YENİ ÇİFTLİK YAPIMI

Değerli arkadaşlar çiftlik kurma aşamasındayım beni düşündüren baya bir konu var görüş ve önerilerinizi bekliyorum

Tesisi 10 Dönüm arazi üzerine kuracağım gönül isterdiki ilerde büyüme vs düşünüp daha büyük bir araziye kuralım elektrik su temini toplu arazi temini inşaat yatırımı
birde okadar büyüyebilecekmiyiz çokda yıpranmaya gerek yok diyip kolları sıvadık.

60 Sağmala göre ahır planlamayı düşünüyorum. Üstadları dinlerken 1 - 2 -3 laktasyona göre besleme kuru dönem besleme birde bunların yavrularını ve gelişim dönemlerini düşünürsek baya bir bölme yapmak gerekiyor. Yapılan ahırlara bakıldığı zaman ayrılmış bir bölüm kimsede yok
Yem yolunun ortada olduğu ahırlarda 2 yatak arasına kolon koyup 4 kolonla 25-28 m açıklık geçiyorlar. Bu tip ahırlarda bütün hayvanları beslemek mümkün başlangıç maliyetide tabiki yükselecek.
2 yatak arasında kolon olmasının hayvan refahını olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum.
Sağılan hayvanlara bir ahır kurudaki doğum revir ve diğer hayvanlara başka bir ahırmı yapmak mantıklı şekilde çizilmiş olan resim aksaray sütaş eğitim çiftliğinin bir benzeri ama revir doğumhane vs düşünülmemiş suluğun olduğu yerdeki en biraz yetersiz gibi geldi gözüme arttırmalımıyım ahırın kuzeye göre konumu normal mi

Diğer ahırda diğer bölümlerede alan ayrılmış durumdaki hali
Sağılır hayvanların olduğu bölümde ortada hiç kolon yok yem dağıtma yolunun diğer kenerında ve ahır sonlarında var veya 2 kolonla 27 m geçilecek
inşaat yatırımını ilk etapta yüksek tutmak istemiyorum okadar bütçe yok zaten 700-800 m2 bir yer yapıp geri kalanı ilerde yapma gibi bir fikrim var
9. ayda hayvanları alsam doğumdan 6 aylık olana kadar yaklaşık bir yıl zaten geçer seneye bir yer yapmak daha mantıklı geliyor.

İlerde değiştirmesi baya zor olduğu için görüşleriniz gerçekten önemli arkadaşlar.

Ynt: YENİ ÇİFTLİK YAPIMI

ali şen link=topic=74883.msg882502#msg882502 date=1398076762' Alıntı:
abi benim pek bir bilgim yok ama bu planların kabaca maliyeti ne kadar tutuyor bizimde evin yanında arazimiz var 7 dekar bende ilerde böyle bir şey düşünüyorumda onun için sordum

Bütün herşey netleştikten sonra hesaplanabilir ancak . Bu işi yapanların öngörüsü sağmal başı yaklaşık 15000 gibi bir rakam tam teçhizatlı yaparsan traktörden sağım ünitesi soğutma tankı hayvan ilk 5 aylık işletme maliyeti bile dahil aksarayda destek var inşaatten yırtarsın daha ucuza maal olur sana gerçi onunda birdünya prosedürü var

planların maliyetini sorduysan kendim çizdim bunları bütün projeleri tkdk isteğine göre çizdirsen 8-10 bine patlar ama

büyükbaş için ahır yapımında en önemli 2 şey şunlardır.
1- Önden besleme : hayvanların giremediği yemliklerin ön tarafında rahatça yem, ot, balya taşınabilecek alan olması.
2- Hazır Su : Hayvanların yanında her zaman içebileceği ve taşıma gerektirmeyen, kendinden dolan sulukların bulunması.

şahsen şu anda bizim 29 bağlı hayvan mevcutlu ahırımız var.
- ahırın bir tanesi L tipi (inek süt sağım ahırı) bir tarafında 8, diğer tarafında 11 hayvan bağlama yeri var. hepsi önden besleme yeri ve yanlarında kendinden dolan sulukları mevcut.
- diğer ahır ise (dana besi ahırı). burda da 6 tanesi önden beslemeli, 5 tanesi klasik, yani hayvanların arasına girip yemliklere ulaşılabilir şekilde.
- sütten yeni kesilen buzağıları ise kullanmadığımız boş bir samanlığa koyuyoruz, genelde içerisi talaş ve samanlı. burda geziniyorlar. içeride su fıçısı ve yemlik var.
- sütten kesilmeyen buzağıları ise İnek ahırında bulunan boş yerlere bağlıyoruz, sütten kesilene kadar.

Yukarda da belirttiğim gibi, en önemli şeyler:
- Önden Besleme (mümkünse yemlik hizasında, yemi, otu, samanı kaldırmamak için...)
- her zaman su içebilme, kendiliğinde su dolan sistem.
- hayvanların altlığının iyi olması, yoksa ayak problemleri olabiliyor,
- sürekli altlığın temizlenmesi. yoksa memelerde mastitis olabilir, Allah göstermesin memelerin körelmesi vs. bile olur.
- İyi güneş ışığı ve havalandırma (rüzgar yönüne özellikle dikkat etmek gerek, kapılardan, pencerelerden giren rüzgarı hesap etmek lazım)
- hayvanların çok çeşitli yemlerle beslenmesi. şu anda bizim kullandığımız : Kuru Saman + Yeşil biçilmiş buğday ve ot sapı + Mısır Silajı + Melas + Ayçiçek Küspesi + Hazır Süt Yemi + Yarma Yem (Mısır + Arpa + Buğday + Yem katkı maddeleri ) + önlerinde Yalama için Kaya Tuzu.
- kendi yemini kendin üretmezsen bu işe hiç başlama daha iyi.
- işi bilen insanlarla çalışmak gere.
- her zaman ulaşabileceğin işinin ehli veteriner olmalı.
- Yangın Söndürme Tertibatı
- 7/24 orada bulunan personel.
- profesyonel olarak yapçam diyorsan; Süt İneği Bölümü / Gebe Hayvan Bölümü / Buzağı Bölümü / Dana Bölümü / Yem Deposu / Samanlık / Silaj yeri / Temiz Su deposu / Elektrik kesilmesine karşın jeneratör ve yakıtı / Gider havuzu / Ayrı ve Uzak Hasta Hayvan Ahırı / Malzeme Deposu / Yangın söndürme tertibatı (çok önemli, Allah göstermesin).

Allah yardımcın olsun.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: TARIMCI

Ahır serbest sistem olcak önden besleme tamam , suluk 30 hayvana 2 adet 1 adette dışarı koyarım muhtemelen bağlı sistemlerde su olayı güzel aslında yanı başlarında hemen
7/24 konusuna kesin çözüm bulmak lazım
yemi şuan itibarıyla karşılayamam muhtemen 45 dönüm sulu arazi var yemi biçim zamanı alarak fiyat artışından minimum etkilenmeye çalışcaz zamanla arazi alarak veya kiralayarak kaba yemi karşılama yoluna gitcem
veterinerle sözleşmeli çalışmayı düşünüyorum
bahsi geçen bütün konuların çözümlemesini yapcam inşallah diğer hayvanlar için barınağın yapım zamanı beni düşündürüyor
zor iş gerçekten herşeyi en baştan düşünmek gerek şuanki çabamda bunun için zaten

arkadaşlar bu projedeki çiftliğin aynısını yapması assağı yukarı ne kadara maal olur gübre sıyırıcısı , yem karma ve dağıtma römorku slaj deposu yem deposu inşaat masrafları proje masrafları hepsi içinde tkdk ile değil kendi gücüm ile yapsam ?

tavaslı_okan link=topic=74883.msg882654#msg882654 date=1398104285' Alıntı:
abi şuanda sana bunu outocad da taslak olarak çizmişler galiba... bence ahırı seneye büyütecekmiş gibi yapın yani aynı planı karşıya uygulanacakmış gibi yapın... :)

taslak çizimi bana ait birkaç güne netleştircem ne yapacağımı

turk50 link=topic=74883.msg882719#msg882719 date=1398109174' Alıntı:
arkadaşlar bu projedeki çiftliğin aynısını yapması assağı yukarı ne kadara maal olur gübre sıyırıcısı , yem karma ve dağıtma römorku slaj deposu yem deposu inşaat masrafları proje masrafları hepsi içinde tkdk ile değil kendi gücüm ile yapsam ?

50 sağmallık + genç hayvan barınakları a dan z ye bütün herşey dahil yaklaşık 700-800 bin arası öngörü bu şekilde

n_sayan link=topic=74883.msg882504#msg882504 date=1398077255' Alıntı:
Bütün herşey netleştikten sonra hesaplanabilir ancak . Bu işi yapanların öngörüsü sağmal başı yaklaşık 15000 gibi bir rakam tam teçhizatlı yaparsan traktörden sağım ünitesi soğutma tankı hayvan ilk 5 aylık işletme maliyeti bile dahil aksarayda destek var inşaatten yırtarsın daha ucuza maal olur sana gerçi onunda birdünya prosedürü var

planların maliyetini sorduysan kendim çizdim bunları bütün projeleri tkdk isteğine göre çizdirsen 8-10 bine patlar ama
teşekkür ederim abi. 50 sağmal için 750 bin lira para demek o işletme bu parayı kaç senede kazanır sence?

ali şen link=topic=74883.msg883099#msg883099 date=1398207639' Alıntı:
teşekkür ederim abi. 50 sağmal için 750 bin lira para demek o işletme bu parayı kaç senede kazanır sence?

6-7 sene ve işletme+sürü senindir.
bence çok iyi bir süre ticarette 6-7 yılda kendini amorti eden işlere millet balıklama dalıyor.
bugün ev alsan 25-30 yıl ofis-dükkan alsan 15-20 yıl
kendi kurulu azda olsa bir düzenin varsa süre çok daha kısalır

Çiziminiz çok ayrıntılı değil ama çok acele etmeyin iyi araştırın sonradan binayı yıkıp düzeltmek sıkıntılı olur sanırım İparda başvuracaksınız çok mantıklı aslında ama ipardın şartları kalite standartları yüksek normal maaliyetin çokdaha üstünde kuruluyor işletmeler.
Süt hayvanları için süt verimi,ırk yapısı ve kondisyon skoruna göre ayıracağınız bölümler olması çok iyi olur artı doğum bölümleri vs.
Kaliteli düve yetiştirebilmek içinde birçok bölüme ihtiyaç var

hacimmet link=topic=74883.msg883284#msg883284 date=1398273109' Alıntı:
Çiziminiz çok ayrıntılı değil ama çok acele etmeyin iyi araştırın sonradan binayı yıkıp düzeltmek sıkıntılı olur sanırım İparda başvuracaksınız çok mantıklı aslında ama ipardın şartları kalite standartları yüksek normal maaliyetin çokdaha üstünde kuruluyor işletmeler.
Süt hayvanları için süt verimi,ırk yapısı ve kondisyon skoruna göre ayıracağınız bölümler olması çok iyi olur artı doğum bölümleri vs.
Kaliteli düve yetiştirebilmek içinde birçok bölüme ihtiyaç var

tarım ve hayvancılık müdürlüğü tarımsal araziye inşaat yapabilmek için vaziyet planlarını istiyor sonrasında belediyeden ruhsat alıp ona göre inşaatını yapcam aksi takdirde kaçak yapıya artık pek müsade yok

ipard tkdk aracılığıyla verilen bir hibe diye biliyorum yanlışım yoksa kayseride şuan için tkdk yok bu yıl içinde bütün illere geleceği söyleniyor.
gelmesi proje başvurusu kabulu inşaatı 3-4 yılı bulur biz şimdiden yola koyulalaım ilerde büyümek için başvurmayı düşünüyorum

kurudaki inekleride ana ahıra alıp doğumhane revir genç hayvan bölümünü karşı tarafa almayı düşünüyorum planlarla uğraştıkça değişiyor 9. aya kadar faliyete
geçmek lazım fazlada zaman kalmadı

Öncelikle kolay gelsin yapacağınız işte başarılı olursunuz inşallah,
Kendimize ait 50 dönüm tarla var üzerine çiftlik kurabiliyonmuyuz yani belediyeden tarla üzerine inşaat için izin alıyormuyuz?

Tarla üzerine belediyeden ruhsatlı çiftik yaptırabilirsiniz. Bu tarlanın bir kısmını tarımsal alan olarak bırakabilir bir kısmı da inşaat alanı olarak düzenleniyor. İsterseniz tamamınıda inşaat alanı olarak belirtebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: TARIMCI