Dünya traktör pazarı büyüyor

07.04.2014

2013 yılında dünyada 2 milyon 150 adet traktör satışı gerçekleştirildi. Bu satışların 51 bin adedi Türkiye ' de gerçekleştirildi. En fazla traktör satışı 619 bin adetle Hindistan ' da gerçekleşirken, global anlamda traktör pazarı yüzde 10 oranında büyüme gösterdi.

Dünya geneline traktör satışları 2013 yılında yüzde 10 oranında artış gösterdi. Agrievolution Alliance ' ın tahminlerine göre zirai traktörler için global pazar yüzde 10 büyüyerek 2 milyon 150 bin adete ulaştı. Satılan yeni traktörlerdeki bu yüksek rakamın dünyanın muhtelif bölgelerindeki çiftliklerde artan makineleşme yolunda büyük bir adımı temsil ettiği düşünülüyor. Satılan 2 milyon 150 bin traktörden 1 milyon 64 adedinin satıldığı Hindistan (619 bin) ve Çin (445 bin) pazarın yaklaşık yüzde 50 ' lik kısmını oluşturuyor. Çin ' deki büyümenin geçen on yıla kıyaslandığında yavaşlamış olduğunun bildirildiği raporda, bu yavaşlamya rağmen traktör satışında yine rekor kırıldığı bildirildi. Bunun yanında gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Brezilya 65 bin adetlik traktör satışıyla şimdiye kadarki en yüksek sayıya ulaştı.

Rapor ' da Kuzey Amerika, Türkiye ve Japonya ' da da güçlü eğilimlerin geliştiğine dikkat çekilirken, Avrupa pazarında gelişimin yılın ikinci yarısında yatay seyir izlediği, toplam yıl rakamlarında hafif bir artışla sonlandığı belirtildi. Raporda, tarım sektörünün daha yüksek verim ve ekonomik ölçek hedefinden dolayı genel olarak genişlemesi nedeniyle hem traktörlere hem de zirai makinelere olan talep 2014 yılında nispeten güçlü kalacağı öngörülürken, çoğu tarımsal ticari ürünler için, çiftçilere ödenen mevcut fiyat seviyelerinin, yeni yatırım olanakları için temel oluşturacak kadar tatminkar olduğuna dikkat çekiliyor. Agrievolution’un tahminlerine göre, 2014 yılında birim satışları geçen yıl ulaşılan yüksek seviyenin biraz altında kalacakken, global satışlar 125 milyar ABD doları seviyesinde sabit kalacak ve bölgesel gelişmeler yeni ekipmanların alınması için finansman opsiyonları dahil pazar koşulları ve yatırım gereklerine bağlı olarak değişmeye devam edecek.