DEUTZ 75 kombine ekim deneme*YSFTY*

Ynt: DEUTZ 75 kombine ekim deneme*YSFTY*

Abi güzel deneme ;) Sonuçları merakla bekliyoruz bakalım çimlenme nasıl olacak böyle ekildi mi?Bence diskaro arkada daha doğru çünkü motor toprağı çiğnedikten sonra ekim yapmışsın pek farkı olmaz.Deutz yürür mü bilmem ama bir de mibzer arkası küçük merdane koysan Avrupa ekimlere fark atacağın kesin.

abi çok güzel fikir şimdi benimde aklıma bişeyler geldi bende deniyeceğim seninki gibi ama bizdeki diskaro çekilir ona çözüm bulmam lazım... nohut yerlerini bugün bıraktım geldim tav çok ağır...

alipasalierkan link=topic=74702.msg879547#msg879547 date=1397411569' Alıntı:
Güzel paylaşım Yusuf abi. Paylaşımları merakla bekliyoruz. Senin traktör birde böyle 100-120 hp birşey olsa kim bilir neler yapacan...:D
sağol erkan . Dediğin gibi 100 hp olsa öne pulluk arkayada bu düzeneği kurar tek seferde olay yaratırdık herhalde. :)
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=74702.msg879548#msg879548 date=1397411828' Alıntı:
maşallah.hayırlı olsun yusuf bey.
dıskora hidrolikle kaldırıp indirmede ,mibzere zarar vermesin.dıskora bu tip değilde tekerle kalkıp inen cinsten olsa daha sağlıklı iş görme olur gibime geldi.
sağol hacım dizkaroyu başlarda yarım kaldırıyorum mibzer rahat geliyor .
Arazilerim genellikle düz inşallah sorun çıkmaz.
ademin link=topic=74702.msg879549#msg879549 date=1397411846' Alıntı:
en sonunda kıracan şu deutzu :) nedir senden çektiği abi. ön tarafda olacakti ki o diskaro ne güzel olurdu. baharda nemli olurda güzün kurakta güzel olur. dönüşler nasıl olacak peki ?
deutz beni gördüğü zaman toparlanıp kaçası geliyor ama nafile kontak bende.
Dönüşler sıkıntı değil yarla başları geniş şuan sorun yok gibi.
UÖZKAN.77 link=topic=74702.msg879557#msg879557 date=1397412542' Alıntı:
tebrikler.. deneme iyidir..
sağol umut denemeyi yaptım bir arkadaşta çekim yaptı fakat yayınlamıyorum.
Neden ise tarla çok nemliydi dizkaroda mibzerde toprak biriktiriyordu kurumasını bekleyip çekim yapacam paylaşırım.
MehmetGngr link=topic=74702.msg879561#msg879561 date=1397413566' Alıntı:
Güzel paylaşım yusuf abi:)
sağol memet eksik olma.
ahmtkskr link=topic=74702.msg879562#msg879562 date=1397413628' Alıntı:
güzel paylaşım abi.Kullanırkenki paylaşımları bekliyoruz :)
sağol ahmet ilk firsatta paylaşırım.
aganınoglu link=topic=74702.msg879564#msg879564 date=1397413689' Alıntı:
yusuf abi iş başındasın gene kolay gelsin ok-*-s ok-*-s ok-*-s
sağolasın eksik olma..
alper4u link=topic=74702.msg879565#msg879565 date=1397413823' Alıntı:
Abi güzel deneme ;) Sonuçları merakla bekliyoruz bakalım çimlenme nasıl olacak böyle ekildi mi?Bence diskaro arkada daha doğru çünkü motor toprağı çiğnedikten sonra ekim yapmışsın pek farkı olmaz.Deutz yürür mü bilmem ama bir de mibzer arkası küçük merdane koysan Avrupa ekimlere fark atacağın kesin.
haklısın alper dizkaroyu öne düşündüm ama teker izinden sonra mibzer tamamen kapatamiyor derin izler meydana geliyor.
Ama bu şekilde süper oldu sonradan arkaya büyük kalas bağladık merdane görevi yaptı sonuç mükemmel.
tavaslı_okan link=topic=74702.msg879571#msg879571 date=1397414843' Alıntı:
abi çok güzel fikir şimdi benimde aklıma bişeyler geldi bende deniyeceğim seninki gibi ama bizdeki diskaro çekilir ona çözüm bulmam lazım... nohut yerlerini bugün bıraktım geldim tav çok ağır...
evet okan süper oluyor aslında cekikir tiple daha kolay olması lazım bi dene derim.
hüseyinaslan link=topic=74702.msg879574#msg879574 date=1397415755' Alıntı:
ELİNE SAGLIK ABİ ÖN HİDROLİĞE TAKSAN DAHA İYİ RANDIMAN ALMAZ MIYDIN Kİ? DÖNÜŞLERDE ZORLUK OLMUYOR MU?
Öne dizkaro koşarım lakin traktörün çiğnemesini istemedim sonradan olayı gelistirecez ins.
berat.yzn link=topic=74702.msg879576#msg879576 date=1397416049' Alıntı:
eline sağlık abi çok güzel bide merdan olay Tamam Hatta merdaneyi lastikten yapmak daha mi iyi olur acaba çekimi daha kolay Olabilir gibi geliyo
sağol berat dediğin gibi merdaneyi lastikten yapmayı düşünüyorum.

Yeni kombinen hayırlı olsun Yusuf Abi.

Verimi ve çimlenmenin kalitesini kesinlikle artırır. Taze nemli, tavlı toprağa ekim yapılacak sonuçta.

Tahminim sadece 2 nokta sıkıntı yaratır:

1-) Sıra başlarına gelindiğinde hem disk-harrow ' un, hem de mibzerin kaldırılma zamanlamasının çok iyi ve hassas ayarlanması gerekecek. Diskharrow kaldırıldığında geç kalınırsa ekili alanın tekrar karıştırılması ve tohum derinliğinin bozulması, dolayısı ile düzensiz çıkış görülebilir. Ekipman kaldırma ayarlamaları yüzünden hassas çalışıldığında ise çalışma hızında düşüş olur. Bu hassas indirme kaldırma ayarlamaları, bir traktörle disk-harrowu çekip hemen ardından ikinci traktörle ekim yapılan klasik yöntemden daha yavaş bile kalabilir.

2-) Bu tasarımda karışılaşılabilecek asıl problem ise yine sıra başlarına gelindiğinde disk-harrow kaldırıldığında olacak.
Misal: Sıra bitti. Disk-harrow ' u kaldırdık. Ama mibzerin sırayı tamamlamasına daha 4 metre var. Doğal olarak hidrolik kollar ve Disk-harrow havada iken 4 metre daha ilerlememiz gerek. İşte burda kaçırılan bir nokta var: mibzerin açısı. Disk-harrow kaldırıldığında, ona bağlı olan mibzerin oku da ister istemez havaya kalkacak ve mibzer geriye doğru yatarak patiklerin açısı bozulacak. Doğal olarak da mibzerin ön patikleri havaya kalkarken arka ayaklar toprağa daha fazla batacak. Bu da tohumun derine kaçması demek.

Dikkat etti isen bu tarz fabrikasyon sistemlerde mibzerler, ya önde tohum yatağı hazırlayan ekipmanlar tümleşik, ya da mesafe olarak ona çok yakın yapılıyor. Ayrıca genel olarak sıra başlarında mibzer, hidrolik piston yardımı ön ekipmanın üstüne kaldırılıyor.

İnşallah yanılırım da sistem güzel çalışır. Ekim videolarını merakla bekliyorum.

sebazios link=topic=74702.msg879582#msg879582 date=1397416648' Alıntı:
Yeni kombinen hayırlı olsun Yusuf Abi.

Verimi ve çimlenmenin kesinlikle artırır. Taze nemli, tavla toprağa ekim yapılacağı için çimlenme artar.

Tahminim sadece 2 nokta sıkıntı yaratır:

1-) Sıra başlarına gelindiğinde hem disk-harrow ' un, hem de mibzerin kaldırılma zamanlamasının çok iyi ve hassas ayarlanması gerekecek. Diskharrow kaldırıldığında geç kalınırsa ekili alanın tekrar karıştırılması ve tohum ekim derinliğinin bozulması, dolayısı ile düzensiz çıkış görülebilir. Ekipman kaldırma ayarlamaları yüzünden hassas çalışıldığında ise çalışma hızında düşüş olur. Bu hassas indirme kaldırma ayarlamaları, bir traktörle disk-harrowu çekip hemen ardından ikinci traktörle ekim yapılan klasik yöntemden daha yavaş bile kalabilir.

2-) Bu tasarımda karışılaşılabilecek asıl problem ise yine sıra başlarına gelindiğinde disk-harrow kaldırıldığında olacak.
Misal: Sıra bitti. Disk-harrow ' u kaldırdık. Ama mibzerin sırayı tamamlamasına daha 4 metre var. Doğal olarak hidrolik kollar ve Disk-harrow havada iken 4 metre daha ilerlememiz gerek. İşte burda kaçırılan bir nokta var: mibzerin açısı. Disk-harrow kaldırıldığında, ona bağlı olan mibzerin oku da ister istemez havaya kalkacak ve mibzer geriye doğru yatarak patiklerin açısı bozulacak. Doğal olarak da mibzerin ön patikleri havaya kalkarken arka ayaklar toprağa daha fazla batacak. Bu da tohumun derine kaçması demek.

Dikkat etti isen bu tarz fabrikasyon sistemlerde mibzerler, ya önde tohum yatağı hazırlayan ekipmanlar tümleşik, ya da mesafe olarak ona çok yakın yapılıyor. Ayrıca genel olarak sıra başlarında mibzer, hidrolik piston yardımı ön ekipmanın üstüne kaldırılıyor.

İnşallah yanılırım da sistem güzel çalışır. Ekim videolarını merakla bekliyorum.
sağol yılmaz düşüncelerini okudum güzel yaklaşımlarda bulunmuşsun lakin bu problemleri bende düşündüm ve teker teker çözdüm.
Diskaroyu kaldırdığım zaman mibzerin fazla kalkmaması için.
1.dizkaroyu tam kaldırmıyor sadece yerden kesiyorum bu çok avantaj sağladı.
2.mibzerin ayarlı koşu başlığını en üst seviyeye monte ettim ve dizkaro başlarda kalktığı zaman
Arada kalan 3-4 metrelik ekilmemiş bölüm bu sayede rahatça ekiliyor.
3. Mibzer ayaklı değil diskli.
Şuan problem yok gibi deneme yaptım fakat tarlalar çok yaş olduğu için diskleri çamur kapladı problem oldu video aslında yayinlanabilir olmasına rağmen ilk olacağı için vazgeçtim
hüseyinaslan link=topic=74702.msg879583#msg879583 date=1397416773' Alıntı:
mibzere lastik kabartıcı taksan oda işe yarayabilir...
hangi işe hüseyin anlayamadım.

KOPARANLI AHMET link=topic=74702.msg879590#msg879590 date=1397417595' Alıntı:
Ön hidrolge aysan çekiye çekilir tip diskaro arkasına mibzer onun arkasınada lastikli merdane amma olur be abi :D :D
:) kompartumanlı kara trene döner deutz
Bacadan duman atar boğar bizi sonra.
Bu kombinede bence bi eksik merdane ahmer onuda lastiklerden yaptımmı işlem tamam.
O zaman öne gene ağırlık takarım herhalde.

abi diskaroyu öne taksan iyi olur demiştim ya sende teker izi bırakır demiştin. biz mibzerin teker izi gelecek noktalarına kabartıcı yaptırdık seninde öyle birsey yaptırman dönüaklşlerde rahat dönmeni ve iz bırakmadan ekim yapmanı saglar. hafif yaylı tiller ayakları yani abi

hüseyinaslan link=topic=74702.msg879596#msg879596 date=1397418096' Alıntı:
abi diskaroyu öne taksan iyi olur demiştim ya sende teker izi bırakır demiştin. biz mibzerin teker izi gelecek noktalarına kabartıcı yaptırdık seninde öyle birsey yaptırman dönüaklşlerde rahat dönmeni ve iz bırakmadan ekim yapmanı saglar. hafif yaylı tiller ayakları yani abi
anladım hüseyin.
Mibzerin o ayakları vardı fakat tam kullanışlı olmadığına kanaat ettim çıkardım.
Belki tekrar takar denerim.

kubilay07 link=topic=74702.msg879637#msg879637 date=1397422487' Alıntı:
abiler böleceksiniz akşam akşam deutz ' u :D yapmayın etmeyin yazıktır :D

Yok yok. O motor şimdiye kadar bölünmediyse, daha da bölünmez.

Bak buraya yazıyorum. Yusuf Abi yukarıdaki sisteme ek olarak ön hidroliklere de birşeyler takacak görürsün :)