Süt simentali olduğu nasıl anlaşılır

Ynt: Süt simentali olduğu nasıl anlaşılır

Cll_ford link=topic=74925.msg883169#msg883169 date=1398247748' Alıntı:
Arkadaşlar süt simentalleri ile simentallerin farkı nedir nasıl anlaşılır süt ırkı olduğu
pedigreesine bakmak gerekir yani daha önceki süt veren anne anneane babaanne hepsinin süt ortalamalarına bakmak gerekir...

Bende simental ırkından çok anlamam ama öncelikle meme yapısına bakmak lazım meme yapısı yüksek verimli derin ve kuvvetli bağlara sahip holsteinlerdeki gibiyse süt verimi yüksektir mutlaka nette resimleri incelerseniz sütçü simentallerin meme yapıları holsteinleri andırıyor.

bu konuda bende pek bilgiye sahip değilim ancak bereket tv de hünkar çiftliği yayınlanmıştı kahramanmaraş ta sütçü simental , kırmızı holstein , holstein vede angus cinsi sığırlar yetiştiriyor ama sütçü simental üzerine yoğunlaşmış durumda ben gittim kahramanmaraşa hünkar çiftliğini gezdim gerçekten çok iyi süt verimleri alıyorlar simentallerden 30 lt civarı. bi gidin gezin kapıları herkese açık isterseniz telefon numaralarınıda verebilirim canlı hayvan satışıda yapıyorlar.

neo8787 link=topic=74925.msg883290#msg883290 date=1398273471' Alıntı:
bu konuda bende pek bilgiye sahip değilim ancak bereket tv de hünkar çiftliği yayınlanmıştı kahramanmaraş ta sütçü simental , kırmızı holstein , holstein vede angus cinsi sığırlar yetiştiriyor ama sütçü simental üzerine yoğunlaşmış durumda ben gittim kahramanmaraşa hünkar çiftliğini gezdim gerçekten çok iyi süt verimleri alıyorlar simentallerden 30 lt civarı. bi gidin gezin kapıları herkese açık isterseniz telefon numaralarınıda verebilirim canlı hayvan satışıda yapıyorlar.
Hünkar çifliğinin sahibi Eşref ŞEKERLİ telefonla ve özelden iyi muhabbetimiz var Eşref abiyle şuanda doğrudan hayvan satışı işletme içinde yapmıyorlar galiba daha çok ithal hayvan işiyle uğraşıyorlar onlarda güzel fleckvey sütçü simentaller var,Aksaraydanda yonca balyesi aldılar birkaç defa.

hacimmet link=topic=74925.msg883302#msg883302 date=1398274784' Alıntı:
Hünkar çifliğinin sahibi Eşref ŞEKERLİ telefonla ve özelden iyi muhabbetimiz var Eşref abiyle şuanda doğrudan hayvan satışı işletme içinde yapmıyorlar galiba daha çok ithal hayvan işiyle uğraşıyorlar onlarda güzel fleckvey sütçü simentaller var,Aksaraydanda yonca balyesi aldılar birkaç defa.
olabilir ben 11 yada 12. ayda gittim 2013 buzağı satışı yapıyorlardı. işletmelerinde 1 tane kırmızı holstein vardı sütçü simentallerin bitişik padoğunda bakıyorum hayvan holstein ama renk simental çok şaşırmıştım.

hünkar çiftliğinden bir tanıdık 13-14 aylık simental düve aldı 5500 lerde açıkcası pahalı geldi bana 5-7 aylık gebe düveyi kaça satıyorlardır kimbilir

ithal hayvan getirme şansın olup kendin getireceksin en güzeli yakın bir zamanda gidebilirim oraya bi görmek lazım

Aşağıdaki linkte dilim döndüğünce anlattım Simental ırkının avantajlarını.
Sütçü Simental seçerken tecrübeli bir göz olmalı yanınızda. Sütçü Simentaller etçilere göre daha ince ve narin yapılı. Dişil bir görünüşleri var. Etçi simentaller daha iri, kalın ve boğa tipli. Arkadaşların da dediği gibi pedigri ve kayıtlar ayrıca meme yapıları da çok önemli tabi. Ama en önemlisi eğer düve alınacaksa anaçları orada olan çiftlikler tercih edilmeli.

http://www.dailymotion.com/video/x1...epez-meyve-dagiticisi-ve-simental-ciftligi_tv

Damızlık Simental satışı yapan çiftlikler:
1. Amasya GÖKHÖYÜK TİGEM
2. KARACABEY TİGEM
3. ÇORUM EREN GIDA