yeni elektronik ve teknolojik traktörlerin ömrü hakkında

Merhabalar

1978 senesinde 135 mf almış bizimkiler sıfır. 20 sene tabiri yerinde anahtar vurmadan kullanmıslar 1998 de satmıslar.

1998 de 265 aldılar ben o zamanlar 5 yasındaydım. geçen sene debrıyaj balatası degıstı pompa enjektor bakımı yapıldı gecte olsa şu an 4000 saatte hiç bir sıkıntısıda yok çok şukur. ve kullanmaya devam edıyoruz
-
şimdi bu yeni traktorlere bu paraları bağlamanın konfor dısında bi getirisi var mı? elektronık aksamlı traktorlerı 20 sene kullanabılecekmıyız acaba?

su ıyıdır bu kotudur karsılastırması ve ya fanatıklık ıcın konu acmadım sık sık tartıstıgımız konulardan bır tanesını sız degerlı forum uyelerı ıle paylasmak ıstedım. bu cercevede cevap verırsenız memnun olurum. teşekkurler

Ynt: yeni elektronik ve teknolojik traktörlerin ömrü hakkında

eskilerde motor şanzıman başka ne var yenilerdede istisna hariç aktarmalarda sıkıntı çıkmıyor ve eskilerin tesisatı yenilerden kat kat kötü örnek verecek olsak 285 in tesisatını kaç kere sıfrdan çektirsekte 1 hafta sonra dörtlü sinyaller yanmazdı :)

KOPARANLI AHMET link=topic=74776.msg880546#msg880546 date=1397597815' Alıntı:
eskilerde motor şanzıman başka ne var yenilerdede istisna hariç aktarmalarda sıkıntı çıkmıyor ve eskilerin tesisatı yenilerden kat kat kötü örnek verecek olsak 285 in tesisatını kaç kere sıfrdan çektirsekte 1 hafta sonra dörtlü sinyaller yanmazdı :)

hepsinde oyle canım 4 lüler :D lakin 4 lüler yanmadıgında da tarlada iş göruluyor kontaktan stop olmayan mflerde aku olmasın yıne ısınızı gorur:D

20 yılı bilmemde
birkaç bakım onarım tamirat vsyapılarak 10yıl kullanılır diye düşünüyorum yeni traktörler
ondan sonra satmak ve yenilemek en makbulü
sonuç itibariyle eski makinalar gerçekten ya saglam yada o dönemin şartlarına ve arazi miktarına göre yeterli geliyordu ama şuanda o eski traktörler de 20 yıl kullanılamaz tarım çok degişti
konfor konusuna gelirsek
insa saglıgı çok önemli eskiden insanlar saglıklarını yok sayıp o makinlarla çok zor şartlarda iş yapıyormuş ama şimdi ki yeni traktörler araba gibi rahat kullanımı kolay buda artı puan kazandırıyor yeni makinalara
bence ekonomik durumu iy iolan çiftçi kardeşlerimiz illaki saglıklarını düşünüp daha konforlu daha rahat traktörler almalı tabi bunu borçla degil paraları varsa yapmalılar

YAVUZ_13 link=topic=74776.msg880554#msg880554 date=1397598750' Alıntı:
20 yılı bilmemde
birkaç bakım onarım tamirat vsyapılarak 10yıl kullanılır diye düşünüyorum yeni traktörler
ondan sonra satmak ve yenilemek en makbulü
sonuç itibariyle eski makinalar gerçekten ya saglam yada o dönemin şartlarına ve arazi miktarına göre yeterli geliyordu ama şuanda o eski traktörler de 20 yıl kullanılamaz tarım çok degişti
konfor konusuna gelirsek
insa saglıgı çok önemli eskiden insanlar saglıklarını yok sayıp o makinlarla çok zor şartlarda iş yapıyormuş ama şimdi ki yeni traktörler araba gibi rahat kullanımı kolay buda artı puan kazandırıyor yeni makinalara
bence ekonomik durumu iy iolan çiftçi kardeşlerimiz illaki saglıklarını düşünüp daha konforlu daha rahat traktörler almalı tabi bunu borçla degil paraları varsa yapmalılar
haklısın abi ihtiyac varsa tabi ki alınmalı ama borçla almak akıl ısı degıl en azından yarı parası bari ödenmeli. etrafta cok var sıfır traktor merakına elındekınden de olan.

eskiden amaç sağlam kaliteli üretmekti,şimdiki amaç piyasadan pay kapmak.o yüzden maliyetlerden kısmak.ha 30 yıl öncesinin teknolojisi ile bugünkü çok farklı.isteseler çok kaliteli üretebilirler.yani 135 e 20 yıl anahtar vurmadıysan bugünün teknolojisi ile 50 yıl vurmazsın.ama niye yapsınlarki.para kazanmak varken.yedek parça satmak varken.

Eskiler daha saglam ama babam dizlerinin agrısnı hala çekiyor saglamlık biryere kadar bu devirde ilk öncelik konfor bence.Eski mfleri 5 yaşındaki çocuk çalıştrp kazaya sebep olabilir ama yenileri çalıştramaz debriyaja gücü yetene kadar :))

Gökhan ÖZKAN link=topic=74776.msg880558#msg880558 date=1397599028' Alıntı:
eskiden amaç sağlam kaliteli üretmekti,şimdiki amaç piyasadan pay kapmak.o yüzden maliyetlerden kısmak.ha 30 yıl öncesinin teknolojisi ile bugünkü çok farklı.isteseler çok kaliteli üretebilirler.yani 135 e 20 yıl anahtar vurmadıysan bugünün teknolojisi ile 50 yıl vurmazsın.ama niye yapsınlarki.para kazanmak varken.yedek parça satmak varken.

o zamanlar kapitalizm bu kadar yaygın değildi desene abi
KOPARANLI AHMET link=topic=74776.msg880559#msg880559 date=1397599054' Alıntı:
Eskiler daha saglam ama babam dizlerinin agrısnı hala çekiyor saglamlık biryere kadar bu devirde ilk öncelik konfor bence.Eski mfleri 5 yaşındaki çocuk çalıştrp kazaya sebep olabilir ama yenileri çalıştramaz debriyaja gücü yetene kadar :))

10 yasında yegen var erkunt kudreti her turlu calıstırıyor :D konfor konusunda haklısınız

4 çeker kabinli bi traktör 75 hp 4 silindirin aşagısında ise yıl olarak değilde saat olarak istisnalar hariç 7 8 bin saati geçmez çünkü vücudunu kaldıramayıp sıkıntılar çıkarıyor ama sağlam vücuduna göre motor ve saglamlık olan traktörler 10 binden aşagı olmamak şartıyla 20 bine kadar yolu vardır diye düşünüyorum elektronik aksamlarda kolay kolay arıza yapmıyor gözlemlerime göre ama yaptımıda neler olur bilemeyiz :)

Kendimden Örnek Vereyim... Şu Anda 9 Yaşında Olan New Holland Marka TL100A Traktör Kullanıyorum... Traktörde En Çok Kullandığım Şey İleri Geridir...

Benim Traktörümün İler Geri Sistemi Elektro Hidrolik...
Shuttle Kolu Yardımıyla Elektronik Olarak İleri Ve Geri İçin 1 Ve 0 Bilgileri Hidrolik Olan Yağlı Sisteme Gidiyor...
Yağlı Sistem de Gelen Bilgiler Doğrultusunda Hidrolik Valfler Vasıtasıyla Mekanik Olan Şanzımana Hareketi Veriyor...

Şu Ana Kadar Bu Sistemden Hiçbir Sıkıntı Yaşamadım, 9 Sene Olmuş...

Diğer Elektriksel Ve Elektronik Olan Aksamlarının Hemen Hemen Hepsiyle Bir Ara Baya İçli Dışlı Oldum, Kurcalamak Öğrenmek Ve Ardından Eklentiler Yapmak İçin... Ufak Bir Sigorta Yüzünden Traktörü 2 Gün Çalıştıramadım, Daha Sonra O İşi de Yaptım, Şu Anda Traktörün Bütün Teknolojik Aksamları Saat Gibi Çalışıyor, Sıkıntısı da Olmadı...

Bana Göre İnsanoğlu Herşeyin En İyisine Layıktır... Bu Yüzden Teknoloji Her Geçen Gün Gelişmekte, Bu Yüzden Biz de Ona Ayak Uydurmak Zorundayız, Kendimiz, Rahatımız İçin Bu Gerekli... Bana Göre :)
Misal; Neden Düğmeye Basmak Yerine Bi Levyeyi İtekleyelim Ha Bire...

Burda Siz Eskiler Gibi Dayanıklı Ve Ömürlü mü Diye Soruyorsunuz.. Bana Kalırsa Kendimden Verdiğim Örneklerde de Görüldüğü Gibi Dayanıklı Ve Ömürlü...

omerfarukkoc link=topic=74776.msg880566#msg880566 date=1397600283' Alıntı:
Kendimden Örnek Vereyim... Şu Anda 9 Yaşında Olan New Holland Marka TL100A Traktör Kullanıyorum... Traktörde En Çok Kullandığım Şey İleri Geridir...

Benim Traktörümün İler Geri Sistemi Elektro Hidrolik...
Shuttle Kolu Yardımıyla Elektronik Olarak İleri Ve Geri İçin 1 Ve 0 Bilgileri Hidrolik Olan Yağlı Sisteme Gidiyor...
Yağlı Sistem de Gelen Bilgiler Doğrultusunda Hidrolik Valfler Vasıtasıyla Mekanik Olan Şanzımana Hareketi Veriyor...

Şu Ana Kadar Bu Sistemden Hiçbir Sıkıntı Yaşamadım, 9 Sene Olmuş...

Diğer Elektriksel Ve Elektronik Olan Aksamlarının Hemen Hemen Hepsiyle Bir Ara Baya İçli Dışlı Oldum, Kurcalamak Öğrenmek Ve Ardından Eklentiler Yapmak İçin... Ufak Bir Sigorta Yüzünden Traktörü 2 Gün Çalıştıramadım, Daha Sonra O İşi de Yaptım, Şu Anda Traktörün Bütün Teknolojik Aksamları Saat Gibi Çalışıyor, Sıkıntısı da Olmadı...

Bana Göre İnsanoğlu Herşeyin En İyisine Layıktır... Bu Yüzden Teknoloji Her Geçen Gün Gelişmekte, Bu Yüzden Biz de Ona Ayak Uydurmak Zorundayız, Kendimiz, Rahatımız İçin Bu Gerekli... Bana Göre :)
Misal; Neden Düğmeye Basmak Yerine Bi Levyeyi İtekleyelim Ha Bire...

Burda Siz Eskiler Gibi Dayanıklı Ve Ömürlü mü Diye Soruyorsunuz.. Bana Kalırsa Kendimden Verdiğim Örneklerde de Görüldüğü Gibi Dayanıklı Ve Ömürlü...

gayet acıklayıcı olmus tesekkurler. ithallerden yana kaygım yok cunku avrupada hata payları ulkemıze gore cok daga dusuk.

yıl olarak değil çalışma saatine göre traktörü değiştiriceksin 8000 saat yaptıysan 1 traktörde o traktörü elden çıkarma vakti gelmiştir şimdi benim jd6430 2009 model 4000 saatte allaha çok şükür hiç bir arıza çıkarmadı 8000 saati öyle büyük bir arıza çıkarmadan tamamlarsa öyle masraf yapmadan çekip dükyana satarım

düşünüldüğü zaman 8 10 bin çalışma saati bi traktör için ortalama 10 yıllık bi Ömür demektir biraz eksik biraz fazla gelişen teknolojiyle birlikte yetersiz De kalmaya başlayacağı gerçeğide var tabi insanoğlu için sağlık ve güvenlik De on planda tutulursa bu bir gerçek...

djzeus link=topic=74776.msg880570#msg880570 date=1397602197' Alıntı:
yıl olarak değil çalışma saatine göre traktörü değiştiriceksin 8000 saat yaptıysan 1 traktörde o traktörü elden çıkarma vakti gelmiştir şimdi benim jd6430 2009 model 4000 saatte allaha çok şükür hiç bir arıza çıkarmadı 8000 saati öyle büyük bir arıza çıkarmadan tamamlarsa öyle masraf yapmadan çekip dükyana satarım
Aynen bende öyle düşünüyorum çalışma saati önemli 15 20 yılda 265 le 4000 saat yaptıysan zaten fazla saat çalışmamış elektronik makineyi de aynı şartlarda aynı saat aynı yıl kullanırsın
Elektronik makinede dikkat edilecek tek nokta su ile kabin içini yıkamacan

ramazanpullu link=topic=74776.msg880575#msg880575 date=1397620223' Alıntı:
Aynen bende öyle düşünüyorum çalışma saati önemli 15 20 yılda 265 le 4000 saat yaptıysan zaten fazla saat çalışmamış elektronik makineyi de aynı şartlarda aynı saat aynı yıl kullanırsın
Elektronik makinede dikkat edilecek tek nokta su ile kabin içini yıkamacan

o niye abi

Eski traktorlerde tabiri caizse ivir zivir yokdu uzerinde misal lift dugmeden kili dort ceker tubo intercoller yokdu demiryiginiydi ve rektefesi ucuz oluyordu ama konfor sifirdi simdilerde en basidi bir gosterge sisemi bile 1000 tlye variyor yenierde plastik parcad a cok ve uzun omurlu olmuyor ama su var eskilerlede bu kadar konfor yokdu ve uzun saatler kullanamiyoduk sonuc olarak yeniler eskier kadar uzun omurlu deyil

bence yeniler eskisi kadar şağlam deil biz hepsini kullandık yeniler maksimum iyi kullanıldığı takdirde 15 yıl hiç sorunsuz kullanırsın tabi oda her marka değil