde köyde taksi-traktörden anahtarı hiç almayız aslında doğrusu mutlaka almak..

Bizimde 5 yıl önce 21 koçumuzu gece çalmışlardı.Bu senede 5 tane çaldılar malesef :( Hayvan ölse insan o kadar üzülmez, çalınınca insan çok üzülüyor

Allah korusun. Gerçekten çok kötü bir olay. Bizim buralarda sık sık yaşanıyor. Hele kurban bayramı üstü. Bizim köyden geçtiğimiz senelerde 3-4 kişinin hayvanlarını aynı yöntemle çaldılardı. Genellikle minibüs kullanarak çalıyorlar. Kapalı olduğu için dikkat çekmiyor. Minibüsle çalanların sistemi araba ne kadar alırsa koyup götürmek. Genellikle küçükbaş çalılıyorlar. Ama bunlar baya uğraşmış heralde. Bir minibüse 5 hayvan koymuşlar. Çok dikkat etmek lâzım böyle insanlara. Köylerde dolaşan yabancı araçları takibe almak lâzım. İçerden biri yoksa muhakkak keşif için daha önce gelmişlerdir. Sizin oralarda pek böyle olaylar olmazdı Alper abi. Artık oralarada açılmışlar heralde...

ÇeLişki_37 link=topic=74534.msg876726#msg876726 date=1396878795' Alıntı:
Geçmiş olsun, üzücü bir olay doğrusu. İşin gerçeğine bakarsak özellikle de bir kaç il merkezi dışında hiç bir güvencemiz yok bence ne traktör olarak ne alet edevat ne hayvan nede ev-köy. Allah korusun minareyi çalmak isteyen kılıfını hazırlarmış da özellikle köyleri incelediğimde istediğini götür gibi duruyor bütün mallar. Bizde köyde taksi-traktörden anahtarı hiç almayız aslında doğrusu mutlaka almak..
Yapmamız gerekenlere çok güzel değinmişsin Selçuk.Sağol.
ufukk link=topic=74534.msg876729#msg876729 date=1396879206' Alıntı:
Allah hepimizi böyle şerefsizlerden korusun.
Amin.Abi bende şaşırdım dibimizde F-tipi ceza evi var.Adamlardaki cesarete bak!
ahmtkskr link=topic=74534.msg876731#msg876731 date=1396879293' Alıntı:
Bizimde 5 yıl önce 21 koçumuzu gece çalmışlardı.Bu senede 5 tane çaldılar malesef :( Hayvan ölse insan o kadar üzülmez, çalınınca insan çok üzülüyor
Aynen Ahmet, hayvan ölse bu kadar üzülmez insan ama yapılan şerefsizliğe üzünülüyor.Bir daha hep diken üstündesin yine olur mu diye.
alipasalierkan link=topic=74534.msg876734#msg876734 date=1396879629' Alıntı:
Allah korusun. Gerçekten çok kötü bir olay. Bizim buralarda sık sık yaşanıyor. Hele kurban bayramı üstü. Bizim köyden geçtiğimiz senelerde 3-4 kişinin hayvanlarını aynı yöntemle çaldılardı. Genellikle minibüs kullanarak çalıyorlar. Kapalı olduğu için dikkat çekmiyor. Minibüsle çalanların sistemi araba ne kadar alırsa koyup götürmek. Genellikle küçükbaş çalılıyorlar. Ama bunlar baya uğraşmış heralde. Bir minibüse 5 hayvan koymuşlar. Çok dikkat etmek lâzım böyle insanlara. Köylerde dolaşan yabancı araçları takibe almak lâzım. İçerden biri yoksa muhakkak keşif için daha önce gelmişlerdir. Sizin oralarda pek böyle olaylar olmazdı Alper abi. Artık oralarada açılmışlar heralde...
Bu kişinin çiftliği köyün hemen girişinde zaten etrafında yüksek duvarda var açık yeride var.Köyde zaten topu topu 5-6 hane var.Çiftlikte kalanda var.Adamlar kimse kalmıyor sandı herhalde.Büyük ihtimal içerden sessizce jandarmayı aramışlardır.Oraya yazın yem ezdirmeye gitmiştim en az 15-20 büyük baş vardı.Devamlı kalan var ama etrafındaki diğer çiftlikler biraz uzak kaçıyor.Ana asfalta uzak.
Bizim tek avantajımız hem ana asfalttayız hemde tam f -tipi karşısı çiftlik projektörlerden dolayı ışıl ışıl.Tabi bu hırsız için ne kadar caydırıcıdır orası tartışılır.Allah hepimizi,hepimizin malını bu tür kötü niyetli insanlardan korusun.
Daha evelden yaklaşık 3-4 ay evel ana yol üzerindeki akrabanın çiftliğinden ford 6600 çalınmıştı.1 hafta sonra yine Hayrabolu yolunda buldular traktörü.Sahibi çiftliğine hem alarm taktırdı.Hemde motoru takasa verip nh td100 aldı.
umutmalkoc link=topic=74534.msg876736#msg876736 date=1396879833' Alıntı:
yakalansa ne yazar buradan yakala arkadan sal dışarı.
Doğru diyosun hocam adaletimiz bu durumlarda gevşek kalıyor adam mimliymiş zaten.
yasinyilmaz link=topic=74534.msg876743#msg876743 date=1396880466' Alıntı:
Sahibine geçmiş olsun geçen sene de bizim köyde 2 dana 2 inek çaldılar haram yiyiciler
Allah beter etsin bu tarz kişileri.

alper4u link=topic=74534.msg876746#msg876746 date=1396880732' Alıntı:
Bu kişinin çiftliği köyün hemen girişinde zaten etrafında yüksek duvarda var açık yeride var.Köyde zaten topu topu 5-6 hane var.Çiftlikte kalanda var.Adamlar kimse kalmıyor sandı herhalde.Büyük ihtimal içerden sessizce jandarmayı aramışlardır.Oraya yazın yem ezdirmeye gitmiştim en az 15-20 büyük baş vardı.Devamlı kalan var ama etrafındaki diğer çiftlikler biraz uzak kaçıyor.Ana asfalta uzak.
Bizim tek avantajımız hem ana asfalttayız hemde tam f -tipi karşısı çiftlik projektörlerden dolayı ışıl ışıl.Tabi bu hırsız için ne kadar caydırıcıdır orası tartışılır.Allah hepimizi,hepimizin malını bu tür kötü niyetli insanlardan korusun.
Daha evelden yaklaşık 3-4 ay evel ana yol üzerindeki akrabanın çiftliğinden ford 6600 çalınmıştı.1 hafta sonra yine Hayrabolu yolunda buldular traktörü.Sahibi çiftliğine hem alarm taktırdı.Hemde motoru takasa verip nh td100 aldı.

Sizin köye daha önce kuzu almaya gitmiştik Alper abi. Dediğin gibi sizin köy tam yol üstü. Ama çok az hane var. Birde birbirlerinden uzaktalar. Hatta o zaman biz gittiğimizde şaşırdım. Dedim nasıl boş bir köye geldik. Sonra içeri doğru girince Fendt ' leri olan birilerinin depolarını falan gördüm. Dedim ufak mufak ama sağlam köy heralde...:D

Bizim köyde bildigim kadarıyla bir kere hırsızlık oldu ondada caminin halılarını çalmişlardı şerefsizler.Genelde gençler köyde dolaştıgından caydırıcı oluyor ama adı üstûnde hırsız imansız.

kimsenin günahını almaya gelmez ama içerden el olabilir.en azından yapanlar arasında köyü bilen vardır.bu işler ras gele yapılan işler değil bence.
zamanında bizim köy ve cıvar köylerde cok oldu bu tür hırsızlık olayı,yakalansa bile öyle cok bi ceza bile vermiyolar o yüzden huylu huyundan faz geçmiyo yine davam ediyo.
en temizi kendin üstüne denk geldiğinde ,allah yaratı demeyip bi kalbur mermi boşaldacan sevaba gircen.

Geçmiş olsun hemşehrinize,köylerde hurdacılar,tuzcular cirit atıyor güvenlik şart kamera sistemi yada alarm sistemi ahırlarda mutlaka olmalı birçok köy köye giriş çıkış yollarına mobese taktırıyor buda çok önemli mutlaka yapılmalı.
Geçen Burdurda gördüm bazı köylerin girişinde 'Bu köye hurdacı,tuzcu giremez!' yazıyordu.

10-15 gündür böyle bir hırsızlık haberi bekliyordum. Bu işi yapanlar Nisan ' da sezonu açıyor çünkü.

Hayvanın çalınması, başka malın çalınmasına benzemez. Aynı miktardaki altınının çalınmasından daha çok koyar insana. Hele doğduğundan beri bebek gibi bakıyorsan çok zoruna gider.

1 Nisan 1994 tarihinde kurban için hazırladığımız 170 tane hayvanımız çalındı. Çok peşinden koştuk, aradık ama bulamadık. Babam ciddi depresyona girmişti. 1 ayda adamın saçları beyazladı.

Şu an içerde 100 tane kesime hazır kuzu, toplam 250 hayvan var. Diken üstündeyim.

Çobana kesin talimatım var:
'Hırsızı yada hırsızları gördüğün an havaya değil, direk üstüne ateş edeceksin. Öldürmek için. Ben de olsam aynını yaparım.
Yaralanırsa ambulans çağır. Ölürse kimseye haber verme, 1-2 gün köpekler et yer.'

Bazılarına hunharca gelebilir, bazılarına aşırı gelebilir. Belki benim başım yanabilir, evet ama böyle bir örnek olmadıkça bunun sonu gelmeyecek.

Ben ömrümden 1 yıl vericem (ki zaten çok yok, olsa olsa 25-30 tane kalmıştır)

Sen geleceksin, 1 gecede alacaksın..

Bu niyette olanların bir şeyi göstermek lazım. Ömrünün kalanından olabileceğini.

Bu ihtimali de öğrenmeleri lazım..

Hacımmet ' in yazdığı gibi bu şerefsizler genelde köylerde Hurdacı , işçi , satıcı , vs gibi bahaneler ile keşif yapıyor.
Köy içinden bazı kansızlarda istihbarat sağlıyor olabilir.
Elimizden gelecek kısıtlı önlemler ise
Çiftliğin çevresinin sağlam bir duvar veya uygun bir yapı ile çevrelenmesi
Çiftliğe girişin sağlandığı kapının sağlam ve kilitlenebilir olması
Ahır , ahıl , depo , garaj gibi yapıların sağlam duvar ve kilitlenebilir giriş kapısının olması
Kamera sisteminin kurulması ve görüntü kaydının tutulması , münkünse görüntü kayıtlarının internet üzerinde farklı bir alana depolanabilmesi
İyi eğitim verilmiş yabancılara saldırgan olarak köpek önlemi olabilir
Yabancı kişilerin mümkünse çiftliğie , ahır , ahıl , garaj gibi yapılara mümkün mertebe sokulmaması
Komşuların ve köy halkının yabancılara karşı bilinçli olması , şüpheli şahısları , yabancı araçları ve köy içinde meydana gelen sıra dışı bir durumda birbirlerini kontrol etmeleri , sıradışı durumda Jandarma , Polis , Muhtar gibi kurumlara haber vermeleri
Bir olumsuzluk durumunda silah ile havaya ateş açarak , korna çalarak , gürültü çıkararak durumdan herkezin haberdar olmasının sağlanması
Mümkünse köye giriş yapılan anayol , köy meydanı gibi yerlerin kamera ile kaydı yapılması
Traktör , biçerdöver , araba , vb araçların anahtarlarının üzerinde bırakılmaması , mümkünse gizli şartel uygulaması yapılması
Gibi belli başlı önlemler ile caydırıcılık arttırabilir , önlenebilir demiyorum elbette.
Allah hepimizin canını , malını bu şerefsizlerden korusun.