20 dönüm yeterli mi

20 dönüm yerim var bir önceki konumda da bahsetmiştim erkek hayvan besliyecegim 30 tane yonca ,yulaf ,arpa,buyday ekicem yonca ekcegim yerde su problemi yok ama ekin ekcegim yerler daga bakıyor köydekilere soruyorum net cevap veren yok 20 dönüm sizce yeter mi

Ynt: 20 dönüm yeterli mi

Ben aslen İzmir ' liyim, bizim ilçede bir hayvana 8 dekar sulu arazi yeter artar, 1 dekardan 60 tane yulaf balyası alan var, iki ürün garanti, üçüncü ürün ucu ucuna yetişebiliyor ama Eskişehir şartlarında 20-25 dekar arazi gerekiyor. Denemeden ne söylesek boş, en güzeli deneyerek elde edilebilir.

Hayvancılıktan anlamam ama ilgi duyarım, kaba yem ihtiyacı için hayvan başı 5 dönüm diye bir yazıda okumuştum konuyu iyi araştırmanı tavsiye ederim şimdiden başarılar dilerim.

Kardeşim yanılıyor olabilirim ama genelde sağmal hayvanlar için 5, besi için 3 dekar ekili arazi deniyor. Sulu, kuru, ikinci ürün kısımlarını bilenler yorumlayacaktır.
Sen kısa süreli besi yapacağınız için yemi de kısa vadede düşünüyorsun ama burda bi yanılgı var. Bence tam 1 yıl için hazırlığınızı yapın, ileride ne olur bilinmez. (Besiyi uzatmak, yeni hayvan alımı vs)
Bide bölgenizde hangi yemleri ucuza tedarik edebiliyorsunuz?
Satın alması kolay olanları bol zamanında alıp, diğerlerini ekebilrsin.

abi benim 20 dönüm arazim var yonca ekebilirm arpa bugday yulaf kuru ot gibi teminn edebilirim çokta az mısır slajı yaparım yani gerisini devletten yem destegiyle olur düüşünüyorum sonunda beni anlayan biri çıktı :)

O zaman ilk iş hangi yaş gruplarında ve ne cins hayvan temin edebileceğini araştırıp orda bi karara var.
Ne besleyeceğinin kararını verince, nasıl besleyeceğine geçersin...

Sitede excel üzerinden çalışan rasyon programı paylaşılmıştı, orda denemeler yapıp kaba taslak hangi yeme ne kadar ihtiyacın olduğunu hesaplarsın. Hali hazırda çiftçilik yaptığınızı düşünürsek, bazı yemleri satın almak yerine icar tarlaya kendin ekmen daha mantıklı olabilir.
Yem desteğinden haberim yok ama varsa dahi onu hesaba katma, süpriz giderlerine sayarsın.

besleme yöntemine bağlı ancak kısa dönem besisi yapacaksın anladığım kadarıyla dolayısıyla yoğun yemleme yapacaksın.yani sınırsız yem yedirmek zorundasın danalarına yem tüketimin fazla olacaktır kaba yem tüketiminde bu doğrultuda bu durumda hayvan başı sulu arazi 5 dönüm çok normal.hayvan başı 5 dönüm sulu arazi olacak susuz arazi olursa yetersiz.sulu arazi derkende istediğin zaman sulama şansın olacak belediyenin ayda bir gün vereceği suyla yonca zor olur devamlı sulama şansın olacak.. bu yazdıklarım bizim kasaray ili iklim şartlarına göre. ayrıca bunu sadece kaba yem içinmi ekiyorsun anlayamadım eğerki arpa buğdayı kaba yem için değilde tahıl olarak kesif yem olarak kullanma amacıyla ekiyorsan hayvan başı 5 dönüm çok çok yetersiz komik bir rakam olur .meradan faydalanacağını söylüyorsun ama kısa süreli besi de besi hayvanını meraya çıkaramazsın çok yanlış bir tercih olur meraya çıkardığın besi hayvanına düşündüğün gibi kilolar aldıramazsın yedirdiğin yem de boşa gider.

kardeşim ben arpa bugdayı hem saman hemde yettigi kadar kesif yem olarak kullnamak istiyorum agırlıklı olarak yonca saman birazda mısır silajı kullanıcagım zaten besliyecegim hayvan cinsi simental verim bakımdan iyi bir cinsi sizde biliyorsunuz ki benim kendi kafamda tasarladıgım rasyon şudur

sınır yonca
9 kg arpa ve bugday kırması
5 kg silaj
sınırsız saman
6 kg yem
dedigin gibi ben biraz arazi kiralamam lazım bi 20 dönüm kadar sulu bölgelrden