+ Konuya Cevap Yaz
3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  'Fındığın fiyatı bir ay içerisinde 8-9 lirayı bulacak'  'Fındığın fiyatı bir ay içerisinde 8-9 lirayı bulacak'
  AA
  5 Nisan 2014
  Bir ay içinde fiyatı fırlayacak

  Kar yağışı sonrası oluşan don nedeniyle zarar gören fındığın fiyatının bu sezon 9 liraya kadar yükselebileceği belirtildi. Giresun Ziraat Odası Başkanı Keskin: 'Fındık fiyatları bir ay içerisinde 8-9 lirayı bulabilir, yeni sezon fındık fiyatının ise rekor seviyelerden açılacağı tahminini şimdiden yapabiliriz' diye konuştu.

  Karadeniz ' de kar yağışı sonrası oluşan don nedeniyle zarar gören fındığın fiyatının, bu sezon 9 liraya kadar yükselebileceği belirtildi.

  Türkiye ' nin en önemli ihraç ürünlerinden, Karadeniz Bölgesi ' nde binlerce üreticinin geçim kaynağı fındıkta, mart ayının son günlerinde yağan kar ve yaşanan zirai don sonucu oluşan hasar, üreticiyi endişelendiriyor.

  Bölgedeki ziraat odaları, yaptıkları ilk incelemede fındık sürgünlerinin don nedeniyle yandığını ve hasarın büyük olduğunu belirtiyor.

  Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 29-30 Mart geceleri kar yağışı sonrası oluşan don nedeniyle 2014 ürünü fındıkta ciddi hasar oluştuğunu belirtti.

  Yaptıkları incelemelerde yüzde 70 ' e varan ürün kaybının olduğunu ifade eden Keskin, '29-30 Mart geceleri yaşanan don piyasada şok etkisi yaptı. Kimse fındıkta böyle ciddi hasar beklemiyordu. Hasar piyasayı da hareketlendirdi. Hafta başında 6,30 lira olan fındık fiyatı bugün 7 liraya ulaştı. Hızla da yükselmeye devam ediyor' dedi.

  'YENİ SEZON REKOR FİYAT OLABİLİR'
  Fındığın yeni sezon fiyatının 6 lira ve üzerinde bir rakamdan şekilleneceğini tahmin ettiklerini ancak don olayının herkesin tahminlerini alt üst ettiğini belirten Keskin, şunları dile getirdi:

  'Fındıkta dondan dolayı oluşan zarar rutine binen fındık fiyatını adeta uçuşa geçirdi. 6,30 lira olan fiyat 3-4 gün içinde 70 kuruştan fazla artarak 7 lirayı aştı. TARSİM ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ' nün incelemelerinin ardından ortaya çıkacak zarar eğer beklediğimiz gibi yüksek çıkarsa, fındık fiyatının yükselişi daha da hızlanır. Bir ay içerisinde 8-9 lira civarını bulabilir, yeni sezon fındık fiyatının rekor seviyelerinden açılacağı tahminlerini şimdiden yapabiliriz. Bekleyip göreceğiz.'

  - 'Don olayı 2015 sezonu fındığını da olumsuz etkileyebilir'
  Giresun Üniversitesi Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİFAM) Müdürü Ali Turan ise zararın büyük bölümünün orta ve yüksek kesimdeki bahçelerde olduğunu söyledi.

  Uygulama merkezi olarak araştırma yaptıkları bazı bahçelerde yüzde 100 ' e varan zarar olduğunu belirten Turan, bu zararın, bahçelerdeki sürgünlerin tamamının kurumuş anlamına geldiğini belirtti.

  Turan, karanfillerin zarar görmesinin önemli olmadığını dile getirerek, 'Önemli olan sürgünlerin zarar görmesidir. Sürgünler zarar gördüğü için ucundaki karanfiller kuruyor, dolayısıyla gelecek yıl da fındıktan yeteri kadar ürün alma şansı azalacaktır. Şu anda münferit olarak bazı bahçelerde çok yüksek zarar olduğunu söyleyebiliriz' diye konuştu.

  ÇİFTÇİLERE UYARI
  Fındık yapraklarının don nedeniyle aşırı etkilendiğine dikkati çeken Turan, şunları kaydetti:

  'Sıcaklığın artmasıyla bir hafta sonra zarar kendini daha iyi gösterecektir. Buradan da çiftçilere bir uyarıda bulunmak istiyorum. 2004 yılında don zararında büyük bir tecrübe yaşadık. Çiftçiler ' don zararı oldu fındık nasıl olsa olmayacak, kültürel uygulamaları yapmayalım ' gibi bir yanlışın içerisine düşüyor. Fındık ağaçlarımız, bu yıl sürgünleri kuruduğu için yeniden sürgün verecek, bu sürgünler gelecek yılın ürününü verecekler, dolayısıyla sürgünler yeterince gelişemezse, gelecek yılın ürünü azalacak. Bu don zararı elbette ki gelecek yılın ürününü azaltacak. Çiftçi eğer gübre uygulamasa bu azalmanın boyutu daha da yüksek olacak.'

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Fındığın fiyatı bir ay içerisinde 8-9 lirayı bulacak'
  11.08.2014 - 17:55 | Son Güncelleme: 11.08.2014-17:55

  Milliyet.com.tr »
  Ekonomi »
  Haber


  Kilogramı 10.7 lira
  Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Genel Müdürü Salih Öğütken, 2014 yılı ilk fındık mahsulünü 10.7 TL’den aldıklarını açıkladı.

  0Sitene Ekle
  Kilogramı 10.7 lira

  İHA

  FİSKOBİRLİK’e üreticilerin güvenmesini isteyen Genel Müdür Salih Öğütken, kesinlikle kaynak sıkıntılarının bulunmadığını ve 2014 rekoltesinin de tamamına talip olduklarını söyledi.

  FİSKOBİRLİK Genel Müdürü Öğütken yaptığa açıklamada, “Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki fındık alımlarına 8 ağustos tarihinde başladık. Bugüne kadar ise 450 kilogram fındık alımı yaptık. Daha önce açıkladığımız gibi iki yöntemle fındık alımı yapmaktayız. Bu yöntemlerden birincisi emanet alımdır. Emanet alımlarında üreticilerle aramızda sözleşme imzalanmaktadır ve sözleşme gereği üreticimiz istediği dönemde o günün piyasa fiyatına göre parasını alabilmektedir. İkinci yöntem ise peşin alımdır. Peşin alımlarda piyasanın 10 kuruş üzerine almaktayız. Ayrıca 50 randımanın üzerindeyse randıman farkı da verilmektedir. Dolayısıyla 8 Ağustos tarihinde yaptığımız ilk alımda 450 kilogram fındık piyasanın 10 kuruş üzerinde ve randıman farkıyla birlikte 10.7 TL’den üreticimize peşin para ödenmiştir. Şuanda 10 TL’den açılan piyasanın giderek yükseleceğini düşünüyoruz. FİSKOBİRLİK’in kesinlikle kaynak sıkıntısı bulunmamaktadır. 2014 yılı rekoltesine talibiz. Kendi entegremizde işleyecek olduğumuz fındığı kendi kaynaklarımızla kendimiz almak istiyoruz.Üreticilerimizin FİSKOBİRLİK’e güvenmelerini bekliyoruz' dedi.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Fındığın fiyatı bir ay içerisinde 8-9 lirayı bulacak'
  Fındık alım fiyatı bir yıl içinde 6 liradan 15 liraya ulaştı
  Burak COŞAN
  28 Eylül 2014
  Her şey 1 yıl içinde oldu

  FINDIK fiyatlarında yaşanan aşırı yükseliş beraberinde tartışmaları da getirdi. Bir yıl içinde kabuklu fındık alım fiyatı 6 liradan 15 liraya geldi. Sektör temsilcileri fındık politikasında Türkiye’nin ‘duvara tosladığını’ ifade etti.

  GEÇTİĞİMİZ aylarda yaşanan kuraklık ve don felaketleri tarım alanlarında birçok ürünü etkiledi. En çok etkilenen ürünler arasında da fındık geldi. Geçen yıl 600 bin tonu geçen üretim rakamlarına ulaşılırken, bu yılki rekolte 400 bin ton seviyelerinde kaldı. Bu rekolte kaybı da beraberinde fiyat artışlarını getirdi. Geçen yıl bu zamanlarda çiftçiden 6 liraya alınan kabuklu fındığın bu yılki fiyatı 15 liraya ulaştı. Üretici fiyatlarının bu denli artması raflarda son 1 ay içinde yansımaya başladı. 90 gramlık paketli kavrulmuş fındığın fiyatı 1 ay önce 2.5 lira seviyesindeyken, şimdi ise 3.75 liraya kadar çıktı.

  STOK OLMASI GEREKİYOR
  Yaşananların 2008’de değişen fındık politikasından kaynaklandığını ifade eden Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Başkanı Lütfi Bayraktar, o dönemde sanayicilerin baskısıyla devlet eliyle yapılan alımın sonlandırıldığını ve bu yüzden bu fiyatlara ulaşıldığını iddia etti. Dünyada Türkiye’nin tekel olduğu bir üründe fiyat istikrarı sağlanamamasını bu sebebe bağlayan Bayraktar, şöyle konuştu: “Devlet müdahale alımından vazgeçti ve serbest piyasa düzenine geçti. Bu sayede bir yıl 6 lira olan fındık kilosu bir sonraki yıl 15 liraya çıktı. Her sene farklı fiyatlar oluştu. Şimdi fındıkta kimsenin hesap etmediği noktaya ulaşıldı. Tarım ihracatının yüzde 15’ini oluşturan fındıkta stok olmaması da bu durumun nedenleri arasında. Rekolte düşüp elde de stok olmayınca piyasa dengelenemedi. Ne FİSKOBİRLİK’in elinde ne de Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) elinde fındık yok.”

  FİYATLAR YÜKSELEBİLİR
  Bu yıl fındıkta Türkiye’nin ‘duvar tosladığını’ dile getiren Lütfi Bayraktar, “Bir kesim üreticinin elinde fındık olduğu için fiyatlar onlara iyi gelecek. Ancak birçok yerde fındık yok. Ordu, Giresun, Samsun ve Trabzon’da sadece dar bir sahil kesiminde fındık var. Yüksek kesimlerde dondan dolayı fındık yandı. Sadece Batı Karadeniz’de Zonguldak, Düzce ve Sakarya’da fındık iyi durumda. Eğer talep artmaya devam ederse fiyatlar daha da yükselecek” dedi. Bayraktar, zam oranlarını sanayicilerin tam olarak raflara yansıtmadığını söyledi.

  Tüketim düşecek

  FINDIKTA yaşanan fiyat artışının arz talep meselesi olarak değerlendiren Karadeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı İlyas Edip Sevinç, “Daha tam olarak yeni ürünler piyasaya sürülmedi. İç tüketimin boyutlarını görmeden fiyat artacak veya azalacak demek yanlış olur. Bu analiz amcak ekim sonuna doğru olabilir. Ancak şu unutulmamalı ki fiyatı artan ürünün tüketimi düşüş gösterir. Üretici tarafında durum böyleyken raf fiyatlarında artış yaşanabilir. Ancak aldığımız ilk işaretlere göre yurtiçi tüketim oranları düşecek” diye konuştu.

  400 bin ton
  2014 yılı Türkiye fındık rekoltesi

  600 bin ton
  2013 yılı Türkiye fındık rekoltesi

  6 TL
  2013’te fındık alım fiyatı

  15 TL
  2014 fındık alım fiyatı

  2.5 TL
  90 gram kavrulmuş fındığın 1 ay önceki fiyatı

  3.75
  90 gram kavrulmuş fındığın şimdiki fiyatı

  1.7 milyar dolar
  Türkiye’nin fındık ihracatı geliri

  %15
  Fındığın tarım ürünleri ihracatındaki payı

  bcosan@hurriyet.com.tr

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. (YENİ) '2013' TÜMOSAN '5200' Serisinın Arka Versiyonu .. (köklü değişikler)
  Konu Sahibi tumosannn Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 35
  Son Mesaj : 14.Haziran.2016, 15:55
 2. 'Domatesin fiyatı abartılıyor'
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Domates
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Haziran.2013, 21:38
 3. Kuru fasulyeye 'Cihan', soğana 'Tuncay' ismi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Soğan
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2013, 19:14
 4. <object width='400' height='300'><param name='allowfullscreen' value='true' /><p
  Konu Sahibi NEW HOLLAND TD65D Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2011, 22:44
 5. 'Acil', 'Yardım' gibi başlıklar kilitlenecektir !!!
  Konu Sahibi meskisehiri Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ocak.2010, 20:00

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status