don kestikten sonra buğdayların hali

Ynt: don kestikten sonra buğdayların hali

deniz14000 link=topic=74681.msg879756#msg879756 date=1397468385' Alıntı:
kardes rus buğdayını neden bıraktınız ben bu sene ilk defa ektim sulu tarım yapıyorum suan her sey güzel gidio ıns bereketli hasat olur siz rus buğdayından kaç kılo verim yapıodunuz?
ektiğimiz yıllarda kuru da dekara 500-650 kg verim alıyorduk civar köy ve kasabalarda bulunan un fab. sahipleri direkt bizi bulurdu ben daha rus buğdayı ektiğimizde alıcıya numune götürdüğümü bilmem ama son yıllarda dekarda 300-350 kg düştü değiştirelim bi kaç yıl dedik 20 yıl çocukluğumdan beridir hiç bir çeşit ekmeden rus buğdayı ektik seneye tekrar ekmeye karar verdim

Çağrı link=topic=74681.msg879785#msg879785 date=1397474291' Alıntı:
Geçmiş olsun bizde selimiye buğdayı var o çok etkilendi dondan, gübreyi attıktan birkaç gün sonra don oldu ama hava açınca çabuk attı.Kurtarır gibime geliyor görünüşe göre.
sağol,selimiye orta anadolu da dekara verimi nasıl ben inceledim tigemin katalogunda trakya için öneriliyor ayrıca soğuğa çok dayanıklı çeşit ifadesi yer alıyor..

gölge84 link=topic=74681.msg880560#msg880560 date=1397599201' Alıntı:
sağol,selimiye orta anadolu da dekara verimi nasıl ben inceledim tigemin katalogunda trakya için öneriliyor ayrıca soğuğa çok dayanıklı çeşit ifadesi yer alıyor..
soğuğa dayanıklılığı tamamen hikaye ama geçen sene güzel verim yapmıştı

Selimiye ' yi biz ekiyoruz. Hatta denemek için birkaç kez nina, flamura-85 gibi çeşitlerle aynı tarlaya yan yana ektim.

Ideal şartlar sağlandığında, çok mükemmel verim veriyor ama ekstrem bir durum olduğunda (aşırı soğuk, aşırı kurak, besin-element eksikliği, hastalık vb) diğer çeşitlere göre daha hızlı verim düşüşü yaşanıyor.

Bana göre Flamura-85 ' den daha verimli ama daha dayanıksız.

Ayrıca trakya şartları için geliştirilmiş bir buğday. Diğer iklimlerdeki arkadaşlar küçük bir deneme sahası yapmadan ekmemeli.