bunlarda anguslarım arkadaşlar ... 09.04.2013

daha önce holstein süt işletmemi paylaşmıştım anguslar hakkında konusmustuk resimleri paylaşmamı istemiştiniz. 2011 de avustralyadan geldi anaçlar.bu besi padoğuna bugün aldım hayvanları artık besiye geçcekler yavaş yavaş resimdeki buzağılar 5 ile 6 ay arası tamamı vede 6 aya yakın olanlar 250 kg ve üstü 5 aya yakın olanlarda 200 kg civarı şuan.

Ynt: bunlarda anguslarım arkadaşlar ... 09.04.2013

meradan tabikide yararlanıyorum .kaba yemi gerçektende çok iyi değerlendiren bir cins.aslında bilinenin aksine çok uysal hayvanlar bence adı asabiye çıktı ülkemizde sanırım bunun sebebi konya şeker angusları getirdiğinde genel müdürleriydi sanırım angusların geldiği uçağın kargo kapısına elinde bir tutam yoncayla geçip kapının açılmasını beklemişti o sırada da bir angus tepelemişti adamı o sırada da bütün kameralar çekiyordu birçok kanalda da yayınlanmıştı. sebebi tam hatırlamıyorum sanırım brezilyadan ithal getirmişlerdi getirdikleri anguslar tamamen mera hayvanıydı vede hayatında nererdeyse hiç insan görmemişlerdi biraz vahşilerdi yani ondan öyle bir izlenim oluştu ülkemizde.

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

Bereketli olsun kardeşim Maşallah güzel hayvanlar biraz tüylenmişler ama besi dönemine geçince parlarlar bendede bir adet angus melezi inek var normal anguslardan daha iri ve süt verimide yüksek.Aksarayda yapılcanların ve acarların getirdiği anguslarda çok hırçınmış duyduğum kadarı ile.

hacimmet link=topic=74601.msg878230#msg878230 date=1397153521' Alıntı:
Bereketli olsun kardeşim Maşallah güzel hayvanlar biraz tüylenmişler ama besi dönemine geçince parlarlar bendede bir adet angus melezi inek var normal anguslardan daha iri ve süt verimide yüksek.Aksarayda yapılcanların ve acarların getirdiği anguslarda çok hırçınmış duyduğum kadarı ile.
sağol kardeşim şimdi buzağı padoğunda otomatik kaşıma yok şimdi besi padoğunda var girerler kaşağıya bide bahar geldi buzağılıktanda çıkıyorlar tam tüyleri dökülme vakti aslında. hemşerim ithal gelenler sölediğim gibi genelde mera hayvanı vede insana pek alışık değilller ama dediğiniz gibi bazen hırçında olabiliyorlar benim bi tane danam var şuan sadece kim bulunduğu padoğa girsin hemen koşuyor süsmeye çalışıyor geçen gün dün suluklarını kontrol etmeye girdim padoğa bahsettiğim dana ayaklarımı kesti yerden ))

ismail_17 link=topic=74601.msg878255#msg878255 date=1397154474' Alıntı:
Bereketli olsun, 10 sene önce çalıştığım veteriner gel şu hayvanları et ırkına çevirelim demişti ne kadar isabetli olacakmış .
Holstein de iyi ama şu an et ırkı hayvanlar daha karlı bence.
hocam et ırkıda iyi çok şükür beside karlı ancak iyi elit bir süt sürüsü bence daha karlı ancak tabi süt işi çok daha zor zahmetli ve karmaşık bir iş hosltein çok hassas hayvan vede sütte istikrar çok dikkat gerektiriyor hastalığıydı mastitisiydi döl tutmamasıydı .... ama besi öylemi :8

arkadaşlar yaklaşık 1buçuk ay önce angusların fotoları paylaşmıştım 04.09 da bugün kantara soktum gene hayvanları ve fotoları paylaşırım 45 gün önce 250 kg civarı danalar şuan 350 üstü tamamı 350-360 larda 20 kg civarı olan diğer danalara göre 1-1buçuk ay küçük danalarım 200 kg civarıydı onlarda 300 civarı şuan . ayrıca resimdeki danaların en büyüğü 7 aylık şuan en küçükler 6 aylık .