+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
23 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Öncelikle Bu Yazıyı Yazmakla Yazamamak Açısında Oldukça Git Geller Yaşadım Acaba Kendi Kendimi Zan Altında Bırakırmıyım Diye Uzunca Düşündüm Fakat Daha Sonra Bunu Foruma Açıklamanın Çok Yararlı Olacağını Düşündüm Çünkü Bu Konuda O Kadar Yanlış Şeyler Biliyoruz Ki Ben Bir Sebze-Meyve Üreticisi Olarak Bunları Açıklamakla Kendimi Yükümlü Hissettim Biraz Uzun Bir Yazı Dizisi Olacak Umarım Sıkılmazsınız Şimdiden İyi Okumalar…

  Arkadaşlar Yukarıdada Belirttiğim Gibi Bu Paylaşımı Yazı Dizisi Halinde Yapacağım

  Yazılar Bana Ait İnternetten Araştırdığım Kaynakları Birleştirerek Oluşturdum İçerisinde Bulunan Formüller Ve Sınıflandırmaların Tamamı Alıntıdır...

  Öncelikle bilinen adıyla hormonları yani bitki gelişim düzenleyicileri tanımamız gerekiyor bunun içinde önce hormonları tanımamız gerekiyor peki nedir bu Hormon?

  HORMONLAR

  Bitki büyüme ve gelişmesinde en önemli rol oynayan hormonlardan 5 ana hormon grubu bitki bünyesinde mevcut olduğu yapılan araştırmalarda belirlenmiştir. Bunlar;

  Oxinler
  Sitokininler
  Gibberellinler
  Etilen
  ABA

  Bitki bünyesinde meydana gelen fizyolojik faaliyetlerin çoğunluğu bu hormonların kontrolü altındadır.

  Hormonların etkileri daima bir denge içersinde birbirlerini tamamlayıcı veya bir diğerinin etkisini azaltıcı olarak ortaya çıkar.
  Günümüzde hormonlardan bitkilerde büyümeyi ve gelişmeyi yönlendirici özellikleri dikkate alınarak çok yönlü yararlanılmaktadır.

  Ve en önemlisi -ki bence bugün ki hormon lafına alerjimizin kaynağı- çok sayıda kimyasal madde hormon olmadığı halde hormon olarak adlandırılmakta bu ise kavram kargaşasına neden olmaktadır

  Bu durumda bizim neleri hormon olarak nitelendireceğimiz çok önemli şimdi buna bir göz atalım;

  -Bitki bünyesinde oluşması,
  -Oluştuğu yerden başka bir yere taşınabilir olması,
  - Taşındığı yerde değişik yaşam olaylarını yönetmesi ve düzenlenmesi,
  -Çok düşük konsantrasyonlarda bu etkilerini göstermesi gerekir.

  Yukarıda yazdığım 4 özelliği taşıyan bütün bileşikler hormondur tabi gerçekten hormon olanların tamamı doğal ve bitki bünyesinde oluşur/oluşmalıdır.

  Öte yandan bitki bünyesinde bulunan bu doğal bileşiklerin yanında bu bileşiklerin kimyasal yapılarına az veya çok benzeyen sentetik bileşiklerde yapılmış ve hormon etkilerinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bunlardan birçoğunun bitkide doğal bulunanlardan çok daha aktif oldukları, yani çok daha az kullanıldıklarında benzer etkiler oluşturdukları belirlenmiştir.Bitki bünyesinde bulunmayan bu tip bileşiklerin doğal hormonlarla karıştırılmamaları gerekir.
  Bitkide mevcut olmadığı halde hormon etkisi gösteren maddelere “sentetik hormon” adı verilmektedir fakat kavram karışmasını önlemek için bitkide hormon etkili tüm maddelere “bitki gelişim düzenleyici” denmektedir..

  Hormonlar başlangıçta yalnız tohumların çimlenmesinde, meyve, fidan ve çeliklerin köklendirilmesinde kullanılmıştır. Daha sonra tohumdan hasada kadar geçen devrede verim artışı, ürün kalitesinin yükseltilmesi ve bitkilerin hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığın arttırılması amacıyla ülkemizde ve tüm dünya ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus diğer kimyasallarda olduğu gibi BGD ‘lerin de yazılı olan tavsiyeye uygun olarak kullanılması gerekmektedir.

  Hormonların dünyada kullanım alanları;

  -Çelikle çoğalmanın sağlanması
  -Tohum çimlenme gücünün arttırılması
  -Çiçeklerin teşvik edilmesi veya geciktirilmes
  -Soğuğa dayanıklılığın arttırılması
  -Meyve tohumunun arttırılması
  -Meyve iriliğinin arttırılması
  -Periyodisitenin azaltılması
  -Meyve olgunluğunun erkene alınması veya geciktirilmesi
  -Meyve kalitesinin iyileştirilmesi
  -Hasadın kolaylaştırılması
  -Meyve muhafaza süresinin uzatılması
  -Meyve renginin iyileştirilmesi
  -Meyve ve yaprak dökümlerinin kontrolü
  -Doku kültürü çalışmaları
  -Islah çalışmaları
  -Bitkilerin hastalık ve zararlılara dayanıklılığının arttırılması


  Evet görüldüğü gibi BGD’leri tarımın birçok alanında kullanıyoruz peki bunlar sağlığa zararlımıdır bunu tam olarak bilemesemde doğal olmayan kimyasal olan her şey insan sağlığına zararlıdır diye düşünüyorum tıpkı tarım ilaçları gibi nasıl ilaçları aşırı dozda kullanınca sağlığa zararlı hale geliyorsa BGD’ler de aynı şekilde aşırı dozda kullanıldığı zaman sağlığa zararlı hale gelmektedir

  Ülkemizde hormonlar domates, patlıcan ve kabakta zaman zaman üreticiler tarafından kullanılmaktadır.
  Bitki Gelişim Düzenleyicilerinin ambalajı üzerinde bulunan etikete uyularak kullanılması gerekmektedir.

  Hormonlarla ilgili gereksiz yapılan spekülasyonlar neticesinde sebze fiyatları anormal ölçüde düşmüş ve üretici mağdur olmuştur.
  Bu konuda en büyük destek basına düşmektedir.
  Hormonlar kullanılan sebzelerde kalıntı bırakmadığı gibi sebzelerde bugüne kadar insan sağlığına olumsuz etkileri konusunda da bir kaynağa rastlanmamıştır.
  Hormonlar bazı sebzelerde Hollanda, İspanya, İtalya gibi ülkelerde dahil tüm dünyada kullanılmaktadır.

  BGD ' ler, bitki bünyesinde üretildikleri gibi, sentetik olarak da elde edilebilirler. Bir kısmı, bitkilerde uyarıcı veya teşvik edici etki gösteren BGD ' lerin, bir kısmı da, büyümeyi kısıtlayıcı veya yavaşlatıcı, hatta durdurucu etki gösterirler. Gelişmeyi teşvik edici ve engelleyici maddeleri birbirinden kesin sınırlarla ayırmak pek mümkün değildir. Çünkü BGD ' ler, bitki büyümesinin değişik devrelerinde ve değişik bitki organlarına değişik konsantrasyonlarda uygulandıklarında farklı etkiler gösterebilir.

  Diğer bir ifade ile:
  - Bir maddenin büyütücü etkisi olup olmadığı, kullanım miktarı yani konsantrasyonu ile anlaşılır. BGD ' ler, bir konsantrasyonda teşvik edici özellik gösterirken, başka konsantrasyonda da engelleyici özellik gösterebilirler.

  - Bitkinin değişik organları BGD ' lere farklı reaksiyonlar gösterirler. Örneğin bir BGD, bir taraftan sürgün büyümesini artırırken, diğer taraftan kök büyümesini engelleyebilir.

  - Bitkinin değişik gelişme devrelerinde BGD ' lerin etkileri farklı olur. Örneğin, bir BGD vejetatif büyüme devresinde teşvik edici özellik gösterirken, çiçek teşekkülü devresinde engelleyici özellikte olabilir.

  - Değişik bitki türlerinin aynı BGD ' den etkilenmeleri farklı olabilir. Örneğin uzun gün bitkilerinde çiçek teşekkülü çoğalırken, kısa gün bitkilerinde çiçek teşekkülü azalabilir


  Yarın Ki Yazımda Bunların Sınıflandırmaları Ve Etkin Maddeleri İle Devam Edeceğim...

  -İlginize Teşekkürler-

  Kubilay Fikri BOZTEPE

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  24 Aralık 2007
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  32
  Mesajlar
  4,177
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Merakla devamini bekliyorum. Emegin icin tesekkurler

 3. #3
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı GÜRKAN link=topic=74770.msg880437#msg880437 date=1397587965 Nickli Üyeden Alıntı
  Merakla devamini bekliyorum. Emegin icin tesekkurler
  rica ederim gürkan abi yarın bir kısmını daha yayınlayacağım eğer sizlere yararlı olabildiysem ne mutlu bana

 4. #4
  Barış UZEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  05 Mart 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  5,925
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Baya uğraşmış emek harcamışsın eline sağlık biladerim. Peki pazardan domates salatalık falan aldığımızda dış görüşünü çok güzel oluyo ama tadı tuzu kokusu olmuyor bunun sebebi ne ?

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2012
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  2,787
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Eline saglık bilader.İtirafın iyisi kötüsû olmaz )

 6. #6
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı Barış UZEL link=topic=74770.msg880486#msg880486 date=1397592486 Nickli Üyeden Alıntı
  Baya uğraşmış emek harcamışsın eline sağlık biladerim. Peki pazardan domates salatalık falan aldığımızda dış görüşünü çok güzel oluyo ama tadı tuzu kokusu olmuyor bunun sebebi ne ?
  saolasın bilader 21 nisana kadar devam edicek bu konunun paylaşımları konu çok uzun ve detaylı o yüzden parçaladım ileriki paylaşımları okuyunca aslında bunları sizinde kullandığınızı fark edeceksiniz ve aslında bildiğinizden çok daha farklı bir durumun ortaya çıktığını farkedeceksiniz

  tadı tuzu kokusu olmama meselesi doğrudan geliştirilen tohumlarla alakalı bilader nasıl mısırda yada buğdayda birçok tohum çeşidi varsa ve hepsinin özellikleri farklıysa salatalık domates vs içinde geçerli mesela eski domatesler çok tatlıydı diyorsun demi ama onların raf dayanımı hiç yok adamlar bu 2 cinsi alıp eşliyorlar kabaca bu şekilde anlatılır bunada tohum ıslahı deniyor biraz daha açmak gerekirse ayaş domatesi mükemmel bir domates tadı tuzu herşeysi tamam ama ne kasalamaya nede uzun süre beklemeye dayanıklı a firması bir ayaş domatesi alıp yine başka bir dayanıklı cins ile eşliyor döllendiriyor tohumlama yapıyor uzun süreler deniyor eğer bakanlıktan tescil alırsa piyasaya sürüyor tabi bunlar çok uzun süren araştırmalar ve deneyler sonucu oluyor tohum firmasında çalışan bir mühendis tanıdığım en basit tohumun bile piyasaya sürülmesi için yaklaşık 6-7 yıl gibi bir sürenin geçtiğini söylemişti bunun 6-7 yılda ar-ge si oluyordur tahminim kafadan 10 yıl diyeceksin kısaca toparlayayım dediğin olay tamamen cinsler ile alakalı ha hormonlara bağlı olarak olanlarda yokmudur vardır ama %40 civarındadır sanırım bu durumu ilerleyen yazılarda daha iyi anlayacaksın

  Alıntı KOPARANLI AHMET link=topic=74770.msg880494#msg880494 date=1397592936 Nickli Üyeden Alıntı
  Eline saglık bilader.İtirafın iyisi kötüsû olmaz )
  saolasın ahmet buna itiraf gözüyle bakmazsan sevinirim

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2012
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  2,787
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  öyle olsun bakalım

 8. #8
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı KOPARANLI AHMET link=topic=74770.msg880515#msg880515 date=1397594251 Nickli Üyeden Alıntı
  öyle olsun bakalım
  anlş-*s

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,136
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Bilğiler için teşekkürler ,Kubilay bey.
  geçen domatezin içinde resmen yeşil çillenme olmuştu,bunun sebebi ve yenmesi halinde zararı varmı acaba .görünce inan içim bi hoş oldu.
  cvp için şididen teşekkürler.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ------
  Mesajlar
  606
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Hormonlar her bitkinin her canlının bünyesinde görev yapmaktalar. Yalnız dışarıdan verilenler sizin masumlaştırmaya çalıştığıınız kadar doğal ve zararsız değil. Bu yüzden kullanım zamanları, kullanım oranları ve kalıntı oranları çok çok iyi takip edilmelidir.

 11. #11
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=74770.msg880586#msg880586 date=1397627428 Nickli Üyeden Alıntı
  Bilğiler için teşekkürler ,Kubilay bey.
  geçen domatezin içinde resmen yeşil çillenme olmuştu,bunun sebebi ve yenmesi halinde zararı varmı acaba .görünce inan içim bi hoş oldu.
  cvp için şididen teşekkürler.
  rica ederim çimlenmeyimi kastediyorsunuz? bununla ilgili bir konu görmüştüm sanki forumda ? çimlenme BGD kullanımına bağlımıdır bilmiyorum bundan dolayıda olabilir olmayadabilir fakat şöyle düşünün nasıl bir soğan belli bir süre durduğunda çimlenip yeşil aksam geliştiriyorsa bununda ondan farkı yok domates meyvesinin içindede tohumları var o tohumlar gelişip çimlenme göstermiş olabilir buda biraz toplandığı bitkideki stres ve yetiştirme koşullarına bağlı eğer bitki stres altında ise hasat öncesi meyvelerine tohum geliştirme emrini göndermiştir bu durumu direkt hormonlar ile ilişkilendirmek çok doğru değildir buna bağlıda olabilir olmayadabilir yenmesi konusunda ise yemezseniz daha doğru olur sonuçta ne olduğunu tam kestiremiyoruz...

  Alıntı HassaN20 link=topic=74770.msg880602#msg880602 date=1397630060 Nickli Üyeden Alıntı
  Hormonlar her bitkinin her canlının bünyesinde görev yapmaktalar. Yalnız dışarıdan verilenler sizin masumlaştırmaya çalıştığıınız kadar doğal ve zararsız değil. Bu yüzden kullanım zamanları, kullanım oranları ve kalıntı oranları çok çok iyi takip edilmelidir.
  ben burada birşeyleri masumlaştırma çabasında değilim siz bu yorumunuzla beni dolayısıyla bunları kullananları zan altında bırakıyorsunuz lütfen yorumlarınızı daha dikkatli yapınız!.

 12. #12
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,785
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Bu konuda bizi bilgilendirdiğin için seni tebrik ederim.
  Bi kasa tumates yollada dadına bakak .

 13. #13
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı YUSUFTUYLUOGLU link=topic=74770.msg880858#msg880858 date=1397673559 Nickli Üyeden Alıntı
  Bu konuda bizi bilgilendirdiğin için seni tebrik ederim.
  Bi kasa tumates yollada dadına bakak .
  rica ederim yusuf abi buranın amacı birbirimizle bilgi paylaşımında bulunmak..
  kolay iş abi o adres ver yeter

 14. #14
  ertac sahın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2009
  Şehir
  Eskişehir'dir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  8,249
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  kubı emegıne saglık yusuf abının ıstedıgı kasalardan bızede gonder

 15. #15
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı ertac sahin link=topic=74770.msg881080#msg881080 date=1397710954 Nickli Üyeden Alıntı
  kubı emegıne saglık yusuf abının ıstedıgı kasalardan bızede gonder
  istediğiniz kasa olsun sizin ya nolacak siz isteyin dekarı bazında gönderelim

 16. #16
  ertac sahın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2009
  Şehir
  Eskişehir'dir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  8,249
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı kubilay07 link=topic=74770.msg881258#msg881258 date=1397755463 Nickli Üyeden Alıntı
  istediğiniz kasa olsun sizin ya nolacak siz isteyin dekarı bazında gönderelim
  gelıp kendı elımle toplarım en ıyısı

 17. #17
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı ertac sahin link=topic=74770.msg881261#msg881261 date=1397755602 Nickli Üyeden Alıntı
  gelıp kendı elımle toplarım en ıyısı
  kapımız açık bilader gelirken goproyu unutmada giderken unutup gidebilirsin ;D ;D

 18. #18
  ertac sahın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2009
  Şehir
  Eskişehir'dir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  8,249
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı kubilay07 link=topic=74770.msg881415#msg881415 date=1397765975 Nickli Üyeden Alıntı
  kapımız açık bilader gelirken goproyu unutmada giderken unutup gidebilirsin ;D ;D
  gelırken gopro gıderken mangır ve domates anlastık

 19. #19
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı ertac sahin link=topic=74770.msg881419#msg881419 date=1397766453 Nickli Üyeden Alıntı
  gelırken gopro gıderken mangır ve domates anlastık
  sen gelde domates kolay ;D ;D

 20. #20
  ertac sahın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2009
  Şehir
  Eskişehir'dir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  8,249
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar...  Alıntı kubilay07 link=topic=74770.msg881420#msg881420 date=1397766530 Nickli Üyeden Alıntı
  sen gelde domates kolay ;D ;D
  dıgerı :S

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar-4(Yazı Dizisi Sonu)
  Konu Sahibi kubilay07 Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Nisan.2014, 20:29
 2. Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar-3(Yazı Dizisi)
  Konu Sahibi kubilay07 Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Nisan.2014, 22:40
 3. Sebzecinin Gözüyle BGD'ler Bilinen Adıyla Hormonlar-2(Yazı Dizisi)
  Konu Sahibi kubilay07 Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 17.Nisan.2014, 00:06
 4. bilinen ve tanınan traktörler...
  Konu Sahibi atilla Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2009, 21:32
 5. Bakında Dünya Gözüyle Kar Görün
  Konu Sahibi XERİON Forum İlginç
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 02.Mayıs.2009, 15:59

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status