Tavuklarım Ölüyor...!!!

Arkadaşlar Merhabalar Yumurta İhtiyacımı Karşılamak İçin Beslediğim 25 Kadar Köy Tavuğumda 4 Gündür Adını Bilemediğim Bir Hastalık Var Halk Arasında 'Ölek' Diyorlar 2 Gündür Ölümler Başladı Veterinere Sordum 'Hastalık Gelmeden Önce Aşısı Vardı Ama Şimdi Fayda Edecek Bişey Yok' Dedi. 25 Tavuğun Şu Ana kadar 10 Kadarında Hastalık Gözlemledim Hastalık Belirtileri;

-Gözlerde Kanlanma-Kızarıklık
-Aşırı Vucüt Sıcaklığı-Ateş
-Yürüyememe
-Bazı Tavuklarda Kanatların Ve Tek Ayağın Felç Olması
-Aşırı Halsizlik
-İştahsızlık
-Durup Dururken Olduğu Yere Yığılma Bi Kaç Dakika Sonra Ayağa Kalkıyor Ama Yürüyemiyorlar

Belirtiler Yukarıda Yazdığım Gibi

Şimdi Sizlere Sorum Bu Kadar Ağır Hastalık Geçiriyorlarken Kurtarma Şansım Var Mıdır?

Eğer Yok İse hastalık belirtileri Gözlemlediğim Bütün Tavukları Kesip Bi Çukur Açıp Kireçleyip Gömsem Kümeste De Alt Temizliği Dezenfektan Uygulaması Ve Kireçleme Yapsam Hastalıktan Arii Tavukları Kurtarabilir Miyim ?
Eğer Kurtarırsam Bunun İçin Hangi İlaçları Kullanmam Gerekli?

-İlginiz Ve Cevaplarınız İçin Teşekkürler-

Ynt: Tavuklarım Ölüyor...!!!

Tavuk da hastalık la mücadele çok zor ölmediği zamanda ölmüyor bizim bir tavuğun sol tarafını yedi şahin kara sakız sarmıştık yaşamayı becerdi. Bir tane daha gazi var çok olay atlattı tilki kuş sansar hala yaşıyor. Aşısız civci aldığımız zaman ölüm çok oluyor 25 az da değil geçmiş olsun abi.

ÇeLişki_37 link=topic=74813.msg881315#msg881315 date=1397758773' Alıntı:
Tavuk da hastalık la mücadele çok zor ölmediği zamanda ölmüyor bizim bir tavuğun sol tarafını yedi şahin kara sakız sarmıştık yaşamayı becerdi. Bir tane daha gazi var çok olay atlattı tilki kuş sansar hala yaşıyor. Aşısız civci aldığımız zaman ölüm çok oluyor 25 az da değil geçmiş olsun abi.

hemde nasıl zor selçuk ya kümesleri ayırdım su kaplarını ayırmayı akıl edememişim 2 tanesindeydi şimdi 10 oldu 4ünüde gömdüm

tt555 link=topic=74813.msg881317#msg881317 date=1397758836' Alıntı:
anlamm köydes bu islerden ama bi kacina oldusa hepsinde etkiler diye biliyorm

veterinerde öyle diyor ama bakalım atlatsalar bari

dogannnn link=topic=74813.msg881318#msg881318 date=1397758875' Alıntı:
çok fazla şansın yok ama neoterramycin + vitamin suya karıştır şansını bi dene

neoterramycin verdim abi fakat pek bi etki etmedi hastalıklı olanların ağzına 1er tablet B12 vitamini koydum 2 gün füze gibi gezdiler etrafta sonra 2 si öldü onlardan...

m_koyuncu70 link=topic=74813.msg881326#msg881326 date=1397759191' Alıntı:
kubilay öleni ölür kalanı kalır bizdede aynı durum oldu ilaç fayda etmiyor rocky nerelerdesin bak tavuklar ölüyor sen anlarsın

bizim bütün köyde salgın gibi şuanda herkesin kümesi neredeyse boş bi benim kümes kalmıştı girmedik onuda köpeklerim sağolsun etraftan ölü tavuk toplayıp eve getirirken bulaştırdılar bu sefer kalan olmayacak gibi 2 tane denizli horozum bile vardı onlarda hastalandı :( rocky birazdan gelse iyi olacak :D

senin tavuklar halk arsındaki ismiyle tavuk dert i denilen illete yakalanmış kardeş
bu hastalıgın önleyici ilaçları var ama hastalanmadan her sen veya 6 ayda bir veriliyor bu ilaçlar
fakat hastalıga yakalanan tavukları kurtarma şansı sıfır diyebilirim
1 evde başlayıp koca köyde 1 tane bile tavuk kalmayana kadar devam edebiliyor bazen
sebebide tavukların açıkta gezmesi ve mikrobu birbirine bulaştırması

fakat yanlış degilsem tam hasta olammış tavukları kesip yiyebilirsin saglıklı olanları onların insan saglıgına zararı yok
ama hasta tavukları imha eetmen en güzeli olur

YAVUZ_13 link=topic=74813.msg881335#msg881335 date=1397759603' Alıntı:
senin tavuklar halk arsındaki ismiyle tavuk dert i denilen illete yakalanmış kardeş
bu hastalıgın önleyici ilaçları var ama hastalanmadan her sen veya 6 ayda bir veriliyor bu ilaçlar
fakat hastalıga yakalanan tavukları kurtarma şansı sıfır diyebilirim
1 evde başlayıp koca köyde 1 tane bile tavuk kalmayana kadar devam edebiliyor bazen
sebebide tavukların açıkta gezmesi ve mikrobu birbirine bulaştırması

fakat yanlış degilsem tam hasta olammış tavukları kesip yiyebilirsin saglıklı olanları onların insan saglıgına zararı yok
ama hasta tavukları imha eetmen en güzeli olur

şuan tamda 1 evde başlayıp koca köyü bitirdiği noktadayız :( aşıyı yaptırayım bahar geldi diyip duruyordum fakat biraz geç kaldık amacım kesmek değil zaten kesilecekleri 1 ay önce kesip deep-freeze ' e attım bunlarıda yumurtalık olarak ayırmıştım sanırım artık kesmem bulaştı bulaşmadı şüphesi bile uzak durmamı sağlıyor hastalıklı olanları imha edeceğim ama asıl sorun imha ettikten sonra diğerlerinide götürürmü onlar için nasıl bir önlem alınabilir?? kireçleme vs çare olurmu??

GÜRKAN link=topic=74813.msg881347#msg881347 date=1397760614' Alıntı:
Baytril oral cozelti kurtarabilir

önerini dikkate alacağım gürkan abi yorumun için teşekkürler :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=74813.msg881356#msg881356 date=1397761388' Alıntı:
kubi geçmiş olsun ..
bu hastalık bulaşıcı falan olmasında gerisini boşver ..
ellerini falanda vurma kendine dikkat et.

saolasın yusuf abi
forumun tavukçusu(rocky) ile biraz önce konuştum pek iç açıcı şeyler söylemese de yarın net bilgiler verecek sağolsun
bende bu süre zarfında tavuklardfan uzak durmaya çalışırım :D :D

Bizim köyede geçen ay dadandı virüs.Köyün dörte üç tavuk nüfusunu götürdü.Bizim yörede adı ' ' kıran ' ' .Tahmin ediyorum,Afrika ' dan kuzeye göçeden kuşlar kondukları yerlere bulaştırıyorlar.Sonbaharda da ters göçte oluyor.Komşunun hint horozları da gitti.Döğüştürenlere tanesini 500 liraya kadar satıyorum diyordu.
Yazık olmuş.Allah başka zarar vermesin.

Göktürk- link=topic=74813.msg881406#msg881406 date=1397765287' Alıntı:
Bizim köyede geçen ay dadandı virüs.Köyün dörte üç tavuk nüfusunu götürdü.Bizim yörede adı ' ' kıran ' ' .Tahmin ediyorum,Afrika ' dan kuzeye göçeden kuşlar kondukları yerlere bulaştırıyorlar.Sonbaharda da ters göçte oluyor.Komşunun hint horozları da gitti.Döğüştürenlere tanesini 500 liraya kadar satıyorum diyordu.
Yazık olmuş.Allah başka zarar vermesin.

halk arasında kıran olarak biliniyor literatürde Newcastle(yalancı veba) olarak geçiyor dediğim gibi forumdaki arkadaşlarımızdan rocky ile görüştüm %90 ihtimalle Newcastle tanısına vardık tabi başka bir hastalıkta olabilir detaylı olması için otıopsi şart şuan bizim köyde tavuk nüfusu diye bişey kalmış değil tamamına yakını telef oldu biz 10 yıldır hiç bu hastalığa tavuk kurban etmedik diyo babam hatırlıyorum geçen yıl ilk başlangıcında farketmiştik içme sularına vitamin takviyesi ile hallettik bu işi bu yık aşılatayım diyordum bugün yarın derken geç kaldık hastalık bulaştı yarın hastalıklılar ile sağlam olanları ayıracağım kümeslere kireçleme ve dezenfektan yapacağım belki kalanları kurtarırız...