erkek hayvan beslenmesi ve kar payı ne kadar olur

Ynt: erkek hayvan beslenmesi ve kar payı ne kadar olur

Sütten yeni kesilmiş(ortalama 3 aylık) buzağı alıp sınırsız yemle besleme yapıp 13-14 ayda 500 kg canlı ağırlığa getirebilirsen karlı olur. Tecrüben var mı bilmiyorum ama tabi bunları yapabilmek için tecrübe şart.

iyi de ben 250 kilogrmı aşamıyorum bana saglam rasyon lazım evimde arpa kırması var yonca var saman kuru ot fabrika yemi simental kırması 500 kiloya ulaşır mı

Vallahi, simentalci sana 2000 TL net kar olarak söylemiş ama, 30 hayvan olacak. Beklenmeyen giderler çıkacaktır mutlaka, hastalık veteriner ve ilaç masrafı, 12 ayda et fiyatlarının düşmesi ihtimali. Kârı minimumda tutup hesabı ona göre yap derim, 30*2000=60000 1 senede kar.

Ha kısa süre besi yaparım senede de 2 kere yaparım dersen o zaman ayrı, 30-30 toplam 60 tane yap derim.

Ama bir de simentalci ' nin dediği gibi bir durum da var. Hayvanı bulabilirsen :)

Besi yem karışımını iyi hazırlar isen 15-16 ayda 300-330 kg arasında gelir. iyi bakım şart. tabii kesime verdiğin tarihte et fiyatları ne olur ,işte ozaman karmı zarar mı edersin onu bilemem.

abi 100 tane beslesem sürümden kazanmış olurum ama o zamnda et fiyatlları ne durumda olcagı belli olmaz et yazın kalkıyo kışın ortada duruyo

simentalci link=topic=72787.msg846752#msg846752 date=1392392827' Alıntı:
Arpa 260 kg
Buğday 180 kg
Mısır 180 kg
Ayçiçeği küspesi 240 kg
Pamuk küspesi 110 kg
Vit-min 10 kg
Mermer tozu 12 kg
Tuz 8 kg

Bu karışımı yap. Küspelerin protein değerleri 28 civarı olsun. Tahılları ezme kullanırsan daha iyi olur. Bu yemden 100 kg. Canlı Ağırlığa 2 kg. gelecek gibi ver. Kaba yem olarak saman yeterli (sınırsız). Su hiç eksik olmayacak. Silaj veya yaş pancar küspesi kullanacaksan, hayvanbaşı 7-8 kg verebilirsin. Ama o zaman yemi 100 kiloya 1,5 kg gibi yap. Yoncan varsa hayvanlar 12 aylık olana kadar biraz verirsen iyi olur. Yaşını geçince yonca verme. 16 ay civarında da gönder kesime.

simentalci abimizin bir başka başlıkta yazdığı rasyon :)

Biz 8 aylık olana kadar buzağı büyütme yemi+yonca(sınırsız) veriyoruz. 8 aylık olduktan sonra hayvanın canlı ağırlığının %2 si kadar fabrika yemi(15 pr. 2700 Enerji)+sınırsız saman. Bu şekilde 500-600 kg canlı ağırlığı 13-14 en fazla 15 aylık olana kadar yakalıyoruz. Simentalci arkadaşımızın önerdeği rasyon da çok iyi ancak kendi yemimi yapamam diyorsan fabrika yemi kullan biraz maliyeti arttırır sadece. Önemli olan besi süresini çok uzatmamak ve rasyonu doğru uygulamak. Tabi besiye başlamadan önce gerekli aşıları ve iç dış parazit uygulamalarını yapman gerekiyor.

Biz daha önce sadece süt yapıyorduk besiye başlayalı 1 yıl oldu. Şimdi tamamen besiye dönmeyi düşünüyoruz. İş yükü çok az ve kar marjı daha yüksek.