Ağaçlı Bahçe'de Yem Bitkisi Yetiştirilmesi için Yardım....

Merhabalar;

22.500m2 içinde 450 adet kiraz ağacı, 60ya yakında cewiz, kayısı, erik ağacı olan bahçe de ağaçların arasında yem bitkisi yetiştirmek istiyorum...

1-Eldeki Tarla ekipmanlarının hiç biri traktör dahil bir işe yaramıyor...

2-Ağaçların arasına (Konya ' da mandal deniyor) sürüm we ekim için arkadaş desteğinden faydalanabileceğim ama biçim we toplama için hizmet alımı her seferinde zamanlama açısından sağlıklı olmayabilir...

3-100-120 tabanca we borusu yağmurlama sistemi için mewcut...Yağmurlama ile sulanacak dolayısı ile...(Yağmurlama hatlarını döşeyip hiç kaldırmadan sulama yapmayı planlıyorum, hem ekeceğim yem bitkisini hemde ağaçları sulamış olacağım)

4-Hangi yem bitkisini ekersek yüksek werimi alırız...

5-Burada biçimi we toplanması kolay (balya şart değil) hangi yem bitkisini ekip, neler yapılabilir?

6-Önerileriniz doğrultusunda gereken ekipmanlar nelerdir?

Mewcutta 150e yakın küçük baş war lakin, önümüzdeki güz büyükbaşa başlanacak....

Ynt: Ağaçlı Bahçe'de Yem Bitkisi Yetiştirilmesi için Yardım....

Adi fiğ den başkası yalan, yetişme süresi kısa, elle hasata(tırpan ile biçmen lazım) uygun, kaliteli ot balyasıdır. Kökleri fidanlıktaki azot miktarını arttıracaktır. Daha uğraşmıyayım dersen koyunlara otlatıp geçersin.

Dikili arazilerde yem bitkisi yetsitiriciligini çok yaptık.
Yonca ve korunga gibi çok yıllıklar olmaz. Kökleri çok derine indiği için dikili ağaçların besinlerine ortak oluyor ve gelişimini yavaşlatıyor.

Olması gereken Macar fig, adı fig ve bezelye gibi baklagiller. Hem topraktaki azotu, hem de organik maddeyi yükselttikleri için uygun görünen o.

Ayrıca orman bakanlığı da özel ağaçlandırma sahalarında sadece bunlara izin veriyor. Fig ve bezelye.

Bu yıl kısmet olursa 300 dekar kadar ekmeyi planlıyoruz.

En yüksek verimi bezelyeden alırsın (adi fige gore %50, macar figine gore %30) ama en hızlı ve yüksek fiyattan satabilecegin ot, figidir. Bezelye yeni yaygınlaşmaya başladığı için fig kadar hızlı satılmıyor.

Hububat ile karışım ekilir. Nicelik pesindeysen tritikale-cavdar, nitelik pesindeysen yulaf ile ekmeni tavsiye ederim.

Bicim ısı tam bir ustalık ister. Tambur, çift hareketli yada diskli sıkmalı farketmez ama çift hareketliler yatan otu kaldirma konusunda zayiflar. Tamburlular, tepekolunu kasinca topraga bile kazırlar. O avantaji var. Ağaç arasında çalışabilecek, ilk geçişte yatırdığı otu kaldırabilecek ustalıkta bir de biçici lazım.

En ideal ve en kaliteli yöntem ise ön pto ' lu bir traktör ile one takilan bir bicici ile biçmek. Bu asıl sıkıntı on pto ' lu traktör bulmak değil, ağaç altlarına girebilecek bahçe tipi on pto ' lu traktör bulmak. Neredeyse imkansız gibi.

Çevirme için aytaçlar tarım aletlerinin yaptıgı 'tarla tarağı' denen ot tirmigi Fiyat bakımından çok uygun.

Biz akrobat (yıldız) çevirme kullanıyoruz.

Akrobat çevirmeler alçak dallara takilabiliyor ama yine de is yapıyorlar. Helikopter tirmiklar ise genişlikleri yüzünden hantal kalıyor.

Prizmatik balya makinaları genişlikleri dolayısı ile tam randimanli çalışamıyor. Ayrıca prizmatiklerde otu kurutma zorunluluğu var. Özellikle ağaç altında kalan gölgelerdeki kurutma işlemi çok uzadigi için yağmura yakalatma riski de artıyor.

Onun yerine yeşil Silaj yapabilen rulo balya makinaları ile paketletip strece sarmak en mantikli olanı ama maliyeti yüksek.