don kestikten sonra buğdayların hali

Ynt: don kestikten sonra buğdayların hali

bu don olayı bizim buradada oldu seçimden 1 gece önce ve seçim günü aynı şekilde ekinler sapsarı geçti ben arazileri gezdim pehlivan buğdayı duman olmuş tosunbey kısmen esperya tosundan biraz daha az arpalar hiç etkilenmemiş gerek 79 hiç etkilenmemiş bayraktar etkilenmemiş ve karasuna odeska sanki hiç soğuk değmemiş en iyi de o deska da ve gerek 79 sıfır şekşlde etkilenmiş
sonuç ve kendi gözllemlerim kılçıklı buğdaylar ve arpa (oda kılçıklı) ya hiç don zararı görmemiş yada çok az ama kılçıksız çeşitler duman olmuş rus bğdayıda dahil aranızda uzman arkadaş varsa açıklasın kılçığın donla soğukla ilişkisini ben anlayamadım da
unutmadan yazayım ekinler toparlanıyor düzeliyor onuda belirteyimm....

samecionur17 link=topic=74681.msg879252#msg879252 date=1397337319' Alıntı:
Valla arkadaşım sen haklı olabilirsin bu benım deneyımım ve kendi fikrim uzaklarda deılız bende korukoyün ustunde doganaslanda çiftçilik yapıyorum.Bana göre deıl 26 lık gübre fabrıka cıkarabılır tavsıye edende olur ama kolay kolay denemem artık 26 lık.Kımseyede tavsıye etmem ozellıkle gubretas harıcındekı 26 lıkları.

Ooo! Toprak çıktık.

Doğanaslan ' da çiftçilik yapıyorsan, çok büyük ihtimal birbirimizi görmüşüzdür ama oldukça uzaktan:)
Ortaköy askeriyesini geçen yıl biz biçtik, bağladık. Kazanağzı çiftliğinde Rahmi Abi ' nin yoncaları da sürekli biz paketliyoruz.

Eğer senin Ortaköy tarafına bakan arazi varsa, büyük ihtimal karşılıklı çalıştık bu yaz.

Boşver amonyumu nitratı :) Ekinler nasıl bu yıl. Sizin işçiliğiniz güzeldir.

kardes geçmiş olsun bizimde koy hacıbektaşa bağlı ama bizde don yok allaha sukur varsada aşırı deil sana tavsiyem hemen 33 lük nitrat 20 kilo yaprak gübresi att ilacı bıraz gec at accele etme bide bana kalırsa gübreyi atar atmaz sula kesin faydasını görürsün

sebazios link=topic=74681.msg879279#msg879279 date=1397350505' Alıntı:
Ooo! Toprak çıktık.

Doğanaslan ' da çiftçilik yapıyorsan, çok büyük ihtimal birbirimizi görmüşüzdür ama oldukça uzaktan:)
Ortaköy askeriyesini geçen yıl biz biçtik, bağladık. Kazanağzı çiftliğinde Rahmi Abi ' nin yoncaları da sürekli biz paketliyoruz.

Eğer senin Ortaköy tarafına bakan arazi varsa, büyük ihtimal karşılıklı çalıştık bu yaz.

Boşver amonyumu nitratı :) Ekinler nasıl bu yıl. Sizin işçiliğiniz güzeldir.
eyw kardeş büyük ihtimal birbirimizi tanırız ben Bülent Akının küçük oğluyum hedef buğdayda ortalama 700 kg :) ama kısmet işi şu an sapların kalınlığı sıgara valla bu sene sınır dereden 20 donum daha yer aldım.Sınıra geldım iyicene :D oralarda bir metin varmış belki tanırsın sen hayvanları salıyor kuzuları duman etmişler ekının tel kısmını yane askerıye kısmını.Rahmi amcayla abımler konuştu o ispiyonladı :) bılmıoz artık kımın hayvanlar artık bu sene bole gitti.Kavaktada yerler var bızım görüşürüz arkadaşım..

deniz14000 link=topic=74681.msg879427#msg879427 date=1397389410' Alıntı:
kardes bide buğdayın cinsi ne benim buğdayın cinsi beazostaja soğuğa dayanıklı bir türr
tosunbey bu buğday cinsinin hepsinde var bayraktarda o kadar yok,burada bezostaya ya rus derler babam abartmıyorum 20 yıl bezosta ekti dayanıklı bir çeşit

samecionur17 link=topic=74681.msg879496#msg879496 date=1397404914' Alıntı:
eyw kardeş büyük ihtimal birbirimizi tanırız ben Bülent Akının küçük oğluyum hedef buğdayda ortalama 700 kg :) ama kısmet işi şu an sapların kalınlığı sıgara valla bu sene sınır dereden 20 donum daha yer aldım.Sınıra geldım iyicene :D oralarda bir metin varmış belki tanırsın sen hayvanları salıyor kuzuları duman etmişler ekının tel kısmını yane askerıye kısmını.Rahmi amcayla abımler konuştu o ispiyonladı :) bılmıoz artık kımın hayvanlar artık bu sene bole gitti.Kavaktada yerler var bızım görüşürüz arkadaşım..

Geçen yıl çalışırken sizin tarafta, dereyi geçince eski Gelibolu yolunun altında ü, içinde mevzi olan bir tarla vardı. Sapı görünce korktum. Cılız bir adam girsin kalır içinde, sapı yarıp geçemez :) Duvar olmuş resmen. Geçen yıl gördüğüm en sağlam sap o tarladaki saptı. Gerçekten işçiliğiniz çok hoşuma gidiyor. Kuruda sizin ortalamaları hedefleyebilecek az adam vardır.

Bu yıl da tekrar ihaleyi alma niyetimiz var. Olursa tel boyunda buluşur, çay içeriz. (Termosla geziyoz :) ) yeni aldığınız yer de hayırlı olsun. O değil de askeriyenin içini ekim için bir imkan olsa.. 20 yıldır dinlenen toprak. Bir günebakan döşeyeceksin. Mahsulü kaldıramazsın.

Bu arada size zarar yapabilecek kişi bir tek Metin değil, içeri kaçak giren birkaç sürü var. Bir tane keçici vardı mesela. Bayağı kişiye zarar yaptı. Sığırcı da var bir tane. Onları da gözden geçirin bence.

Rahmi Abi ' nin hayvanlar sizin tarafa kadar sokulmaz sanırım. Hem mesafe çok, hem de biz rica etmiştik 'çayırda biçilecek yerlere hayvan salma, ot ezilmesin' diye. O zamandan beri sınır boylarında geziniyor:) Yakın zamanda dolaşma şansım da olmadı. Şu an ot durumu nasıldır bilmiyorum.

Anlayacağın sürülerin ikimize de zararı var :D

İşallah kısmet olur buluşuruz arkadşım :) Geçen sene ihaleyi aldınız bu senede girersınız ne kadar ot oluyor bılmıyorumda ekmek çıkar tahmınım :) askerıye ıcı cok fenada ekılmıyor bılıyorsun ekılsede domuzlar cok fena oralarda suruyle geziyorlar insanı yerler valla :) Biçer varmı sızın ?

samecionur17 link=topic=74681.msg879647#msg879647 date=1397424778' Alıntı:
İşallah kısmet olur buluşuruz arkadşım :) Geçen sene ihaleyi aldınız bu senede girersınız ne kadar ot oluyor bılmıyorumda ekmek çıkar tahmınım :) askerıye ıcı cok fenada ekılmıyor bılıyorsun ekılsede domuzlar cok fena oralarda suruyle geziyorlar insanı yerler valla :) Biçer varmı sızın ?

Sende farketmişsin. O askeriyenin içi, bildiğin doğal yaşam parkı. Bir gece bağlarken bir kurt takıldı peşime. 4 saat balya makinasının peşinden geldi. Silah da yok yanımda, beni mi kolluyo diye tırstım açıkçası. Başka gece 17 tane domuz saydım. Arabayla içlerine daldım. Bir başka gece Karaca gördüm. En az 50 tane yılanı balya içine bağlamışımdır:) o yılanlar bazen ölmüyor, hammalar ödelek oldu :) Bir akşamüstü elle kokarca yakaladım. Videosu daha duruyor. Anlatmakta bitmez.

Biçer yok. Sırf ot üzerine çalışıyoruz. Tüm ekipmanlarda ot üzerine. Biraz da koyun var. Hatta bu yıl orayı alırsak koyunları da getireyim diyorum. Olur sürüyü getirirsem sen tarlalarını göster, onlara zeval gelmesin :D :D

gölge84 link=topic=74681.msg879605#msg879605 date=1397419515' Alıntı:
tosunbey bu buğday cinsinin hepsinde var bayraktarda o kadar yok,burada bezostaya ya rus derler babam abartmıyorum 20 yıl bezosta ekti dayanıklı bir çeşit
kardes rus buğdayını neden bıraktınız ben bu sene ilk defa ektim sulu tarım yapıyorum suan her sey güzel gidio ıns bereketli hasat olur siz rus buğdayından kaç kılo verim yapıodunuz?

Geçmiş olsun bizde selimiye buğdayı var o çok etkilendi dondan, gübreyi attıktan birkaç gün sonra don oldu ama hava açınca çabuk attı.Kurtarır gibime geliyor görünüşe göre.

sebazios link=topic=74681.msg879654#msg879654 date=1397425873' Alıntı:
Sende farketmişsin. O askeriyenin içi, bildiğin doğal yaşam parkı. Bir gece bağlarken bir kurt takıldı peşime. 4 saat balya makinasının peşinden geldi. Silah da yok yanımda, beni mi kolluyo diye tırstım açıkçası. Başka gece 17 tane domuz saydım. Arabayla içlerine daldım. Bir başka gece Karaca gördüm. En az 50 tane yılanı balya içine bağlamışımdır:) o yılanlar bazen ölmüyor, hammalar ödelek oldu :) Bir akşamüstü elle kokarca yakaladım. Videosu daha duruyor. Anlatmakta bitmez.

Biçer yok. Sırf ot üzerine çalışıyoruz. Tüm ekipmanlarda ot üzerine. Biraz da koyun var. Hatta bu yıl orayı alırsak koyunları da getireyim diyorum. Olur sürüyü getirirsem sen tarlalarını göster, onlara zeval gelmesin :D :D
sebazios link=topic=74681.msg879654#msg879654 date=1397425873' Alıntı:

Hehe fenadır orası ya kurt var dıyorlardi haklıymışlar yalan atıyorlar sanıyordum.Özelden konuşalım senınle.Bende koyun alıcam bakalım bu sene ama durum ne gosterıcek bılmıyorum hayat tabe beklıcez onumuzu gormemız lazım :)

samecionur17 link=topic=74681.msg880022#msg880022 date=1397502058' Alıntı:
Hehe fenadır orası ya kurt var dıyorlardi haklıymışlar yalan atıyorlar sanıyordum.Özelden konuşalım senınle.Bende koyun alıcam bakalım bu sene ama durum ne gosterıcek bılmıyorum hayat tabe beklıcez onumuzu gormemız lazım :)

Arkadaşatan da özür dileriz. Konusunu kirlettik.