Silaj çukuru

Selam Arkadaşlar. Cuma ' nız mübarek olsun. Bereketli olsun inş.

Silaj çukuru yapacağız. 50 baş süt ve 50 baş besi. Max 100 hayvan için silajın ebatları nasıl olmalı? Resim falan paylaşırsanız iyi olur

Ynt: Silaj çukuru

Slaj normal toprak zemin harmana da ezilip öbeklenebilir, üzeri uygun bir örtü ile örtülür.
Eğimli arazide yer altına uygun ölçülerde çukur açıp betonsuz çukura da depolanabilir , yeraltı suyu ve yer üstü suyu ile temas etmemesi şartı ile.
Yer altına yer üstüne uygun ölçülerde dikdörtgen üç tarafı kapalı perde beton veya taş duvar örülüp burayada depolanabilir.
Çukurun avantajı sıkıştırmak çok daha kolay olur, dışarıdaki öbekte ezdikçe etrafa yayılır, çokurun içindeki slaj daha uzun ömürlü olur.
Beton veya toprak çukuru örterken dikkat edilecek konu örtünün uygun şekilde meyil ve akıntıda olup yağmur suyunun slajın altına üzerine gitmemesi .

Gelelim ölçülere çukur demişin başlıkta ben olsam 5 - 6 m. genişlikte 30 m. boyunda 3 m. yükseklikte yaparım .
Birden fazla yaparım birine ot diğerine mısır yada küspe koyarım .
Ölçülerde önemli olan slajın açıldıktan sonra açılan hava alan yerin bozulma hızı ile yedirme hızının orantılı olması , açılan yerin bozulmaması , bu açıdan dik dörtgen dar uzun şekil önemli .
Eğer toprak zemin üzerine öbeklemek düşünürsek 6 - 8 m genişlik 30 m civarı boy daha uzun olabilir 2 m yükseklik uygun bence.
Benim akademik bilgim yok hayvancılıktan biraz bilgim var paylaşmak istedim.
Konu ile ilgili diğer arkadaşlar daha güzel şeyler yazabilir, önemli konu kolaygelsin bereketli olsun

Ynt: Silaj çukuru

Her biri 300 m3 toplamda 900 m3 lük bir depo ihtiyacına göre ende boyda değişiklik yaparak büyütebilirsin.
Mısırın 1m3 ü yaklaşık 700 kg geliyor 50 inek için hesap yaparsak yaklaşık 50x25x365=456250 kg 456250/700=651.78 m3 lük bir alan yapıyor.

• Beğen
Tepkiler: Stronger