Yonca Sulamasında Hangisini Önerirsiniz

40 dekar tarlama yonca ekmeyi planlıyorum, hangi sulama sistemini önerirsiniz?

*Tarla kareye yakın bir yamuk
*Sulama kanalı, tarlaya sınır geçiyor
*Pivot sistemler güzel ama hem bize uygun değil, hem de şu an için olanak dışı
*Tamburlu sistem düşünmüyorum
*Ova arazisi, etrafı açık

Aklımdaki sistem,

1-Büyük yağmurlama tabancası(yüzüak vb)
#Tarla sınırında çekilmiş, toprak altı ana hat ve yine toprak altı yan hatlar.
#Yan hatlardan çıkış verip, büyük yağmurlama tabancaları kullanmak.
#50 metre yarı çap sulayan tabancalardan birkaç tane alıp, yan hatlarda gezdirmek

maliyet, rüzgar etkisi, suyun homojen dağılımı, pompa gücü nasıl olur?

2-Sabit borulu sprinkler
#Ana hat ve yan hatlar toprak altında olup, sprinkler sulamada takılıp-biçimde çıkacak şekilde
#Yaklaşık 10m yarı çaplı sprinkler kullanılırsa işlevsellik artar ama kurulum maliyeti artacaktır diye düşünüyorum

Bu sistem daha emin gibi dursa da maliyeti ne kadar farkeder ve işlevselliği nasıldır?

3-Yaygın kullanılan yağmurlama sistemi, hatlarda boru gezdirerek

Maliyet, yararlılık ve işçilik açısından 3 ihtimal için de yorum yaparsanız sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Cem Buğra Canlı
Ynt: Yonca Sulamasında Hangisini Önerirsiniz

tabiki boru ve tabanca ile yağmurlama. ne gerek var diğerlerine 2 defa komple sularsın çekersin kenara boruları biçer kaldırırsın tekrar kurarsın okadarda zorluğu yok ben 20 dekar tek başıma değiştiriyorum hiç başka düşüncelere girmedim. yanlız büyük tabanca ile sulama bence pek sağlıklı değil.

Teşekkür ederim, genel mesajı aldım; 'ekstra şeyler aramaya gerek yok' :)

aslan26 link=topic=75025.msg884499#msg884499 date=1398607734' Alıntı:
40 dönüm tarlayı kılasık sistem yağmurlama rahatlikla sular.Kurulum maliyeti ucuz ama biraz işçilik ister.

Tarla yaklaşık 230a 175 metre desek, kabaca ihtiyaçlar ve maliyeti ne olur?

ORION link=topic=75025.msg884504#msg884504 date=1398609462' Alıntı:
dayı 40 dönüm yonca için gerek yok o kadar ugrasmaya zaten yoncada kolay boru değişir...

Haklısın, klasikten devam edicez gibi. Hoş benim için hepsi yenilik olucak ya :)

Nobran link=topic=75025.msg884513#msg884513 date=1398612012' Alıntı:
tabiki boru ve tabanca ile yağmurlama. ne gerek var diğerlerine 2 defa komple sularsın çekersin kenara boruları biçer kaldırırsın tekrar kurarsın okadarda zorluğu yok ben 20 dekar tek başıma değiştiriyorum hiç başka düşüncelere girmedim. yanlız büyük tabanca ile sulama bence pek sağlıklı değil.

Abi büyük tabanca pratikte iyi duruyo aslında... ama apaçık arazi, rüzgarda vs nasıl olur bilemedim, bide yapraklara zarar veriyosa iyice fena.
Sprink için hangi markaları önerirsin, maliyet nasıl olur?

175 mt ana hat borusu atarsın 35 tane 90 lık boru olur oda 25 lıradan tarla içıne 230 mt 50 tane de 75lik 20 lıradan. 25 sprınkte 30 ar liradan dirsek tapa köşe tabancasıda 75 lıra desek hesabını sen yap :)

hüseyinaslan link=topic=75025.msg884541#msg884541 date=1398618431' Alıntı:
175 mt ana hat borusu atarsın 35 tane 90 lık boru olur oda 25 lıradan tarla içıne 230 mt 50 tane de 75lik 20 lıradan. 25 sprınkte 30 ar liradan dirsek tapa köşe tabancasıda 75 lıra desek hesabını sen yap :)

Saolasın Hüseyin, 3000 liraya hallolacak gibi.

25 sprink kaçlık motorla döner, motor fiyatları nerelerdedir?

Buğra Yıldırım link=topic=75025.msg884584#msg884584 date=1398625277' Alıntı:
Saolasın Hüseyin, 3000 liraya hallolacak gibi.

25 sprink kaçlık motorla döner, motor fiyatları nerelerdedir?
bugra abi 9hplik bir motor sana gayet yeterli gelir 10 ltre depo ile yaklasık sprink tabancalarda 6 8 saat arası sulama yaparsın. su motorlarını bırakalı epey oldu ama tahminimce 9 luk pancar motorları 3 liradan asagı degil. ama tek yonca için kullancaksan 2. el bakmanı tavsiye ederim... bu arada jain sulamanın sprinklerini tercih etsen daha iyi olur. http://www.jains.com.tr/sprinkler_104_plastik-sprinkler_105

ErmanHoca link=topic=75025.msg884587#msg884587 date=1398625631' Alıntı:
Yağmurlama ideal..

Sağol abi, ona yoğunlaşıcam artık.

hüseyinaslan link=topic=75025.msg884600#msg884600 date=1398626771' Alıntı:
bugra abi 9hplik bir motor sana gayet yeterli gelir 10 ltre depo ile yaklasık sprink tabancalarda 6 8 saat arası sulama yaparsın. su motorlarını bırakalı epey oldu ama tahminimce 9 luk pancar motorları 3 liradan asagı degil. ama tek yonca için kullancaksan 2. el bakmanı tavsiye ederim... bu arada jain sulamanın sprinklerini tercih etsen daha iyi olur. http://www.jains.com.tr/sprinkler_104_plastik-sprinkler_105

Teşekkür ederim Hüseyin, motor konusunda belki dayımın ekipmandan yararlanırım ama şimdi yokmuş gibi davranmak lazım, olursa süpriz olsun. Sanırım sulama ekipmanında kalite olarak jain ve arılı ön plana çıkıyo; kısmet olursa, hesabımıza uyarsa onları tercih ederim.

hüseyinaslan link=topic=75025.msg884600#msg884600 date=1398626771' Alıntı:
ZATEN BU SÖYLEDİĞİM FİYATLAR ARILLI BORU FİYATLARI AMA TABANCA TESKİLATI 45 İ BULABİLİR JAİN OLURSA

Ben sizin fikirlerinize saygılıyım ama eksik düşünüyorsunuz. 40 dekar yer az değil ser topla ser topla uzun iş ve íşçi ister bence devletin imkanlarınıda kullanmak lazım. Tarla içi malzemeye 7 yıl faizsiz kredi var. Yaparken bir kere yapın derim. 2. Şıkkı değerlendirmeye al derim.

fehim kardeşin dei,klerine aynen katılıyorum . yalnız motor konusunda 9 luk yerine kesinlikle 11,5 luk tavsiye ederim yıllarca kullandım . arasındada çok fark yoktur . büyük motorun zararı olmaz . ama ufak olursa tabanca atımını ( rüzgarlı havada yağmurlamayı ) çok etkiliyor . karar sizlerin ama almışken büyük motor alın . sabit sistem yaparsanız rahat olur ama maliyet artar . teknolojik imkanlarda zaman eşittir para ( sistem kurarsanız yorulmazsınız) klasik sistemle daha ucuz ama daha yorucu olur . kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: bahadır26

Arkadaşlara katılıyorum. Çokm bir maliyet yapmana gerek yok. klasik sprink, boru ile toprak üstü döşeyebilirsin, biçerkende sağa sola kaydırarak biçersin. işçiliği olur biraz okadar.

FEHİM link=topic=75025.msg884770#msg884770 date=1398676826' Alıntı:
Ben sizin fikirlerinize saygılıyım ama eksik düşünüyorsunuz. 40 dekar yer az değil ser topla ser topla uzun iş ve íşçi ister bence devletin imkanlarınıda kullanmak lazım. Tarla içi malzemeye 7 yıl faizsiz kredi var. Yaparken bir kere yapın derim. 2. Şıkkı değerlendirmeye al derim.

Fehim abi yorumun için teşekkürler. Benimde gönlümden geçen bu aslında ama maliyet durumuna göre hareket edicem artık. Kredi konusunu araştırmam lazım, belki bölgemde(erzincan) sulama için hibe desteği de vardır ama şu ara istanbuldayım.

Arılı Plastik ' i araştırırken, genel merkezinin bana çok yakın olduğunu farkettim, önümüzdeki günlerde bi ziyaret edicem. Büyük firma, benim alışverişim ciddiye alınmaz ama gitmeden de bilemem. Belki fabrika avantajı vs olursa burdan da duyururum

EROL AKGÜN link=topic=75025.msg884777#msg884777 date=1398677735' Alıntı:
fehim kardeşin dei,klerine aynen katılıyorum . yalnız motor konusunda 9 luk yerine kesinlikle 11,5 luk tavsiye ederim yıllarca kullandım . arasındada çok fark yoktur . büyük motorun zararı olmaz . ama ufak olursa tabanca atımını ( rüzgarlı havada yağmurlamayı ) çok etkiliyor . karar sizlerin ama almışken büyük motor alın . sabit sistem yaparsanız rahat olur ama maliyet artar . teknolojik imkanlarda zaman eşittir para ( sistem kurarsanız yorulmazsınız) klasik sistemle daha ucuz ama daha yorucu olur . kolay gelsin

Motor uyarın için sağol abi. Teknolojide zaman=para çok doğru, ilk etapta zamandan yana sorunum yok ama ilerisini düşünüp hareket etmek lazım.

rfn26 link=topic=75025.msg884783#msg884783 date=1398678337' Alıntı:
Arkadaşlara katılıyorum. Çokm bir maliyet yapmana gerek yok. klasik sprink, boru ile toprak üstü döşeyebilirsin, biçerkende sağa sola kaydırarak biçersin. işçiliği olur biraz okadar.

Fiyat karşılaştırması ve kredi durumuna göre hareket edeicem artık. Çok büyük farklılıklarda dediğiniz gibi yapmaktan başka çare yok.

Ben derimki 2.programı devreye al .çünkü yonca çok yıllık bitki. Masrafı birkere yap sorunsuz yıllarca kullan derim. Boruları sabitlerken tarlanının drenaj sorununu da çözebilirsin.
Kredi konusuna gelince telefonla sor derim.
Boru satanlar kredi işini halledebilir.

FEHİM link=topic=75025.msg884907#msg884907 date=1398698435' Alıntı:
Ben derimki 2.programı devreye al .çünkü yonca çok yıllık bitki. Masrafı birkere yap sorunsuz yıllarca kullan derim. Boruları sabitlerken tarlanının drenaj sorununu da çözebilirsin.
Kredi konusuna gelince telefonla sor derim.
Boru satanlar kredi işini halledebilir.

7 yıl faizsiz olursa, ilk yatırımı çok dert etmeden hareket edebilirim.
Ziraat bankasından bi arkadaşa sordum, bölümü değil ama yarın ayrıntılarını öğrenip, dönecek.
Hayırlısı...

Cevap: Ynt: Yonca Sulamasında Hangisini Önerirsiniz

hocam bence en iyisi bu sulamada sorun yaşayan arkadaşlar için en uygunu ve çok da ucuzmuş. 35 yıl kullanım ömrü varmış bence inceleyin derim. Yalnız Sistem İspanyol Türkiyede kuran var mı bilmiyorum . ?

https://www.facebook.com/suyunmerkezicom/videos/556077604570491/

Cevap: Ynt: Yonca Sulamasında Hangisini Önerirsiniz

hocam bence en iyisi bu sulamada sorun yaşayan arkadaşlar için en uygunu ve çok da ucuzmuş. 35 yıl kullanım ömrü varmış bence inceleyin derim. Yalnız Sistem İspanyol Türkiyede kuran var mı bilmiyorum . ?

https://www.facebook.com/suyunmerkezicom/videos/556077604570491/

her sistemin iyi yanı kötü yanı vardır. hatırlatırım.ayrıca haddim olmayarak esas mesleğinide yazar mısın?