Dikkat süne ilacı atımı yasaklandı!!!

Ynt: Dikkat süne ilacı atımı yasaklandı!!!

Süne ' ye zarar veren parazitoidler badem ağaçlarında konaklarlar. Buğday ekilen arazilerin sınırlarına Badem ağaçları dikerek, uzun vadeli mücadele sağlanmış olur diye duymuştum zamanında.

Bu kadar sık buğdaylar kim karşılıcak zararları kimse tınlamaz o memur arkadaşlarımız sıcak yataklarında uyurken cefakar çiftçi kardesım sabah 6 da tarlada süneye basalar yarım saatte temızler halley hob tereyağlı ballı ekmek yapar tarladan çıkar kım kazır Yalova kaymakamını grin-*-s

alper4u link=topic=74769.msg880455#msg880455 date=1397590184' Alıntı:
Bugünkü sabah gazetesinde bir haber okudum.Tekirdağ Muratlıdan arıcı birinin 100 adet sandığından 50 ' si ölmüş.Tarım ile müracat etmiş adam.Tarım ildekiler kanolaya atılan zehirli ilaçtan kaynaklandığını tespit etmişler.Bakalım nolcak.
Geçenlerde anneme yazı gelmişti süne ile ilgili atılırsa bin tl cezai yaptırım uygulanacak diye Tarım ilden.Ayrıca çiftçi derneklerinden de kanolaya arılar açısından zehirsiz ilaçlar kullanılmalıdır diye bilgi mesajlarıda geliyor.(Son 3lü karışım için)
kanolaya oo son 3 lü karışımını saat 6 dan sonra attırıyolar abi biz öyle yaptık herelde orda daha erken attılar ondan ölmüştürler arılar

bugün tarım ilçeye danıştım.şuan için kesinlikle atılmayacak dediler.zaten gerekli incelemeleri kendilerinin yaptıklarını eğer gerek duyulursa yine çiftçilere kendilerinin aracılığıyla duyurunun yapılacağı cevabını aldım.bu sene süne ilaç atılsa bile mayıs sonundan önce kesinlikle atılamayacağını aksi takdirde cezaların kimsenin gözünün yaşına bakılmadan uygulanacağını söylediler.

Organik tarım malum. Kimyasal yok..

Yurtdışındaki organik tarım uygulamaları için süne ile mücadele etmesi amacı ile, süne ' nin düşmanı olan böcekleri ticari olarak satıyorlardı bir ara. Bizde de benzer uygulamalar var ama o denli kapsamlı değil.

1 kg böcek alıyorsunuz, tarlanın belirli bölgelerine salıyorsunuz.

İşin acı tarafı fiyatlar. Bazı böceklerin kg fiyatı 15.000 $ gibi rakamları buluyordu.

Bir de bu açıdan düşünün. Entansif tarım yasaklansa, ilaçlar kaldırılsa,

1 kg böceğe 30.000 lira vermek zorunda kalsak. 5 yıl sonra süne ' nin soyu kazınsa ve tarih olsa..

Farklı bakış açılarından da tabloya bakmak lazım.

sebazios link=topic=74769.msg880853#msg880853 date=1397673090' Alıntı:

Yurtdışındaki organik tarım uygulamaları için süne ile mücadele etmesi amacı ile, süne ' nin düşmanı olan böcekleri ticari olarak satıyorlardı bir ara. Bizde de benzer uygulamalar var ama o denli kapsamlı değil.

İşin acı tarafı fiyatlar. Bazı böceklerin kg fiyatı 15.000 $ gibi rakamları buluyordu.

1 kg böceğe 30.000 lira vermek zorunda kalsak. 5 yıl sonra süne ' nin soyu kazınsa ve tarih olsa..

evet yılmaz bey çok doğru

sebazios link=topic=74769.msg880853#msg880853 date=1397673090' Alıntı:

yılmaz abi bunu seracılıkta biber üretiminde uyguluyoruz sezon başlangıcından itibaren kırmızı örümcek,tripsler,beyaz sinek zararlılarına karşı biyolojik düşman böcekleri sera içerisine salıyoruz bu böceklerin dekar maliyeti 750lira sezon başında başlıyoruz bunları sera içerisine salmaya sezon sonuna kadar çalışıyor ama yinede hiç ilaç yapmadan değil arada sırada ilaçlamalar yapıyoruz organik ilaçlar ile bu böceklere zarar vermeyen ilaçlar kullanılıyor tarla içinde çalışmalar yapılıyordu KOPPERT tarafından ne durumda bilmiyorum :)

umutmalkoc link=topic=74769.msg880725#msg880725 date=1397663474' Alıntı:
bugün tarım ilçeye danıştım.şuan için kesinlikle atılmayacak dediler.zaten gerekli incelemeleri kendilerinin yaptıklarını eğer gerek duyulursa yine çiftçilere kendilerinin aracılığıyla duyurunun yapılacağı cevabını aldım.bu sene süne ilaç atılsa bile mayıs sonundan önce kesinlikle atılamayacağını aksi takdirde cezaların kimsenin gözünün yaşına bakılmadan uygulanacağını söylediler.
Hocam bilgilenditme icin tesekkurler. Suanki kislamis sune sayisi metre karede 1-2 adet baxi bölgelerde. Bu hic kucumsenecek bir rsksm degil. Bu kislamis süneler bitki suyunu emip, ileride akbasak olmasina sebep oluyor. Tane dolum donemi tum basaklar yesil, bunlar ise sararmis oluyorlar, gorunum olarak normal, ancak icinde sifir tane oluyor. Bu dutum hakkında ilce tarim ne düşünüyor mersk ediyorum. Sirf bu zarar bile kucumsenecek boyutta değil. Kaldi ki bu sene gibi sicak iliman gecen bir kisin ardından, hic zarsr gormemis kislamis sune ordusunun ve nimflerin tane olum doneminde verecegi zarar bence gelmis gecmis en buyuk zararlardan olacak.

geçenlerde buğdayları dolaştım. süne az ama çok fazla yumurtlamışlar. seneye kesin atılır. genelde tarım ilçe iş işten geçtikten sonra atabilirsiniz diyor. tarım ilçeyi pek takan sallayan yok :)