Besicilik sifirdan (yardim!!)

Herkese merhaba bayadir takip ediyorum siteyi sizlere danismak istedim. Eger besicilik hayvancilik hakkinda biraz bilgi verirseniz sevinirim. Ben yurtdisnda yasiyorum gurbet Zor is. gencligim gitti gurbet de memleketinden uzak ailenden uzak sonuda yok 28 yasindayim 11 senedir burdayim pizza fast food isi yapiyorum kendi is yerim. Artik donmek istiyorum buranin zorluklarini duzenini anlatib kafanizi agritmayim. Aksarayda 300 350 dekar yerimiz var yarisi sulanabilir. 40 dekarlik bir yere 100 150 baslik besi hayvani ilk baslangikta 50,baslayip en fazla 150 besi hayvani fazlasi kesinlikle olmayacak. 1, 1 bucuk yasindaki erkek danalari 6 8 ay besi ye cekip kesime gondermek yeteri kadar yerimiz oldugu icin yem sorunum olmayacak zaten arastirmalarima gore besi isinde giderin %70 %80 yem.. disariya cok az bagli olacak. Kaba yemi kesif yemi kendim yapabilirim iyi bir rasyon Ayarlayabilirim. Hayvanla ugrasmak bakimi Zor isler ama sistemi kurduktan sonra herseyi Dort dortluk yapilinca bilenlerden yardim alinarak yanimda da bir iki kisi oldugu zaman kendime de guveniyorum ustesinden gelirim diye dusunuyorum. Aileden ciftciyiz traktorumuz altyapi var babam biraz anlar. Sadece besi oldugu icin sut ineklerinden kolay tabi. Simdi sormak istedigim sigirdan yari acik besi ciftligi kurma maliyeti ne olur? Besi isi nasil? guzel duzgun sistemli yapildigi zaman devamli kazanilir mi? Aksaray yazlari cok sicak oluyor zarari olurmu? Uzakta oldugum icin piyasa arastirmasi yapamiyorum Karli bir is mi? Devlet ten ne gibi faydalar saglaya bilirim? Eger yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekurler. kaba hesab, atiyorum beyin cimlastigi icin ;) 100xdana (1, 1 bucuk yasinda simentel irki veya diger irk et danasi 250 300 kg piyasasini bilmiyorum, toplu alim) 2 500 tl baslamadan yemlerin once hazirlanmasi falan hersey ortalama toplam 250 300 bin arasi desek.
Bu hayvanlara 6, 8 ay arasi bakilip 500 550 kg da cok iyi bir bakimdan sonra tabiki sizin dediginiz gibi kolay olmayacak yardim alarak mallar bakimli bir sekilde kesime gonderilse ilk senede 200 bin tl kazanirmisin? bunun %30 bakim boyunca vet. ilaclar, yardimci icin ciksan ortalama ilk senede (6-8 ay) 150 bin tl birakirmi mesale. ikinci ucuncu seneler daha iyi olabilir, hatalarini duzelterek. Pazari kolaymi istedigin zaman elinden cikartip istedigin zaman bulabilirmisin.soZlesmeli besicilik hakkinda bilgisi olan varmi cok soru sordum idare edin Suanda arastirma asamasindayim.Eger yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekurler. Ozellikle aksarayli hemserilerim sizin fikriniz Altin benim icin.

Ynt: Besicilik sifirdan (yardim!!)

Bana göre besicilik karlı ama o işe girmek için iyibir alt yapı bilgi birikimi profesyonel bir ekip lazım.Devletten işletme kurmak için inşaat desteği hayvan başına destekleme alabilirsin Kaba yemini kendin üretikten sonra para bırakır.

Sahinbey1 link=topic=74662.msg878760#msg878760 date=1397244672' Alıntı:
Herkese merhaba bayadir takip ediyorum siteyi sizlere danismak istedim. Eger besicilik hayvancilik hakkinda biraz bilgi verirseniz sevinirim. Ben yurtdisnda yasiyorum gurbet Zor is. gencligim gitti gurbet de memleketinden uzak ailenden uzak sonuda yok 28 yasindayim 11 senedir burdayim pizza fast food isi yapiyorum kendi is yerim. Artik donmek istiyorum buranin zorluklarini duzenini anlatib kafanizi agritmayim. Aksarayda 300 350 dekar yerimiz var yarisi sulanabilir. 40 dekarlik bir yere 100 150 baslik besi hayvani ilk baslangikta 50,baslayip en fazla 150 besi hayvani fazlasi kesinlikle olmayacak. 1, 1 bucuk yasindaki erkek danalari 6 8 ay besi ye cekip kesime gondermek yeteri kadar yerimiz oldugu icin yem sorunum olmayacak zaten arastirmalarima gore besi isinde giderin %70 %80 yem.. disariya cok az bagli olacak. Kaba yemi kesif yemi kendim yapabilirim iyi bir rasyon Ayarlayabilirim. Hayvanla ugrasmak bakimi Zor isler ama sistemi kurduktan sonra herseyi Dort dortluk yapilinca bilenlerden yardim alinarak yanimda da bir iki kisi oldugu zaman kendime de guveniyorum ustesinden gelirim diye dusunuyorum. Aileden ciftciyiz traktorumuz altyapi var babam biraz anlar. Sadece besi oldugu icin sut ineklerinden kolay tabi. Simdi sormak istedigim sigirdan yari acik besi ciftligi kurma maliyeti ne olur? Besi isi nasil? guzel duzgun sistemli yapildigi zaman devamli kazanilir mi? Aksaray yazlari cok sicak oluyor zarari olurmu? Uzakta oldugum icin piyasa arastirmasi yapamiyorum Karli bir is mi? Devlet ten ne gibi faydalar saglaya bilirim? Eger yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekurler. kaba hesab, atiyorum beyin cimlastigi icin ;) 100xdana (1, 1 bucuk yasinda simentel irki veya diger irk et danasi 250 300 kg piyasasini bilmiyorum, toplu alim) 2 500 tl baslamadan yemlerin once hazirlanmasi falan hersey ortalama toplam 250 300 bin arasi desek.
Bu hayvanlara 6, 8 ay arasi bakilip 500 550 kg da cok iyi bir bakimdan sonra tabiki sizin dediginiz gibi kolay olmayacak yardim alarak mallar bakimli bir sekilde kesime gonderilse ilk senede 200 bin tl kazanirmisin? bunun %30 bakim boyunca vet. ilaclar, yardimci icin ciksan ortalama ilk senede (6-8 ay) 150 bin tl birakirmi mesale. ikinci ucuncu seneler daha iyi olabilir, hatalarini duzelterek. Pazari kolaymi istedigin zaman elinden cikartip istedigin zaman bulabilirmisin.soZlesmeli besicilik hakkinda bilgisi olan varmi cok soru sordum idare edin Suanda arastirma asamasindayim.Eger yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekurler. Ozellikle aksarayli hemserilerim sizin fikriniz Altin benim icin.
Aramıza hoşgeldiniz..
Yapabileceğinizi düşünüyosanız arazinizin miktarı ve iliniz hayvancılık için uygun,fakat 150 bin tl kar payı yüksek rakam bağladığınız para 300bin tl kazanmayı beklediğiniz %50 lik bi kar payı ile 150bin tl yılda 100 dana 500tl den ortalama kazansa 50bin tl yapar zaten ortalamada budur..

Ayrıca hayvancılık diğer ticaret dallarına hiç benzemeyen bişey et yükselir düşer ona göre kar payı yükselebilirde,zararda edilebilir.Ben yerinizde olsam 2 ay Türkiye ' ye gelir bi çiftlikte sabah akşam 2 ay boyunca hergün hayvan bakımına bi bakarım yardım ederim,ona göre zorluğunu yada yapılabilirliğini görmüş olursunuz.

Sonradan pişmanlık, yapacağınız yatırım için kötü olur

Senin işin kolay.

Aksaray ' a gidiyorsun. Site üyelerimizden 'hacimmt' kullanıcı adına sahip 'Hacı Mehmet KESİKBAŞ' isimli bu işin uzmanı olan arkadaşı buluyorsun. Bizim yaşlarımızda, saygılı, efendi, yardımsever bir arkadaştır kendisi.

Sana A ' dan Z ' ye ne yapacağını, nasıl yapacağını, ne kadar kazanacağını zevkle anlatacağından eminim.

Onun sözünden çıkmazsan başarılı olacağını tahmin ediyorum.

Arkadaslar tesekurler. Gercekten Dogru bu is icin cekirdekten yetismek lazim. Herseyini bilmen lazim. Nede olsa canli. Dertleri bitmez. Ilsletmeyi kurmak hayvanlari almak icin o kadar maliyet kazandigin hic yaninda. Ama bence birazda kisiye bagli Demi mesala hangi irk aksarayda iyi verim verir. Gunluk canli agirlik artisini nasil maksimum seviyeye cikartmak gerek. Uretibildimiz kadar kaba yemi kesif yemi proteini uretip yapamadiginida zamaninda alsam %70 80 olan yem giderini %10 20 lere dusursem hastalik gelme den onlemini alinsa iyi bakilsa severek yapilsa bence kazanilir. Ama tabi genede siz bu isin icindesiniz. ahmtkskr soyledigini bende cok yapmak istiyorum 2 ay bi yerde calisip gormeyi hayirlisi. Evet 'hacimmt' bende gordum tanismak nasib olmadi daha. Ama bana cok yardimi olacak inshallah simdiden tesekurler.

selamınaleytküm kardeşim.benimde besi ve süt kombine bir işletmem var süt holstein besi angus cinsi.bende kendi yemimi kendim yapıyorum tamamen vede kaba yemimi hatta rasyonumdaki kesif yemiminde büyük bir kısmını kendim üretiyorum allaha çok şükür kazanıyoruzda ancak söylediklerimi asla kulak ardı etme hayvancılığı gerçekten seviyorsan bu iş yapılır çünkü 100-150 başlık bir işletme olacağını söylüyorsun bu durumda kontrol sistemi tamamen sana ait olacak yani hayvanların genel sağlık durumu işletmenin iş akışı senden sorumlu olcak tamamen buda emin ol tatilsiz yıllar vede uykusus geceler demektir. daha büyük bir işletme kursan 1000 başlık ve üzeri veteriner ,işletmeci yada çeşitli konularda yetkili kişiler çalıştırarak bir kontrol sistemi kurabilirsin ancak 100-200 başta kurtarmaz çalıştırdığım kişi hem işini yapar yani yem yapar işte tadilat yapar temizlik yapar hemde kontrol kurarım bu çalışanlar üzerinden dersen bu olamaz asla olmaz çünkü işleyiş çok farklı hayvanındaki ufak bir değişikliği yada iştah azalması ufak bir topallama bunlara dikkat edemez çalışanlar bu işi mutlaka sen kontrol edeceksin e sen kontrol edeceksende mutlaka bu işten anlaman lazım yaparak öğrenim diyorsan daha az hayvanla başlamalısın.vede arazin olsa dahi çok büyük yatırımları var bu işin .traktörler yem karma balya makinası vs... işletme binaları depolar vs. işletme yatırımların az olmuycaktır kağıt üstünde az gözükebilir ama başlayınca çok şey cıkacak.beide kendi yenini üreteceksin bunla ilgiide belli bir yatırım yapmak zorundasın benim işletmem 200 başlık vede 4 yıl oldu işletmemi kuralı tam olark net bi hesabımız yok ancak traktörlerim yem karma makinalarım yem hazırlama ünitelerim bütün işletme yatırımlarım hem tarımsal yem üretimi için hemde hayvancılık işletmem için yatıtımlarım toplamda 3 milyonun üstünde işe başlarken bizimde hesaplarımız çok çok aşağıdaydı bu rakamların. vede buna lkarşılık kazanılan para evet bi para kazanılıyor ama bence asla yeterli değil başka bi sektörde bu yatırımla çok daha fazla paralar kazanılabilir vede kafanda rahat olur . birde toplama hayvanla bu işi yapmakta biraz sakıncalı aldığın hayvanın işkembe gelişimi nasıl bilemezsin veya solunum sistemi rahatsızlıkları geçirmişmi bunları bilemzsin vede bu çeşit hayvanlarda bahsettiğin veya istediğin gibi verimleri alamazsın bunun için yani yüksek verim hızlı canlı ağırlık artışı için danayı buzağılıktan yetiştirmen lazım buda damızlık işletmesi kurma zorunluluğu demektir. yani 10 dana alsan toplama 1 danan buzağılıkta iyi beslenmiş olmasa dolayısıyla işkembe gelişimini tamamlayamamışsa yada kötü ahır koşıulları sonucu solunum sistemi rahatsızlığı geçirmiş ise 9 danadan ettiğin karı gömersin 1 danaya . bunlara dikkat etmek lazım

Öncelikle formumuza hoş geldin hemşehrim,Aksarayımız hayvancılıkta Türkiyede önemli merkezleren biri konumuna geldi,bende büyük baş hayvancılık yapıyorum daha çok süt üzerine işletmemin alt yapısı ama bunun yanında besicilikte yapıyorum,Doğru hayvanlarla dengeli sistemli birişletmen olursa bireysel ilgilenirsen ve birim başına aldığın süt ve et verimin yüksek olursa bu işten güzel kar edebilirsin.Hayvancılık dışarıdan görüldüğü gibi değil çk zor bir meslek 365 gün 24 saat başında durman gerekiyor bakım beslemeden ve hastalıkların tedavisinden anlamamn gerekiyor bunlarıda hayvancılığı severek yapmaya çalışırsan ve başlangıçta bakım besleme ve hastalık tedavi ve bulgularıyla alakalı kayıt tutarsan zevkle işi öğrenirsin.
Çok şükür ben bu işi severek yapıyorum,besicilik düşünüyorsan planlamalarını araştırmalarını iyi yap düşündüğün gibi 12-18 aylık dananın besisi karlı olmaz aksine yanlış bir seçim olur günümüzde en karlı besicilik 5-6 ay bakımla yapılan ortalama 12-13 aylık yaşta kesime sevk edilen kısa dönem besiciliğidir,yani 8-9 aylık danaya 6 kgr kesif yemle 1,5-1,8 kgr canlı ağırlık aldırırken 15-18 aylık danaya 12 kgr kesif yemle 1,5 kgr canlı ağırlık aldıramassın.Bölgemizde yarı açık tip besi ahırları hem maliyet yönünden hemde verim yönünden uygun olur kesinlikle kapalı sistem bağlı sistem düşünme,Irk seçimi önemli kısa dönem besisinde etçi ve kombine ırklar daha iyi performans veriyor ama kombine ve etçi ırkların danaları yüksek fiyatta yani ortalama bir holstein danayı 13 aylık yaşta 260-270 kgr ları yakalayabiliyor bu yöndende düşün,artı besicilik yapacaksan bahsettiğin rakam az değil 100-150 baş büyük iş mutlaka nakliye araban olmalı pazardan değilde ahırdan aracı olmadan bedel yükselmeden mal toplayabilirsin hem daha kaliteli mal toplarsın celep ahırdan aldığı iyi danayı kendi ahrına bağlar kötüsünü pazara getirir.
özelden telefon numaramı verebilirim.

besicilik işi iyi para bırakır heleki yoğun yem besisiyle maxsimum 6 ay bakıp daha sonrada kesime sevketmek en mantıklı olan bu konuda bir üniversitenin bir araştırması var en çok kar bırakan besi şekli hayvanı 6-8 aylık yaşda alıp 6 ay yoğun besi şekliyle maxsimum karkas almak mümkün .

Merhaba, bende Ayvalıktaki zeytinliğimin bir bölümünde ekim ayı itibarı ile besiciliğe başlıyacam. Sundurma tipi açık ahır olucak.

Benim kafamı karıştıran bir konu var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- Üniversite araştırmalarında ve yapılan deneylerde GCAA Holsteinler için 1.15-1.17 kg Simentaller içinse 1.2-1.25 kg olarak geçiyor fakat forumlarda okudugum kadarıyla bu rakkamlar çok düşük gözüküyor. Acaba benim burada gözden kaçırdığım birşey mi var? Holstein konusunda Hacımmetin, Simental konusunda Simentalcinin fikirlerini öğrenebilirsem çok sevinirim. Mesela 250 kg luk Holstein veya Simentali 500 kg civarı kesime gonderirsek GCAA ortalaması ne olur? ne kadar sürede bu kesim ağırlığına ulaşabilirim?

2- Besinin en sıkıntılı dönemi hesaplara göre semirtme dönemi verilen yem ile kazanılan ağırlığın maliyeti birbirine yakın. Acaba bu dönemi es geçerek yani hayvanı 450 kg civarında ' ' besi bitirme ' ' döneminden önce kesime götürsek bir sorun olur mu? Bu soru konu hakkımdaki eksik bilgilerimden dolayı yanlış olabilir :)

3- Forumda genelde besiden hayvan başı kazanç olarak 500-1000 tl arası fiyatlar geliyor fakat benim zannedersem herkezinde bildigi Prof Dr. Behiç Coşkun ' un diğer birkac prof. ile beraber yaptıkları rasyon programındaki hesaplarımda. Mısır silajını kendim ürettigim takdirde, hayvan başı kalan para brüt kar 1500-1700 tl civarında (280 Tl lik devlet desteği dahil) Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, neden bu kadar fark var? Rasyon hesabımda ortalama olarak hayvan başı 1.5 kg saman ve 7-9 kg arası mısır silajı ve her 100 kg için 1.5-.1.7 kg kesif yem kullanıyorum.

Biliyorum sorularım çok oldu ama bu 3 konuyu bana aydınlatırsanız hesaplarımı tamamlayabilirim ve bana çok yardımı olur.

Saygılarımla.

Mısır Silajı ve yeşil ot,
danaları zayıflatır...

biz besi zamanından önce az az veriyoruz.
son 4-5 ay yeşil ot ve silaj vermiyoruz. yoksa baya bi zayıflıyorlar...

ayrıca bazı yem firmalarının kesim yemi var.
içinde bazı maddeler var.
bu yemden azar azar veriyorsun besi hayvanına.
hayvanda yağlanma (özellikle karaciğerde) yapıyor. kilosu artıyor.
bu yemi vermeye başladığında 20 gün içinde kestirmen lazım.
20 günden sonra hayvanın ölme ihtimali var. yazık olur.
bazı yerlerde bu kesim yeminin yerine ÜRE gübre veriyorlar, hayvan başına bir kısım (avuç).
yem ile Üre gübre içeriği, yağlanma yapan madde aynı sanırım.....

edirne22 link=topic=74662.msg885256#msg885256 date=1398774281' Alıntı:
Mısır Silajı ve yeşil ot,
danaları zayıflatır...

biz besi zamanından önce az az veriyoruz.
son 4-5 ay yeşil ot ve silaj vermiyoruz. yoksa baya bi zayıflıyorlar...

ayrıca bazı yem firmalarının kesim yemi var.
içinde bazı maddeler var.
bu yemden azar azar veriyorsun besi hayvanına.
hayvanda yağlanma (özellikle karaciğerde) yapıyor. kilosu artıyor.
bu yemi vermeye başladığında 20 gün içinde kestirmen lazım.
20 günden sonra hayvanın ölme ihtimali var. yazık olur.
bazı yerlerde bu kesim yeminin yerine ÜRE gübre veriyorlar, hayvan başına bir kısım (avuç).
yem ile Üre gübre içeriği, yağlanma yapan madde aynı sanırım.....

350 kg ağırlığındaki bir Holstein üzerinden günlük 1.2 kg agırlık artışına göre bir deneme yapalım.

Yem firmalarının demesi:

-7.5 kilo kesif yem
-3 kilo saman (Kuru madde ihtiyacı üzerinden hesaplarsak) verilmesi gerekiyor fakat rasyonun günlük maliyeti 7.2 TL (Saman 40 kurus/kg kesif yem 80 kuruş/kg)

Rasyon programı üzerinden alternatif rasyon yapınca:

-Kesif yem 5.5 kg
-Mısır silajı (%35 kuru madde) 8 kilo (6 kuruş/kg kendi üretimimiz)
-Saman 2.1 kg (Burada samanı daha da düşürüp mısır silajını daha da arttırabiliyoruz)

Rasyon degerleri 2 farklı rasyonda da birbirine yakın durumda, hatta mısır silajlı rasyonun enerji degeri yemcinin rasyonun daha fazla.
Fakat rasyon günlük maliyeti 5.72 TL yani 1.48 TL daha ucuz, bu da ciddi bir fark.

-Peki mısır silajı verilirse hayvan nasıl zayıflıyor? Bunun mantığı nedir?

Yanlıs hatırlamıyorsam 3.5 kilo mısır silajının enerji degeri 1 kilo arpaya eşit.

Saygılar

kardeşim o uzun dönem besilerde zararı olmaz ama kısa süreli besilerde zayıflatır hayvanı sen hayvan başına 1000-1500 tl kar düşüyor demissin ewet haklısın ama kullnadıgın rasyon ve en önemliside ırk seçimi kısa süreli besilerde genellikle simnetal montofon tercih edilir. uzun süreli besilerde ise holstain şarole ve limuzin tercih edilir sen hangisini besliyosun

çiftci32 link=topic=74662.msg885373#msg885373 date=1398786685' Alıntı:
kardeşim o uzun dönem besilerde zararı olmaz ama kısa süreli besilerde zayıflatır hayvanı sen hayvan başına 1000-1500 tl kar düşüyor demissin ewet haklısın ama kullnadıgın rasyon ve en önemliside ırk seçimi kısa süreli besilerde genellikle simnetal montofon tercih edilir. uzun süreli besilerde ise holstain şarole ve limuzin tercih edilir sen hangisini besliyosun

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için tesekur ederim yanlız tam anlaşamadığımız yada benim anlatamadıgım bir durum var.

250 kiloluk bir simental i 500 kg da kesime gondermek istersek (GCAA ortalaması 1.25 olursa 200 gun oluyor yani UZUN BESİ DEĞİL) bu hayvanın beslenmesinde her 100 kg için 2 kg kesif yem ve 2-3 kg kadarda hayvanbaşı saman vermek gerkiyor (Yem satanların dediği gibi)

Yanlız benim excell formatındaki rasyon programlarında yaptıgım oranlarda bunun alternatifi olarak her 100 kg için 1.5 kg kesif verip hayvan başı 7-8 kilo mısır silajı ve 1 kilo saman verdigimde aynı degerlere ulasıyorum. GEREK KURU MADDE, GEREK PROTEİN, GEREK ENERJİ DEĞERİ olarak. Dolayısı ile orta sureli beside hayvanın ihtiyacı olan degerleri verdikten sonra hayvan neden zayıflasın ki ! 3.5 kilo mısır silajı enerji degeri olarak 1 kg arpaya eşit ama maliyeti 3 te 1 oranında.

Sayın Hacımmet ve Simentalci müsait oldugunuzda lütfen 13:56:46 deki sorularıma cevap verebilir misiniz?

Saygılarımla