don kestikten sonra buğdayların hali

Ynt: don kestikten sonra buğdayların hali

isyankar1985 link=topic=74681.msg879139#msg879139 date=1397329286' Alıntı:
Geçmiş olsun. Don bayağı vurmuş, Allah yardımcınız olsun.
başka resim çekemedim insan da moral kalmıyor hayırlısı demek düşüyor.
ademin link=topic=74681.msg879146#msg879146 date=1397329882' Alıntı:
Büyük gecmis olsun. Yeşerir inşallah daha güçlü bir sekilde. Inşallah harmana yetişir boyu
sağol,inşallah yeşerir yağmura bakıyoruz artık.

15 kg üre at yağmur düşmeden üstüne acil şekilde özellikle gübretaş olsun işallah kurtarırsın dediğimi yap bekleme bıle yapmasan olur arkadaşım dondan once ure çaksaydın kolay kolay gıtmezdı gibime gelıyor :S

samecionur17 link=topic=74681.msg879181#msg879181 date=1397331466' Alıntı:
15 kg üre at yağmur düşmeden üstüne acil şekilde özellikle gübretaş olsun işallah kurtarırsın dediğimi yap bekleme bıle yapmasan olur arkadaşım dondan once ure çaksaydın kolay kolay gıtmezdı gibime gelıyor :S
don seçimden bir gün önce gece oldu çalıştığım işyerinde her yerde ısı kontrol cihazı var rakım 1350 metre -15 i gördüm gece 3 de faydası olursa atarım ama yağmurun yağacağı garanti değil tamamını üreyle yakmayalım 3 gündür yağacak yağacak dediler hava durumunda damla düşmedi

5-10 kg ure hıc bısey yapmaz salla ısıtsın bence yağmur yakalarsan bır daha 10 kg çakarsın başka kurtarma sansın yok kardeş allah yardımcınız olsun bız bır kerede 25 kg mın altında ure atmayız bu sanmıyorum yakıcagını uzme canını az da olsa ure cak hıc bekleme yapma bırden degısıcektır kesın faydasını gorursun

samecionur17 link=topic=74681.msg879181#msg879181 date=1397331466' Alıntı:

Üre söylediğinin aksine yeşil aksamı savunmasız uzattığı için bitkilerin dona karşı mukavemetlerini azaltır. Yani dondan önce üre atsaydı daha kötü olurdu.

Ama şu an bitkinin kendini toparlaması için azot takviyesi yapılması faydalı olur. Üre gibi uzun etkili değil de 33 ' lük nitrat gibi hızlı etki gösteren bir gübre lazım. Bu yıl iç Anadolu ' da Gelişim geriliğini. Kapatmak için en yoğun kullanılması gereken gübre o.

Trakya için ise tam tersi. Gelişim zaten normalden hızlı olduğu için 33 ' lük AN yerine 26 ' lık cAN kullanılmalı.

Bence dert etmeyin. Daha vakit var. O ekinler toplar. Ama arkadaşın da dediği gibi mutlaka azot takviyesi yapılarak bitkinin kendini onarımı hızlandırılmalı.

buğdaydan pek anlamasamda seradaki sebzeler soğuktan etkilenince üstten 'aminoasit' uygularız uygulama sonrasında hem bitki girdiği stresten çıkar stres faktörü ortadan kalktığı içinde kendini çok daha kısa sürede yeniler ve güçlendirir azot uygulamasanız bile üstten aminoasit uygulamanızı şiddetle tavsiye ederim her bitki için durum aynıdır hatta biz insanlar bile ne zaman proteinli(aminoasit proteinin yapıtaşıdır) gıdalar alsak kendimizi yenilememiz hızlanır bir yara aldığımız zaman yaraya kabuk bağlatan proteinlerdir...

ben sizin yerinizde olsam önce aminoasit daha sonra azotlu gübre uygulardım hatta diyorsunuzki yağmur yakın zamanda yok gereken azot uygulamasını yaprak gübresi olarak üstten yapın çok daha çabuk etki edecektir..

geçmiş olsun umarım kısa sürede eski haline döner...

• Beğen
Tepkiler: karga

ramazanpullu link=topic=74681.msg879205#msg879205 date=1397333002' Alıntı:
Geçmiş olsun bizimde etkilendi soğuktan ekinler
Yeniden toparlamaya başladı inşallah düzelecek
sebazios link=topic=74681.msg879204#msg879204 date=1397332958' Alıntı:
Üre söylediğinin aksine yeşil aksamı savunmasız uzattığı için bitkilerin dona karşı mukavemetlerini azaltır. Yani dondan önce üre atsaydı daha kötü olurdu.

Ama şu an bitkinin kendini toparlaması için azot takviyesi yapılması faydalı olur. Üre gibi uzun etkili değil de 33 ' lük nitrat gibi hızlı etki gösteren bir gübre lazım. Bu yıl iç Anadolu ' da Gelişim geriliğini. Kapatmak için en yoğun kullanılması gereken gübre o.

Trakya için ise tam tersi. Gelişim zaten normalden hızlı olduğu için 33 ' lük AN yerine 26 ' lık cAN kullanılmalı.

Bence dert etmeyin. Daha vakit var. O ekinler toplar. Ama arkadaşın da dediği gibi mutlaka azot takviyesi yapılarak bitkinin kendini onarımı hızlandırılmalı.
Arkdasım onların üzerinde üre olsaydı o kadar cabuk bayılcaklarını sanmıyorum dona karsı her turlu dırenclı olurlardı ure kac günde etkı edıyor zaten yapma allah askına :) Valla 26 lık demıssınde bence berbat bır gübre 33 lükten vazgeçme derım az at ama 33 luk atmak her zaman ıyıdır.Gecen sene 35 kg nıtrat attım 26 ' lık atmıştım arpalar bıle patladı neyse ben atmam hayatım boyunca artık ancak bedava verırlerse sallarım :D

kubilay07 link=topic=74681.msg879213#msg879213 date=1397333454' Alıntı:
buğdaydan pek anlamasamda seradaki sebzeler soğuktan etkilenince üstten 'aminoasit' uygularız uygulama sonrasında hem bitki girdiği stresten çıkar stres faktörü ortadan kalktığı içinde kendini çok daha kısa sürede yeniler ve güçlendirir azot uygulamasanız bile üstten aminoasit uygulamanızı şiddetle tavsiye ederim her bitki için durum aynıdır hatta biz insanlar bile ne zaman proteinli(aminoasit proteinin yapıtaşıdır) gıdalar alsak kendimizi yenilememiz hızlanır bir yara aldığımız zaman yaraya kabuk bağlatan proteinlerdir...

ben sizin yerinizde olsam önce aminoasit daha sonra azotlu gübre uygulardım hatta diyorsunuzki yağmur yakın zamanda yok gereken azot uygulamasını yaprak gübresi olarak üstten yapın çok daha çabuk etki edecektir..

geçmiş olsun umarım kısa sürede eski haline döner...

Kubilay ' a aynen katılıyorum. Aminoasit de onarımı hızlandırır. Nasıl ki bir hastalık durumunda dengeli beslenme ve protein takviyesi iyileşmemizi hızlandırıyorsa, bitkilerde de aynısı geçerli.

samecionur17 link=topic=74681.msg879215#msg879215 date=1397333591' Alıntı:
Arkdasım onların üzerinde üre olsaydı o kadar cabuk bayılcaklarını sanmıyorum dona karsı her turlu dırenclı olurlardı ure kac günde etkı edıyor zaten yapma allah askına :) Valla 26 lık demıssınde bence berbat bır gübre 33 lükten vazgeçme derım az at ama 33 luk atmak her zaman ıyıdır.Gecen sene 35 kg nıtrat attım 26 ' lık atmıştım arpalar bıle patladı neyse ben atmam hayatım boyunca artık ancak bedava verırlerse sallarım :D

Her ürünün üretilme sebebi ve ihtiyacı farklıdır. Biri diğerinin işini görseydi, ikisinden birisi üretilmezdi.

Gübrede de durum aynıdır. Şu an azotlu gübreler 4 ana formatta üretilirler ve herbirinin kullanım yeri, zamanı ve miktarı farklıdır. Asla kullanmam dediğin 26 ' lık cAN (Calsium Amonyum Nitrat) gübresi, bol yağış alan bölgelerde, buğdayın taneyi beslemesi için gerekli olan azotu, çiçek dönemine kadar toprakta muhafaza edebilmesi için kullanılır. İçerisinde üreye göre yarı miktarda azot olduğu ve bu azotun kalsiyum tarafından tutularak salınımı engellendiği için düzenli ve dengeli bir besleme yapar ama özel amaçlı olduğu için azot birim maliyeti daha yüksektir.

Üre bu gübrelerin içerisinde azotu oranı en çok, ama etki süresi en geç olanıdır. Nedeni ise bünyesindeki üre formatındaki azotun bitkiler tarafından doğrudan kullanılamamasıdır. Üre, bakteriler tarafından, bitkilerin doğrudan alabildiği (NH4) amonyum ve (NO3) nitrat formatına dönüştürülmeden yarayışlı olmaz. Bu formatlara dönüşümü de zaman aldığı için üst gübre olarak sadece ilk gübrelemede üre kullanılır.

Bu şekilde 2. Ve 3. gübrelemede neden Üre ' nin kullanılmadığını da anlamışsındır.

Bitkilerin soğuğa dayanıklılığını arttırmak istiyorsan, kullanman gereken gübreler azot yerine fosfor ve potasyumlu gübrelerdir.

Ayrıntılı bilgi için:
http://www.toros.com.tr/ÇiftçiDostu/ÇiftçiBültenleri/Sayı6Gübre,BitkilerdeDayanıklılıkKazandırır.aspx

Valla arkadaşım sen haklı olabilirsin bu benım deneyımım ve kendi fikrim uzaklarda deılız bende korukoyün ustunde doganaslanda çiftçilik yapıyorum.Bana göre deıl 26 lık gübre fabrıka cıkarabılır tavsıye edende olur ama kolay kolay denemem artık 26 lık.Kımseyede tavsıye etmem ozellıkle gubretas harıcındekı 26 lıkları.