25 hp Traktör ile Ot Biçme, Dağıtma, Çevirme, Bağlama! (B2530)

Ynt: 25 hp Traktör ile Ot Biçme, Dağıtma, Çevirme, Bağlama! (B2530)

Video daki ekipmanlardan 1 tanesi ülkemizde yaygın olan herhangi bir ekipman ile kafa-kafa ya gitseydi gene bu kadar koymazdı bana, her şey mi zıt olur arkadaş, traktör konusunda gereksiz yere büyük alınan traktörleri ele alırsak yeterliyiz bence, ama alet edevat olarak şu an 'İLK' adı altında üretilen aletler diğer tarım ülkelerinde (mesela almanya) en aşağı 40 sene önce yaygın kullanım halindeymiş. Bu videodan çıkardığım sonuç Türkiye traktör piyasasına bakarsak 1 adet MF 135 traktörü olan kişinin her işini kendi başına görebilmesi lazımken durumun tam tersine olduğu. Artık 'tarım ve hayvancılık yönünden' gözümüzü açmalıyız.

ÇeLişki_37 link=topic=74685.msg879196#msg879196 date=1397332618' Alıntı:
Video daki ekipmanlardan 1 tanesi ülkemizde yaygın olan herhangi bir ekipman ile kafa-kafa ya gitseydi gene bu kadar koymazdı bana, her şey mi zıt olur arkadaş, traktör konusunda gereksiz yere büyük alınan traktörleri ele alırsak yeterliyiz bence, ama alet edevat olarak şu an 'İLK' adı altında üretilen aletler diğer tarım ülkelerinde (mesela almanya) en aşağı 40 sene önce yaygın kullanım halindeymiş. Bu videodan çıkardığım sonuç Türkiye traktör piyasasına bakarsak 1 adet MF 135 traktörü olan kişinin her işini kendi başına görebilmesi lazımken durumun tam tersine olduğu. Artık 'tarım ve hayvancılık yönünden' gözümüzü açmalıyız.

Bizde 'traktör' önemli iken tarımda örnek alınan ülkelerde 'ekipman' önemli. Oysa dediğin gibi işi yapan 'ekipman'.

Bir arkadaşım traktörü olmamasına rağmen bir ekipman satın aldı. Özel bir ekici. Çoğu kişi sordu:

- Yav motorun yok, ekipmanı ne yapacaksın? Diye. Verdiği cevap çok güzeldi:
- Bu ekipmanı her traktör çeker, traktörden de bol birşey yok!. Ama bu ekipman sadece bende var.

Baştan saçma geldi ama sonradan haklı olduğu ortaya çıktı. Netekim dediği gibi de oldu. Ekipmanı ödünç verme karşılığında bir traktör sahibine tüm ekimini bedava yaptırdı..

Türk tarımının en büyük sorunlarından biride traktör görgüsüzlüğü bence. Traktör alırken ben bu araca iş verebilir miyim diye düşünülmüyor .

güzel paylaşım yılmaz.demekki oluyormuş... helal olsun
benim birkaç tanıdığımda 30 dekar çayırlık arazi var adam gitti kendini tatmin etsin diye 75 hp 4 çeker aldı.
keşke kimse binemeyeceği eşşeğin önüne ot koymasa :)

Nobran link=topic=74685.msg879246#msg879246 date=1397336772' Alıntı:
traktör de gerekli birşey ama 1 traktör alıyorsan 3 traktör parasıda ekipman alman lazım. bunuda herkes yapamıyor malesef.

Bu işteki asıl hesap şu:

Yeni bir traktör aldığındığınfa, yada mevcut traktör daha güçlü bir traktör ile değiştirildiğinde, eğer özel amaçlı bir ekipman (kombine ekici, pancar hasat makinesi, balya makinesi vs...) alınmayacaksa, traktöre ayrılan bütçenin tam yarısı kadar da ekipman bütçesi ayırmak gerekiyor.

Bizde ise ekipman hesaplaması neredeyse sıfır. Dediğin gibi birçok çiftçinin, traktörü almaya gücü zor yetiyor. 80 bine traktör alan birisi, zaten %75 ' ini kredi kullanarak alıyor. Ekipmana nasıl bütçe ayırsın. Böyle olunca da eski traktörün ekipmanları ile yeni traktör kullanılıyor. Sonuç ya ekipmanın dağılması, yada aşırı yakıt tüketimi. Her iki durumda da hüsran.

Üstelik bizdeki hesaplama yöntemi de ters.

Bir işi için ilk hesaplanması gereken ekipmandır. 400 dekar tarlanız varsa, önce bu alanı işleyebilecek potansiyelde pulluk, ekici, kültivatör hesap edilir. Daha sonra da bu ekipmanları çekebilecek traktör.

Yukarıdaki video uygun ekipman-traktör kullanımına güzel bir örnek.

Ekipmanların tamamı 50 bin etmez. Ama tüm işini çok ekonomik bir yakıtla tamamlayabiliyor.

Bizde ise herkesin kapısında 70 bin liralık 80hp traktör var ama arkasında bir tek 4 ' lü pulluk, bir tane kel tırmık, varsa bir de teneke gübre kovası. 20 dönüm ot ekse:

Biçmeyi parayla yaptırır.
Kimsede ekipman olmadığından dağıtamaz.
Çevirmeyi birinden emanet alır.
Balyayı bir başkasına 2 liradan bağlatır.

Sonra söylenir: Bu ot işinde para yok kardeşim, masrafı çıkarmadı bu sene..

diğer aletler küçüktü anladım da balya makinasınıda küçük bekliyordum küçük değil onu nasıl çeviriyor büyük motorları bile ot yığılınca durduruyoruz bu motor durmuyor bile çekti gitti :S